Rosyjscy żołnierze chcą "wrócić do swoich domów". Tego samego domagają się ich rodziny

Źródło:
CNN

To jedno z najważniejszych pytań dotyczących napaści Rosji na Ukrainę: gdzie w tym wszystkim jest rosyjskie społeczeństwo? Czy ktokolwiek głośno domaga się jej zakończenia? Takie publiczne demonstracje są niebywałą rzadkością, ale się odbywają. Ich uczestnicy bardziej skupiają się jednak na losie rosyjskich żołnierzy niż ukraińskich ofiar.

Rosyjscy żołnierze szturmujący Bachmut, dzielnie wypychający ze swoich pozycji Ukraińców - taki obraz tej wojny przedstawiają państwowe kremlowskie media. - Jesteśmy od nich po prostu lepiej wyszkoleni - mówi rosyjski wojskowy.

Trochę dalej od frontu, w głębi Rosji, wokół inwazji na Ukrainę zaczynają powoli narastać inne emocje. - Chcemy, by nasi mężowie i synowie wrócili do domów - mówi jedna z kobiet, a jej apel jest jednym z wielu. To odważny gest w kraju, gdzie każdy głos krytyczny jest surowo karany.

Masowa mobilizacja do wojska, do której doszło we wrześniu, od początku była mocno kontestowana. Dziesiątki tysięcy Rosjan zdecydowało się wtedy uciec z kraju. Wielu z tych, którzy zostali wówczas powołani, wciąż jest na Ukrainie - na przykład Aleksander z Woroneża. Walczy już prawie rok i - jak mówi - ma już dość.

- Jesteśmy bardzo zmęczeni. Bolą nas plecy i kolana. Nie obchodzą nas już pieniądze. Po prostu chcemy wrócić do swoich domów - mówi na filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych.

Konsekwencje braku amerykańskiej pomocy dla Ukrainy

Po tym, jak amerykański Kongres zablokował kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, w Moskwie poczuli, że to może być dla nich szansa. Prezydent Władimir Putin, który w nadchodzących wyborach praktycznie nie ma żadnego rywala, znowu poczuł się pewny siebie. - Musimy teraz zapomnieć o tym, co nas dzieli. Rosja pozostanie suwerenna albo nie będzie jej wcale - przekonuje rosyjski przywódca.

Zwolennicy Putina, zwłaszcza ci najbardziej zagorzali, a jest ich naprawdę wielu, nie kryją entuzjazmu. Nie wszędzie jednak nastroje są tak znakomite. "Oddajcie mi mojego męża" - głosi jeden z napisów na choinkowej ozdobie. Kolejny trudny rok w Rosji powoli zbliża się do końca. Wojna trwa.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS