"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"
CNN
"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"CNN

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

- Mieliśmy świetną rozmowę, która trwała długo - przekazał prezydent USA Donald Trump po niemal 90-minutowej rozmowie z Władimirem Putinem. Sprawiał wrażenie pewnego siebie. Przekazał, że zgodzili się współpracować, aby spróbować zakończyć wojnę w Ukrainie. - Spodziewamy się, że do nas przyjedzie, a ja przyjadę do niego - mówił Trump.

Donald Trump i Władimir Putin w HelsinkachZdjęcie z czerwca 2018 rokuALEXEY NIKOLSKY/EPA/PAP

Zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej wobec Rosji

- Zdaje się, że czas, w którym Władimir Putin był z amerykańskiej perspektywy pariasem, właśnie dobiegł końca - skomentował Richard Haass, dyplomata i były przewodniczący Council of Foreign Relations.

Poprzednik Trumpa, Joe Biden, nie rozmawiał z Putinem przez prawie cztery lata. Żaden amerykański prezydent nie odwiedził Rosji od czasu, kiedy Barack Obama uczestniczył w szczycie G20 w Petersburgu w 2013 roku.

Ale podejście Trumpa do Putina zawsze było inne.

Amerykańscy politycy o rozmowie Trumpa z Putinem
Amerykańscy politycy o rozmowie Trumpa z PutinemMarcin Wrona/Fakty TVN

"Trump nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

To nastawienie wynika, jak mówią analitycy, po części z podziwu Trumpa do silnych przywódców.

- Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił. I nie tylko lubił, co najstraszniejsze, starał się naśladować - stwierdził Max Boot, starszy analityk i członek Rady Stosunków Zagranicznych.

Ale wielu ekspertów uważa, że Putin od samego początku ogrywa Donalda Trumpa za pomocą komplementów i małych gestów, wykorzystując swoje umiejętności jeszcze z czasów KGB. - Raporty wskazują, że stosuje niektóre taktyki, które poznał w KGB, w zakresie oceny i próby znalezienia słabości u osób, z którymi rozmawia - wskazał Samuel Charap z Instytutu Rand Corporation.

CZYTAJ TAKŻE: Grenlandczycy nie palą się do bycia częścią USA. "Dlaczego mielibyśmy być zależni od innego kolonizatora?"

W lipcu 2018 roku w Helsinkach Putin, w obecności mediów, obdarował Trumpa piłką. - Panie prezydencie, to dla pana. Teraz piłka jest po pańskiej stronie - powiedział wówczas do Trumpa.

Jak Putin może chcieć kształtować relacje z Trumpem?

Kiedy piłka była już po jego stronie, on w oczach wielu ją upuścił. W niezrozumiały sposób pozwolił Putinowi uniknąć odpowiedzialności za mieszanie się w amerykańskie wybory w 2016 roku. - Mam wielką wiarę w moich ludzi z wywiadu, ale przyznam, że prezydent Putin był dziś niezwykle twardy i przekonywujący w swoim zaprzeczeniu - ocenił Trump po wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

- To była sytuacja, w której Putin potrafił, myślę, w pewnym sensie bardzo zręcznie kontrolować, co się dzieje - powiedziała Beth Sanner, była wysoka urzędniczka wywiadu za czasów Trumpa.

"Putin musiał sprowadzić Koreańczyków z północy, żeby uzupełnić braki w swojej armii"
"Putin musiał sprowadzić Koreańczyków z północy, żeby uzupełnić braki w swojej armii"TVN24

Trump zaprzecza, że jest łatwym celem manipulacji dla Putina. - Wolałby mieć kukłę na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówiła w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku kandydatka demokratów na prezydenta Hillary Clinton.

Jak Putin może chcieć kształtować te relacje tym razem?

- Myślę, że prezydent Putin spróbuje przekonać prezydenta Trumpa, że nie potrzebuje międzynarodowego porządku, że mogą po prostu zawierać umowy we dwóch, a resztę świata zostawić na boku - oceniła Evelyn Farkas.

Analitycy ostrzegają, że jeżeli prezydent Trump na to pozwoli, zachęci to innych silnych przywódców do podejmowania niebezpiecznych działań i będą chcieli negocjować wszystko bezpośrednio z nim. Wskazują szczególnie na chińskiego przywódcę Xi Jinpinga oraz na prowokacyjne ruchy, które może podjąć w sprawie Tajwanu i na Morzu Południowochińskim.

Portrety Donalda Trumpa i Władimira Putina na matrioszkach w MoskwiePAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS