Turcja wysyła zielone światło dla akcesji Szwecji do NATO. Na drodze do Sojuszu stoi jeszcze jedna przeszkoda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To słodko-gorzkie dni dla NATO i Szwecji. Dobra wiadomość jest taka, że w końcu szwedzki wniosek akcesyjny został ratyfikowany przez turecki parlament. Teraz musi go podpisać prezydent Erdogan, co powinno stać się niedługo. Zła wiadomość? Cały czas z tą decyzją ociągają się Węgrzy.

Po 20 miesiącach negocjacji i niepewności Ankara postanowiła wysłać Sztokholmowi zielone światło. Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. - Parlament zagłosował, teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Erdogana. Następnie dokumenty zostaną przekazane amerykańskiemu Departamentowi Stanu - przekazał Tobias Billström, minister spraw zagranicznych Szwecji.

Debata nad ratyfikacją wniosku, który Szwecja złożyła w 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę, trwała ponad cztery godziny. Za wnioskiem opowiedziały się Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, nacjonalistyczna Partia Narodowego Działania i główne ugrupowanie opozycyjne, czyli Republikańska Partia Ludowa. Na ratyfikację nie zgodziły się opozycyjne partie islamistyczne, nacjonalistyczne i lewicowe.

- Bardzo mnie to cieszy. Zapewni nam to lepszą ochronę i bezpieczeństwo przed rosyjską agresją. Rosjanie będą musieli zastanowić się dwa razy, zanim w nas uderzą - komentuje Rene, mieszkaniec Malmo. - Dobrze, że w końcu udało się dojść do porozumienia. Pozostawanie tego w zawieszeniu było dla Szwecji ryzykowne i niebezpieczne - uważa Jenny, mieszkanka Malmo.

Czytaj też: Na Bałtyku "sygnał dla Rosji"

Ankara blokowała wejście Szwecji do NATO, twierdząc, że kraj ten udziela schronienia kurdyjskim bojownikom, których Turcja uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Domagała się od Sztokholmu, żeby zaostrzył swoje stanowisko wobec członków Partii Pracujących Kurdystanu, uznawanej przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

- Szwecja zmieniła konstytucję. Aresztowała i osądziła osoby powiązane z Partią Pracujących Kurdystanu. Zwróciła uwagę na bezpieczeństwo Turcji i jej podejście do walki z terroryzmem - informuje Oguz Ucuncu z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Kwestia Węgier

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że ratyfikacja będzie powiązana z zatwierdzeniem przez amerykański Kongres zgody na sprzedaż Turcji samolotów F-16 i części zamiennych. Amerykańska dyplomacja, która twierdziła, że obie sprawy nie są ze sobą powiązane, z zadowoleniem przyjęła decyzję tureckiego parlamentu.

"Był to priorytet dla prezydenta Joe Bidena. Szwecja jest silnym i zdolnym partnerem wojskowym. Jej członkostwo w NATO uczyni Stany Zjednoczone i Sojusz bezpieczniejszymi i silniejszymi" - napisał w mediach społecznościowych doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

- Przez długi czas Szwecja była niezaangażowana i neutralna, więc jej wejście do NATO będzie radykalną i zasadniczą zmianą. Niektórym politykom trudno to zaakceptować, ale większość establishmentu i społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do członkostwa Szwecji w NATO. Może mieć to wpływ na rolę, jaką w nadchodzących latach Szwecja odegra w polityce zagranicznej - ocenia prof. Rikard Bengtsson z Uniwersytetu w Lundzie.

Zgoda ze strony Turcji oznacza, że w tej chwili jednym krajem blokującym członkostwo Szwecji w NATO są Węgry, gdzie głosowanie nad ratyfikacją było wielokrotnie przekładane. Przyczyną opóźnień ma być krytyka stanu węgierskiej demokracji przez szwedzkich polityków. - Zmiana w Polsce spowodowała osłabienie pozycji Orbana i jego dalszą izolację. (...) Wiadomo, że prędzej czy później ratyfikuje to wstąpienie Szwecji - uważa prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

We wtorek Viktor Orban zaprosił premiera Szwecji na rozmowy do Budapesztu. Orban stwierdził, że "intensywniejszy dialog mógłby przyczynić się wzmocnienia zaufania". Szef szwedzkiej dyplomacji oświadczył, że nie widzi powodu, dla którego Szwecja miałaby negocjować z Węgrami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS