"To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę". Demokraci ostrzegają Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę". Demokraci ostrzegają Trumpa
"To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę". Demokraci ostrzegają Trumpa
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę". Demokraci ostrzegają TrumpaJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do tej pory dobra wola kierowana była w stronę sojuszników z Europy i to właśnie amerykański wywiad ostrzegał przed rosyjskimi przesyłkami, które miały eksplodować na europejskich lotniskach. Teraz nawet nie będzie miał o nich wiedzy. Decyzję podjął w ubiegłym tygodniu amerykański sekretarz obrony. To niejedyny gest dobrej woli w kierunku Putina. Prasa pisze też o ruchach wokół odbudowy Nord Stream 2.

Dysponuje potężną siatką hakerów, którzy są w stanie zbierać poufne informacje wywiadowcze i zakłócać działanie amerykańskiej infrastruktury krytycznej, ale administracja Donalda Trumpa zdaje się nie widzieć w Rosji zagrożenia. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych podjął kontrowersyjną decyzję - Dowództwo Cybernetyczne ma wstrzymać planowanie działań przeciwko Rosji, w tym cyberataków. Zdaniem zagranicznych komentatorów to próba ocieplenia stosunków na linii Waszyngton-Moskwa i kolejny ukłon w stronę Władimira Putina.

- To zaskakujące, że nie będziemy angażować się w szpiegowanie i cyberoperacje, tak żebyśmy mogli sprawdzić, co planuje Putin i traktować go jak wroga i terrorystę, którym jest - komentuje Debbie Wasserman Schultz, członkini Izby Reprezentantów USA z Partii Demokratycznej.

Eksperci ostrzegają, że zmiana polityki może narazić USA na ataki

Dowództwo Cybernetyczne powstało ponad dekadę temu, częściowo w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji. Eksperci ostrzegają, że zmiana polityki może narazić Stany Zjednoczone na ataki. Choć dla Kremla priorytetem jest przeprowadzanie ataków hakerskich w Ukrainie, to według zeszłorocznej oceny amerykańskiego wywiadu Rosja stanowi globalne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Całej wyspie groziło odcięcie od wody. Udaremnili próbę sabotażu

"Działania sabotażowe w Europie - w tym podejrzewane rosyjskie próby przecięcia kabli komunikacyjnych, tajemnicze eksplozje i rosyjskie plany zabójstw - nasiliły się w ciągu ostatniego roku. Stany Zjednoczone do tej pory odgrywały centralną rolę w pomaganiu europejskim narodom w walce, często w tajnych cyberoperacjach, ale ta współpraca może być teraz zagrożona" - wskazuje "The New York Times".

Putin i Rosja zawsze zajmowali szczególne miejsce w świecie Trumpa - pisze na łamach "The Atlantic" Garri Kasparow. Według rosyjskiego opozycjonisty amerykańska administracja robi, co może, by odhaczyć każdy punkt na długiej liście życzeń Putina.

Donald Trump do góry nogami wywrócił amerykańską politykę w sprawie wojny w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Stany Zjednoczone razem z Rosją zagłosowały przeciwko rezolucji potępiającej rosyjską agresję na Ukrainę.

"Ta wojna nigdy nie dotyczyła tylko Ukrainy"

- Ta wojna nigdy nie dotyczyła tylko Ukrainy. Dotyczy podstawowego prawa każdego narodu do istnienia, wyboru własnej drogi i życia wolnego od agresji. Jeśli agresja jest usprawiedliwiana, a ofiara jest obwiniana za swoją odporność i wolę przetrwania, to żaden kraj nie jest bezpieczny - wskazuje Mariana Betsa, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych twierdzi, że ufa Putinowi. Wołodymyra Zelenskiego nazwał "dyktatorem". Piątkowa kłótnia przywódców w Gabinecie Owalnym na Kremlu została przyjęta z radością. Moskwa twierdzi, że radykalny zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej w dużej mierze pokrywa się z wizją Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Trump o tym, czego oczekiwałby od Zełenskiego

- Rozumiemy, że nie wszyscy cieszą się z przywrócenia kontaktów Rosja-Stany Zjednoczone. Niektóre zachodnie elity wciąż dążą do niestabilności na świecie i będą próbowały zakłócić lub podważyć rozpoczęty dialog - komentuje przywódca Rosji Władimir Putin.

- Jasne jest, że Władimir Putin manipuluje Donaldem Trumpem. To pokazuje, w jak słabej pozycji znajduje się Trump, skoro tego nie rozumie. Władimir Putin jest morderczym dyktatorem. To bandyta, który rozumie jedną rzecz: siłę - zaznacza Jeanne Shaheen, senator Partii Demokratycznej.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. We wtorek ma wygłosić przemówienie na sesji ONZ
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. We wtorek ma wygłosić przemówienie na sesji ONZ

Nord Stream 2 będzie reaktywowany?

Donald Trump obiecał pogłębienie współpracy gospodarczej z Rosją, jeśli uda się osiągnąć porozumienie pokojowe. Według dziennika "Financial Times", Moskwa liczy na wznowienie dostaw gazu do Europy. Były szpieg i bliski przyjaciel Władimira Putina - Matthias Warnig - pracuje nad planem reaktywacji gazociągu Nord Stream 2.

Dziennikarze twierdzą, że mają w tym pomóc amerykańscy inwestorzy. Realizacja planu wymagałaby spełnienia kilku warunków: Amerykanie musieliby znieść sankcje nałożone na Rosję, Rosja musiałaby się zgodzić na wznowienie wstrzymanych dostaw. Zgodę na przesył gazu do Europy musiałyby wydać Niemcy.

ZOBACZ TEŻ: Media: trwają tajne rozmowy nad powrotem Nord Stream 2

- Ten powrót jest po prostu niebezpieczny. To jest znowu ułuda, którą będą nasi adwersarze ze Wschodu roztaczać, że można wrócić do normalnych relacji, że nic się nie wydarzyło - komentuje wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czasie pierwszej kadencji Donald Trump krytykował Nord Stream 2, ale w jego nowej administracji są osoby, które uważają, że rurociąg jest atutem, który może zostać wykorzystany w czasie rozmów pokojowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: AL DRAGO/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS