"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"
CNN
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"CNN

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

- Mieliśmy świetną rozmowę, która trwała długo - przekazał prezydent USA Donald Trump po niemal 90-minutowej rozmowie z Władimirem Putinem. Sprawiał wrażenie pewnego siebie. Przekazał, że zgodzili się współpracować, aby spróbować zakończyć wojnę w Ukrainie. - Spodziewamy się, że do nas przyjedzie, a ja przyjadę do niego - mówił Trump.

Donald Trump i Władimir Putin w HelsinkachZdjęcie z czerwca 2018 rokuALEXEY NIKOLSKY/EPA/PAP

Zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej wobec Rosji

- Zdaje się, że czas, w którym Władimir Putin był z amerykańskiej perspektywy pariasem, właśnie dobiegł końca - skomentował Richard Haass, dyplomata i były przewodniczący Council of Foreign Relations.

Poprzednik Trumpa, Joe Biden, nie rozmawiał z Putinem przez prawie cztery lata. Żaden amerykański prezydent nie odwiedził Rosji od czasu, kiedy Barack Obama uczestniczył w szczycie G20 w Petersburgu w 2013 roku.

Ale podejście Trumpa do Putina zawsze było inne.

Amerykańscy politycy o rozmowie Trumpa z Putinem
Amerykańscy politycy o rozmowie Trumpa z PutinemMarcin Wrona/Fakty TVN

"Trump nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

To nastawienie wynika, jak mówią analitycy, po części z podziwu Trumpa do silnych przywódców.

- Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił. I nie tylko lubił, co najstraszniejsze, starał się naśladować - stwierdził Max Boot, starszy analityk i członek Rady Stosunków Zagranicznych.

Ale wielu ekspertów uważa, że Putin od samego początku ogrywa Donalda Trumpa za pomocą komplementów i małych gestów, wykorzystując swoje umiejętności jeszcze z czasów KGB. - Raporty wskazują, że stosuje niektóre taktyki, które poznał w KGB, w zakresie oceny i próby znalezienia słabości u osób, z którymi rozmawia - wskazał Samuel Charap z Instytutu Rand Corporation.

CZYTAJ TAKŻE: Grenlandczycy nie palą się do bycia częścią USA. "Dlaczego mielibyśmy być zależni od innego kolonizatora?"

W lipcu 2018 roku w Helsinkach Putin, w obecności mediów, obdarował Trumpa piłką. - Panie prezydencie, to dla pana. Teraz piłka jest po pańskiej stronie - powiedział wówczas do Trumpa.

Jak Putin może chcieć kształtować relacje z Trumpem?

Kiedy piłka była już po jego stronie, on w oczach wielu ją upuścił. W niezrozumiały sposób pozwolił Putinowi uniknąć odpowiedzialności za mieszanie się w amerykańskie wybory w 2016 roku. - Mam wielką wiarę w moich ludzi z wywiadu, ale przyznam, że prezydent Putin był dziś niezwykle twardy i przekonywujący w swoim zaprzeczeniu - ocenił Trump po wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

- To była sytuacja, w której Putin potrafił, myślę, w pewnym sensie bardzo zręcznie kontrolować, co się dzieje - powiedziała Beth Sanner, była wysoka urzędniczka wywiadu za czasów Trumpa.

"Putin musiał sprowadzić Koreańczyków z północy, żeby uzupełnić braki w swojej armii"
"Putin musiał sprowadzić Koreańczyków z północy, żeby uzupełnić braki w swojej armii"TVN24

Trump zaprzecza, że jest łatwym celem manipulacji dla Putina. - Wolałby mieć kukłę na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówiła w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku kandydatka demokratów na prezydenta Hillary Clinton.

Jak Putin może chcieć kształtować te relacje tym razem?

- Myślę, że prezydent Putin spróbuje przekonać prezydenta Trumpa, że nie potrzebuje międzynarodowego porządku, że mogą po prostu zawierać umowy we dwóch, a resztę świata zostawić na boku - oceniła Evelyn Farkas.

Analitycy ostrzegają, że jeżeli prezydent Trump na to pozwoli, zachęci to innych silnych przywódców do podejmowania niebezpiecznych działań i będą chcieli negocjować wszystko bezpośrednio z nim. Wskazują szczególnie na chińskiego przywódcę Xi Jinpinga oraz na prowokacyjne ruchy, które może podjąć w sprawie Tajwanu i na Morzu Południowochińskim.

Portrety Donalda Trumpa i Władimira Putina na matrioszkach w MoskwiePAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Pozostałe wiadomości

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

Przepełnione przychodnie, szpitale z rygorami, a w części aptek nadal brakuje leków. Końca fali grypowej nie widać. W województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób.

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Źródło:
Fakty TVN

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minus 41 stopni Celsjusza - taką temperaturę zanotowała w nocy z niedzieli na poniedziałek stacja pomiarowa w Litworowym Kotle w Tatrach Zachodnich. W innych miejscach aż tak ekstremalnych mrozów nie było, ale niska temperatura dała się we znaki właściwie w całym kraju. Mrozy jeszcze trochę potrzymają, warto więc zwrócić uwagę na różne zagrożenia, które mogą się z nimi wiązać.

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

- Nie wierzę w to, że da się błyskawicznie zakończyć wojnę w Ukrainie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anna Maria Dyner z Polityki Insight. Zdaniem generała Bogusława Packa wojna zakończy się "znacznie szybciej, niż przewidywaliśmy to jeszcze kilka tygodni temu". W jego opinii "jeszcze w tym roku". - Putin dobrze wie, że może dużo ugrać, ale może też stracić. I wie dobrze, że Trumpowi zależy, aby za wszelką cenę pokazać Amerykanom i światu swoje silne przywództwo - mówił.

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

Źródło:
TVN24

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W stolicy Arabii Saudyjskiej spotkali się Marco Rubio - sekretarz stanu USA - i Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji. Zgodzili się co do przywrócenia misji dyplomatycznych w Waszyngtonie i w Moskwie, a także do stworzenia zespołu, który wynegocjuje propozycję warunków zakończenia wojny w Ukrainie.

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii Europejskiej

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS