Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament EuropejskiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Zamordowana w 2017 roku Daphne Caruana Galizia w chwili śmierci była pozwana w ponad 40 procesach dotyczących swojej pracy. Maltańska dziennikarka opisywała przypadki korupcji, nepotyzmu i prania brudnych pieniędzy. Kiedy nie uciszyły jej pozwy, w jej samochodzie eksplodowała ładunek wybuchowy.

Daphne Caruana Galizia stała się nieformalną patronką nowego europejskiego prawa, które ma ukrócić nieuzasadnione prawne nękanie dziennikarzy i aktywistów. - Obiecałam uchwalenie tych przepisów rodzinie zamordowanej maltańskiej dziennikarki. Miałam poczucie, jakby Daphne Caruana Galizia pracowała z nami. W pracach nad tymi przepisami towarzyszył nam specjalny imperatyw moralny - mówiła w 2023 roku Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj także: Dziennikarze mają być lepiej chronieni. Jest porozumienie

Nowe prawo jest wymierzone w tak zwane SLAPP-y. W prawniczym slangu to strategiczne procesy sądowe przeciwko udziałowi publicznemu. W praktyce niewygodny dziennikarz lub aktywista zostaje zasypany lawiną nieuzasadnionych, kosztownych procesów sądowych.

Wróg numer jeden włoskiej mafii, autor słynnej "Gomorry" Roberto Saviano, od lat jest nękany SLAPP-ami. Tłumaczy, że pozwy są sygnałem nie tylko dla pozwanego, ale i dla całego środowiska dziennikarskiego: "nie mieszajcie się". - Ściganie dziennikarzy ma na celu wywołanie efektu mrożącego. Sprawienie, że wszyscy ci, którzy wyjaśniają rzeczywistość, będą unikać drażliwych tematów, tak by nikomu się nie narazić - mówi Saviano.

Liczba tak zwanych SLAPP-ów rośnie w Europie z roku na rok. W ostatnich latach niechlubnym liderem była pod tym względem Polska pod rządami PiS-u. Sieć Obywatelska Watchdog szacowała liczbę SLAPP-ów w naszym kraju nad ponad 200 rocznie. Przykładem były nieuzasadnione postępowania władzy przeciwko niezależnym mediom.

Uniwersalną cechą wszystkich SLAPP-ów jest to, że silniejszy, czyli najczęściej władza, nęka słabszego. - Za SLAPP-ami zazwyczaj stoją instytucje, firmy i inne publiczne potęgi. SLAPP-y charakteryzują się nierównowagą siły pomiędzy pozywającym a pozwanym - wyjaśnia Maria Diaz Crego z Biura Analiz Parlamentu Europejskiego.

Polska jest dopiero na 57. miejscu w Światowym Indeksie Wolności Prasy
Polska jest dopiero na 57. miejscu w Światowym Indeksie Wolności PrasyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska impulsem dla nowych przepisów

To, co działo się w Polsce za rządów PiS, było m.in. impulsem do stworzenia unijnej dyrektywy w sprawie SLAPP-ów. W tym tygodniu - po latach prac - uchwalił ją europarlament. Nowe przepisy przewidują między innymi, że bezzasadne powództwa będą mogły być z miejsca oddalane, a ich autorów sądy będą mogły obciążać kosztami procesowymi.

Zobacz także: Raport Departamentu Stanu o mediach i wolności słowa w Polsce

Nowe regulacje to dopiero pierwszy krok - będą dotyczyć tylko spraw transgranicznych. - Sądy będą miały do dyspozycji narzędzia w ponadgranicznych sprawach typu SLAPP. Zarówno cywilnych, jak i gospodarczych. Sądy będą mogły w sprawach publicznych błyskawicznie odrzucać pozwy, które są jawnie bezpodstawne - tłumaczy Maria Diaz Crego.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają teraz dwa lata, by przenieść przepisy z unijnej dyrektywy do prawa krajowego.

W najbliższych miesiącach ma wejść też w życie szeroki projekt Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, którego celem jest zwiększenie ochrony wolności słowa na całym kontynencie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS