Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament EuropejskiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Zamordowana w 2017 roku Daphne Caruana Galizia w chwili śmierci była pozwana w ponad 40 procesach dotyczących swojej pracy. Maltańska dziennikarka opisywała przypadki korupcji, nepotyzmu i prania brudnych pieniędzy. Kiedy nie uciszyły jej pozwy, w jej samochodzie eksplodowała ładunek wybuchowy.

Daphne Caruana Galizia stała się nieformalną patronką nowego europejskiego prawa, które ma ukrócić nieuzasadnione prawne nękanie dziennikarzy i aktywistów. - Obiecałam uchwalenie tych przepisów rodzinie zamordowanej maltańskiej dziennikarki. Miałam poczucie, jakby Daphne Caruana Galizia pracowała z nami. W pracach nad tymi przepisami towarzyszył nam specjalny imperatyw moralny - mówiła w 2023 roku Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj także: Dziennikarze mają być lepiej chronieni. Jest porozumienie

Nowe prawo jest wymierzone w tak zwane SLAPP-y. W prawniczym slangu to strategiczne procesy sądowe przeciwko udziałowi publicznemu. W praktyce niewygodny dziennikarz lub aktywista zostaje zasypany lawiną nieuzasadnionych, kosztownych procesów sądowych.

Wróg numer jeden włoskiej mafii, autor słynnej "Gomorry" Roberto Saviano, od lat jest nękany SLAPP-ami. Tłumaczy, że pozwy są sygnałem nie tylko dla pozwanego, ale i dla całego środowiska dziennikarskiego: "nie mieszajcie się". - Ściganie dziennikarzy ma na celu wywołanie efektu mrożącego. Sprawienie, że wszyscy ci, którzy wyjaśniają rzeczywistość, będą unikać drażliwych tematów, tak by nikomu się nie narazić - mówi Saviano.

Liczba tak zwanych SLAPP-ów rośnie w Europie z roku na rok. W ostatnich latach niechlubnym liderem była pod tym względem Polska pod rządami PiS-u. Sieć Obywatelska Watchdog szacowała liczbę SLAPP-ów w naszym kraju nad ponad 200 rocznie. Przykładem były nieuzasadnione postępowania władzy przeciwko niezależnym mediom.

Uniwersalną cechą wszystkich SLAPP-ów jest to, że silniejszy, czyli najczęściej władza, nęka słabszego. - Za SLAPP-ami zazwyczaj stoją instytucje, firmy i inne publiczne potęgi. SLAPP-y charakteryzują się nierównowagą siły pomiędzy pozywającym a pozwanym - wyjaśnia Maria Diaz Crego z Biura Analiz Parlamentu Europejskiego.

Polska jest dopiero na 57. miejscu w Światowym Indeksie Wolności Prasy
Polska jest dopiero na 57. miejscu w Światowym Indeksie Wolności PrasyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska impulsem dla nowych przepisów

To, co działo się w Polsce za rządów PiS, było m.in. impulsem do stworzenia unijnej dyrektywy w sprawie SLAPP-ów. W tym tygodniu - po latach prac - uchwalił ją europarlament. Nowe przepisy przewidują między innymi, że bezzasadne powództwa będą mogły być z miejsca oddalane, a ich autorów sądy będą mogły obciążać kosztami procesowymi.

Zobacz także: Raport Departamentu Stanu o mediach i wolności słowa w Polsce

Nowe regulacje to dopiero pierwszy krok - będą dotyczyć tylko spraw transgranicznych. - Sądy będą miały do dyspozycji narzędzia w ponadgranicznych sprawach typu SLAPP. Zarówno cywilnych, jak i gospodarczych. Sądy będą mogły w sprawach publicznych błyskawicznie odrzucać pozwy, które są jawnie bezpodstawne - tłumaczy Maria Diaz Crego.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają teraz dwa lata, by przenieść przepisy z unijnej dyrektywy do prawa krajowego.

W najbliższych miesiącach ma wejść też w życie szeroki projekt Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, którego celem jest zwiększenie ochrony wolności słowa na całym kontynencie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Jest nowy raport przygotowany przez Amerykanów, a w nim szokujące historie. "Do przewożenia dzieci wykorzystywano samoloty kancelarii prezydenta" - to ma być dowód na to, że Putin wiedział, co robi, że to on stoi za porwaniami dzieci z Ukrainy.

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Źródło:
Fakty TVN

Godziny szczytu, a na ulicy siedzi Ostatnie Pokolenie. 4 grudnia w okolicach godziny 18 w Warszawie znów auta stanęły w korkach - nie tylko z powodu pory dnia, także z powodu blokady. Policjanci w kilkanaście minut usunęli protestujących z drogi. Te blokady mają zwrócić uwagę na kwestię ochrony klimatu. Tyle że uderzają w zwykłych ludzi, a nie w polityków, i wygląda na to, że mogą mieć odwrotny skutek.

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

O Putinie, Trumpie, kryzysie migracyjnym - Angela Merkel udzieliła obszernego wywiadu telewizji CNN. Była kanclerz Niemiec jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie promuje swoją autobiografię "Wolność" - a pomaga jej w tym między innymi Barack Obama.

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS