"To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę". Demokraci ostrzegają Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do tej pory dobra wola kierowana była w stronę sojuszników z Europy i to właśnie amerykański wywiad ostrzegał przed rosyjskimi przesyłkami, które miały eksplodować na europejskich lotniskach. Teraz nawet nie będzie miał o nich wiedzy. Decyzję podjął w ubiegłym tygodniu amerykański sekretarz obrony. To niejedyny gest dobrej woli w kierunku Putina. Prasa pisze też o ruchach wokół odbudowy Nord Stream 2.

Dysponuje potężną siatką hakerów, którzy są w stanie zbierać poufne informacje wywiadowcze i zakłócać działanie amerykańskiej infrastruktury krytycznej, ale administracja Donalda Trumpa zdaje się nie widzieć w Rosji zagrożenia. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych podjął kontrowersyjną decyzję - Dowództwo Cybernetyczne ma wstrzymać planowanie działań przeciwko Rosji, w tym cyberataków. Zdaniem zagranicznych komentatorów to próba ocieplenia stosunków na linii Waszyngton-Moskwa i kolejny ukłon w stronę Władimira Putina.

- To zaskakujące, że nie będziemy angażować się w szpiegowanie i cyberoperacje, tak żebyśmy mogli sprawdzić, co planuje Putin i traktować go jak wroga i terrorystę, którym jest - komentuje Debbie Wasserman Schultz, członkini Izby Reprezentantów USA z Partii Demokratycznej.

Eksperci ostrzegają, że zmiana polityki może narazić USA na ataki

Dowództwo Cybernetyczne powstało ponad dekadę temu, częściowo w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji. Eksperci ostrzegają, że zmiana polityki może narazić Stany Zjednoczone na ataki. Choć dla Kremla priorytetem jest przeprowadzanie ataków hakerskich w Ukrainie, to według zeszłorocznej oceny amerykańskiego wywiadu Rosja stanowi globalne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Całej wyspie groziło odcięcie od wody. Udaremnili próbę sabotażu

"Działania sabotażowe w Europie - w tym podejrzewane rosyjskie próby przecięcia kabli komunikacyjnych, tajemnicze eksplozje i rosyjskie plany zabójstw - nasiliły się w ciągu ostatniego roku. Stany Zjednoczone do tej pory odgrywały centralną rolę w pomaganiu europejskim narodom w walce, często w tajnych cyberoperacjach, ale ta współpraca może być teraz zagrożona" - wskazuje "The New York Times".

Putin i Rosja zawsze zajmowali szczególne miejsce w świecie Trumpa - pisze na łamach "The Atlantic" Garri Kasparow. Według rosyjskiego opozycjonisty amerykańska administracja robi, co może, by odhaczyć każdy punkt na długiej liście życzeń Putina.

Donald Trump do góry nogami wywrócił amerykańską politykę w sprawie wojny w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Stany Zjednoczone razem z Rosją zagłosowały przeciwko rezolucji potępiającej rosyjską agresję na Ukrainę.

"Ta wojna nigdy nie dotyczyła tylko Ukrainy"

- Ta wojna nigdy nie dotyczyła tylko Ukrainy. Dotyczy podstawowego prawa każdego narodu do istnienia, wyboru własnej drogi i życia wolnego od agresji. Jeśli agresja jest usprawiedliwiana, a ofiara jest obwiniana za swoją odporność i wolę przetrwania, to żaden kraj nie jest bezpieczny - wskazuje Mariana Betsa, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych twierdzi, że ufa Putinowi. Wołodymyra Zelenskiego nazwał "dyktatorem". Piątkowa kłótnia przywódców w Gabinecie Owalnym na Kremlu została przyjęta z radością. Moskwa twierdzi, że radykalny zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej w dużej mierze pokrywa się z wizją Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Trump o tym, czego oczekiwałby od Zełenskiego

- Rozumiemy, że nie wszyscy cieszą się z przywrócenia kontaktów Rosja-Stany Zjednoczone. Niektóre zachodnie elity wciąż dążą do niestabilności na świecie i będą próbowały zakłócić lub podważyć rozpoczęty dialog - komentuje przywódca Rosji Władimir Putin.

- Jasne jest, że Władimir Putin manipuluje Donaldem Trumpem. To pokazuje, w jak słabej pozycji znajduje się Trump, skoro tego nie rozumie. Władimir Putin jest morderczym dyktatorem. To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę - zaznacza Jeanne Shaheen, senator Partii Demokratycznej.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. We wtorek ma wygłosić przemówienie na sesji ONZ
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. We wtorek ma wygłosić przemówienie na sesji ONZ

Nord Stream 2 będzie reaktywowany?

Donald Trump obiecał pogłębienie współpracy gospodarczej z Rosją, jeśli uda się osiągnąć porozumienie pokojowe. Według dziennika "Financial Times", Moskwa liczy na wznowienie dostaw gazu do Europy. Były szpieg i bliski przyjaciel Władimira Putina - Matthias Warnig - pracuje nad planem reaktywacji gazociągu Nord Stream 2.

Dziennikarze twierdzą, że mają w tym pomóc amerykańscy inwestorzy. Realizacja planu wymagałaby spełnienia kilku warunków: Amerykanie musieliby znieść sankcje nałożone na Rosję, Rosja musiałaby się zgodzić na wznowienie wstrzymanych dostaw. Zgodę na przesył gazu do Europy musiałyby wydać Niemcy.

ZOBACZ TEŻ: Media: trwają tajne rozmowy nad powrotem Nord Stream 2

- Ten powrót jest po prostu niebezpieczny. To jest znowu ułuda, którą będą nasi adwersarze ze Wschodu roztaczać, że można wrócić do normalnych relacji, że nic się nie wydarzyło - komentuje wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czasie pierwszej kadencji Donald Trump krytykował Nord Stream 2, ale w jego nowej administracji są osoby, które uważają, że rurociąg jest atutem, który może zostać wykorzystany w czasie rozmów pokojowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: AL DRAGO/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS