Turcja wysyła zielone światło dla akcesji Szwecji do NATO. Na drodze do Sojuszu stoi jeszcze jedna przeszkoda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To słodko-gorzkie dni dla NATO i Szwecji. Dobra wiadomość jest taka, że w końcu szwedzki wniosek akcesyjny został ratyfikowany przez turecki parlament. Teraz musi go podpisać prezydent Erdogan, co powinno stać się niedługo. Zła wiadomość? Cały czas z tą decyzją ociągają się Węgrzy.

Po 20 miesiącach negocjacji i niepewności Ankara postanowiła wysłać Sztokholmowi zielone światło. Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. - Parlament zagłosował, teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Erdogana. Następnie dokumenty zostaną przekazane amerykańskiemu Departamentowi Stanu - przekazał Tobias Billström, minister spraw zagranicznych Szwecji.

Debata nad ratyfikacją wniosku, który Szwecja złożyła w 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę, trwała ponad cztery godziny. Za wnioskiem opowiedziały się Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, nacjonalistyczna Partia Narodowego Działania i główne ugrupowanie opozycyjne, czyli Republikańska Partia Ludowa. Na ratyfikację nie zgodziły się opozycyjne partie islamistyczne, nacjonalistyczne i lewicowe.

- Bardzo mnie to cieszy. Zapewni nam to lepszą ochronę i bezpieczeństwo przed rosyjską agresją. Rosjanie będą musieli zastanowić się dwa razy, zanim w nas uderzą - komentuje Rene, mieszkaniec Malmo. - Dobrze, że w końcu udało się dojść do porozumienia. Pozostawanie tego w zawieszeniu było dla Szwecji ryzykowne i niebezpieczne - uważa Jenny, mieszkanka Malmo.

Czytaj też: Na Bałtyku "sygnał dla Rosji"

Ankara blokowała wejście Szwecji do NATO, twierdząc, że kraj ten udziela schronienia kurdyjskim bojownikom, których Turcja uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Domagała się od Sztokholmu, żeby zaostrzył swoje stanowisko wobec członków Partii Pracujących Kurdystanu, uznawanej przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

- Szwecja zmieniła konstytucję. Aresztowała i osądziła osoby powiązane z Partią Pracujących Kurdystanu. Zwróciła uwagę na bezpieczeństwo Turcji i jej podejście do walki z terroryzmem - informuje Oguz Ucuncu z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Kwestia Węgier

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że ratyfikacja będzie powiązana z zatwierdzeniem przez amerykański Kongres zgody na sprzedaż Turcji samolotów F-16 i części zamiennych. Amerykańska dyplomacja, która twierdziła, że obie sprawy nie są ze sobą powiązane, z zadowoleniem przyjęła decyzję tureckiego parlamentu.

"Był to priorytet dla prezydenta Joe Bidena. Szwecja jest silnym i zdolnym partnerem wojskowym. Jej członkostwo w NATO uczyni Stany Zjednoczone i Sojusz bezpieczniejszymi i silniejszymi" - napisał w mediach społecznościowych doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

- Przez długi czas Szwecja była niezaangażowana i neutralna, więc jej wejście do NATO będzie radykalną i zasadniczą zmianą. Niektórym politykom trudno to zaakceptować, ale większość establishmentu i społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do członkostwa Szwecji w NATO. Może mieć to wpływ na rolę, jaką w nadchodzących latach Szwecja odegra w polityce zagranicznej - ocenia prof. Rikard Bengtsson z Uniwersytetu w Lundzie.

Zgoda ze strony Turcji oznacza, że w tej chwili jednym krajem blokującym członkostwo Szwecji w NATO są Węgry, gdzie głosowanie nad ratyfikacją było wielokrotnie przekładane. Przyczyną opóźnień ma być krytyka stanu węgierskiej demokracji przez szwedzkich polityków. - Zmiana w Polsce spowodowała osłabienie pozycji Orbana i jego dalszą izolację. (...) Wiadomo, że prędzej czy później ratyfikuje to wstąpienie Szwecji - uważa prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

We wtorek Viktor Orban zaprosił premiera Szwecji na rozmowy do Budapesztu. Orban stwierdził, że "intensywniejszy dialog mógłby przyczynić się wzmocnienia zaufania". Szef szwedzkiej dyplomacji oświadczył, że nie widzi powodu, dla którego Szwecja miałaby negocjować z Węgrami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS