SMER szykuje zamach na sądownictwo. "By się zemścić i zapewnić sobie bezkarność, zniszczą nam praworządność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dość! Wstyd! Nie ujdzie to wam na sucho!" - te hasła wykrzykują Słowacy do swojego premiera i jego rządu. Robert Fico planuje bowiem reformę wymiaru sprawiedliwości, ale protestujący mówią o jego demontażu, którego celem jest zapewnienie populistycznej władzy bezkarności. Na czym dokładnie polega ten plan i co premierowi zarzucają nie tylko oponenci?

Słowacy przeżywają teraz to, co kilka lat temu przeżywali Polacy. W ostatnich dniach wychodzą na ulice w obronie praworządności. - Jeśli zostanę w domu na kanapie, to na pewno nic się nie zmieni. Nie mogę udawać, że to mnie nie dotyczy. Nie mogę akceptować takich działań rządu - mówi 44-letnia Janka. - Walka, którą dzisiaj zaczynamy tutaj na tym placu, to walka o to, po której stronie historii stanie Słowacja - zaznacza Magda Vasaryova, aktorka i była ambasador Słowacji w Polsce.

Chodzi o rząd Roberta Ficy, który już kilkakrotnie był premierem Słowacji. Pod koniec września jego partia SMER wygrała wybory parlamentarne i stworzyła koalicyjny gabinet. Od kilku już lat Fico zupełnie otwarcie wyraża antyukraińskie i promoskiewskie poglądy, a teraz jednym z flagowych projektów jego rządu jest likwidacja walczącej z korupcją Prokuratury Specjalnej. - Zaskoczyły mnie tempo i brutalność, z jakimi rząd ruszył do rozmontowywania praworządności. By się zemścić i zapewnić sobie bezkarność, zniszczą nam praworządność - mówi Michal Simecka, lider opozycyjnej partii Postępowa Słowacja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Robert Fico nadal przeciwny pomocy wojskowej dla Ukrainy

Opozycja mówi o zemście i bezkarności, bo Prokuratura Specjalna prowadziła i wciąż prowadzi wiele postępowań przeciwko politykom związanym z Ficą i jego partią. Ta elitarna część prokuratury zajmuje się również zabójstwem Jana Kuciaka w 2018 roku. Śmierć dziennikarza, który tropił powiązania partii SMER z mafią, doprowadziła do dymisji Roberta Ficy. Teraz, korzystając z odzyskanej władzy, polityk chce jak najszybciej odebrać prokuratorom uprawnienia. - Taki krok oznacza celową, niedopuszczalną interwencję sił politycznych w funkcjonowanie prokuratury. Propozycja stanowi fundamentalną zmianę w prawie karnym. Jest przeprowadzana w nieuzasadnionym, ekspresowym tempie. Bez przygotowania czy konsultacji - podkreśla prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Prezydent Słowacji zapowiedziała, że ustawę zawetuje, ale rząd może zgromadzić wystarczającą większość, by weto odrzucić.

Wybory na Słowacji. Robert Fico i Smer-SSD triumfują. Sondaże exit poll wskazywały innego zwycięzcę
Wybory na Słowacji. Robert Fico i Smer-SSD triumfują. Sondaże exit poll wskazywały innego zwycięzcęAnna Czerwińska/Fakty TVN

Zagranica reaguje

Przeciwko tak szybkim zmianom wypowiedziały się już Stany Zjednoczone i Unia Europejska. "Prosimy rząd Słowacji, aby na razie nie kontynuował prac nad tymi poprawkami, a w szczególności, by nie przyspieszał procedury bez stosownych, rzetelnych konsultacji na poziomie krajowym i europejskim" - apeluje Komisja Europejska. "Wyrażamy zaniepokojenie proponowanymi zmianami w słowackim kodeksie. Mogą one sprawić, że przestępstwa przeciwko wykonaniu unijnego budżetu nie będą w Słowacji ścigane i karane w skuteczny i proporcjonalny sposób" - podkreśla Biuro Europejskiego Prokuratora Generalnego. W reakcji na te zastrzeżenia - minister sprawiedliwości Słowacji odpowiedział, że kwestie związane z praworządnością należą do kompetencji poszczególnych państw członkowskich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS