Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zaproszenia do nowego rządu na razie nie dostał oddany współpracownik prezydenta Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej kadencji - były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Został ukarany za pomówienia o fałszerstwa wyborcze i jest na skraju bankructwa. 

Zegarki i pierścionki Rudy'ego Giulianiego, byłego prawnika Donalda Trumpa i byłego burmistrza Nowego Jorku, wraz z apartamentem na Manhattanie i zabytkowym mercedesem, mają trafić do dwóch urzędniczek, które Giuliani pomawiał o fałszerstwa wyborcze w 2020 roku. Polityk od roku zalega z zapłaceniem im odszkodowania w wysokości niemal 150 milionów dolarów. - To, co się dzieje, jest złe i haniebne - skomentował on sam.

Współpracownicy i sympatycy Giulianiego, a także on sam, próbują zwrócić uwagę na jego rzekomo dramatyczną sytuację w związku z wyrokiem sądu. Giuliani miał do 14 listopada przekazać wskazane dobra zniesławionym kobietom pod groźbą surowych sankcji. Kilka dni temu prosili o zbiórkę pieniędzy, twierdząc, że nie ma co jeść.

Osiemdziesięciolatek jeszcze przed wyborami, siedząc w swoim zabytkowym mercedesie w Palm Beach na Florydzie, apelował o głosowanie na Donalda Trumpa. To prawdopodobnie to auto powinien był oddać poszkodowanym. 

- Dam im wszystko, co mam, ale nigdy nie zmuszą mnie, bym się poddał. I jestem bardzo szczęśliwy, że nasz kraj został wybawiony z jednego z najgorszych okresów bezprawia w swej historii - powiedział Rudy Giuliani.

Stał na czele zespołu prawnego Trumpa. Został skazany za zniesławienie urzędniczek

Prawnicy poszkodowanych urzędniczek, Ruby Freeman i Wandrei Moss, zauważyli, że były burmistrz w ostatnim czasie przenosił aktywa, otwierał nowe rachunki bankowe i stworzył nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W internecie sprzedaje też kawę sygnowaną własnym nazwiskiem. Wcześniej ogłosił też upadłość.

Na pytanie, czy sądzi, że Donald Trump mógłby mu pomóc wydostać się z kłopotów finansowych, Rudy Giuliani odpowiedział: "Nie musi mi pomagać. Jedyne, co musi zrobić pan Trump, to uporządkować system prawny, a dowiecie się, kim są prawdziwi przestępcy".

ZOBACZ TEŻ: Rudy Giuliani nadal nie oddał mieszkania i kosztowności. Może mieć kolejne kłopoty

Giuliani stał na czele zespołu prawnego Donalda Trumpa. Został skazany za zniesławienie dwóch pracownic komisji wyborczej w stanie Georgia. Twierdził, że w 2020 roku manipulowały one głosami tak, by w stanie wygrał Joe Biden. Kobiety zeznały, że jego kłamliwe oskarżenia miały ogromny wpływ na ich życie i bezpieczeństwo. - Po pierwsze, nie zniesławiłem ich. Nie zniesławiłem ich. To fake news - uważa Rudy Giuliani.

7 listopada, po wyborach, Giuliani ujawnił, że kontaktował się z prezydentem elektem. - Byłem z nim w kontakcie, ale nie powiem, o czym rozmawialiśmy - powiedział. Wyraził gotowość do pracy na rzecz nowej administracji, ale nie odpowiedział na pytanie, czy otrzymał jakąś propozycję.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS