Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

"Sudan to tykająca bomba geopolityczna. Jeśli upadnie, będzie problemem dla trzech kontynentów" - pisze "The Economist".

"Spodziewajcie się nowego szoku uchodźczego w Europie, po wojnach w Syrii i Libii, w czasie gdy migracja jest zapalną kwestią we Francji, w Niemczech i w innych krajach. Już 60 procent osób w obozach w Calais, na południowym brzegu kanału La Manche, to Sudańczycy" - czytamy w brytyjskim tygodniku.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaapelował o zwiększenie pomocy humanitarnej dla kraju pogrążonego w wojnie domowej, dziesiątkowanego przez choroby i głód.

- Musimy skupić się na wszystkich potrzebujących, na 25 milionach ludzi. Potrzebne są dodatkowe zasoby, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Wzywamy świat, by się obudził i pomógł Sudanowi wydostać się z koszmaru, przez który przechodzi - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Wyniszczająca wojna domowa

25 milionów ludzi w potrzebie to ponad połowa populacji Sudanu. Od ponad roku w jednym z największych państw Afryki trwa wyniszczająca wojna domowa między armiami dwóch skonfliktowanych generałów.

W jej wyniku 10 milionów osób musiało opuścić domy, co jest największym wewnętrznym przesiedleniem na świecie. Kolejne dwa miliony ludzi uciekły do państw ościennych. Według oficjalnych, niedoszacowanych danych zginęło 20 tysięcy osób. Szaleją cholera, malaria, denga, małpia ospa.

Sytuację pogarsza katastrofa klimatyczna - występujące na zmianę susze i powodzie. Pod koniec sierpnia po wyjątkowo ulewnych deszczach we wschodnim Sudanie zawaliła się tama. Woda zniszczyła domy należące do 50 tysięcy osób.

Skutki powodzi w Sudanie
Skutki powodzi w Sudanie Reuters

- Sytuacja jest katastrofalna. Mamy dzieci, rodziny, osoby starsze, które potrzebują ciągłego podawania leków. Problemem jest brak żywności. Woda zniszczyła wszystkie okoliczne wioski - mówi mieszkaniec wschodniego Sudanu Abu Ali Ahmed.

Największy kryzys humanitarny świata

Już 800 tysięcy osób zbiegło do Sudanu Południowego. To powstałe w 2011 roku najmłodsze państwo świata funkcjonuje w zasadzie głównie dzięki pomocy humanitarnej. Tylko co drugi mieszkaniec ma dostęp do czystej wody pitnej. Na miejscu działa między innymi Polska Akcja Humanitarna.

- Mamy funkcjonujący rząd, ale nie ma on możliwości, żeby zapewnić wsparcie dla wszystkich osób w kraju. To kraj, w którym tylko sześć procent osób ma dostęp do internetu, tylko dziewięć procent ma dostęp do elektryczności - zauważa Anna Górska, dyrektorka biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.

CZYTAJ TAKŻE: Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Dlaczego katastrofalna wojna w Sudanie jest problemem dla świata? "The Economist" odpowiada: "Może zabić miliony ludzi i rozsiać chaos po Afryce i Bliskim Wschodzie. To największy kryzys humanitarny świata (...). Państwa Bliskiego Wschodu i Rosja bezkarnie sponsorują strony konfliktu. Zachód wycofał się, ONZ jest sparaliżowana".

Światowa opinia publiczna usłyszała ostatnio o wojnie tylko dlatego, że zainteresował się nią znany amerykański raper Macklemore. Odwołał swój koncert w Dubaju, bo Zjednoczone Emiraty Arabskie wspierają jedną ze stron sudańskiego konfliktu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS