Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Nazwisko to jego najmocniejsza karta, którą wyciąga przy każdej nadarzającej się okazji. Przerobił reklamę wyborczą, która pomogła Johnowi Kennedy'emu dostać się do Białego Domu i wykupił na jej emisję najlepszy czas antenowy - w przerwie ostatniego meczu Super Bowl. 70-letni Robert Francis Kennedy Junior jest synem Roberta Kennedy'ego, byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych i bratankiem prezydenta Johna Kennedy'ego. Jego rodzina od pokoleń jest związana z amerykańską polityką, ale on sam jest bardzo nietypowym kandydatem.

Rodzina odcina się od Roberta

- Partia Demokratyczna radykalnie się zmieniła. Nie sądzę, by mój ojciec lub stryj ją dzisiaj poznali. To partia wojny, partia Wall Street, partia cenzury i koncernów farmaceutycznych. Chciałem przypomnieć demokratom ich wartości i tradycje, ale nie dopuścili mnie do prawyborów, więc musiałem ich opuścić - mówi Robert F. Kennedy Junior, dziś niezależny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Robert F. Kennedy Junior kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych jako polityk niezależny. Jego poglądy trudno jednoznacznie zdefiniować. Od lat walczy o ochronę środowiska, ale w czasie pandemii rozpowszechniał teorie spiskowe dotyczące szczepionek i samego wirusa, także o charakterze rasistowskim, za co portale społecznościowe kilkakrotnie blokowały jego konta. Ma bliskie kontakty ze skrajną prawicą i między innymi dlatego jego własna rodzina się od niego kategorycznie odcina. - Sprzedaje rodowe nazwisko i sławę. Rozpowszechnia teorie spiskowe. Rozbudza konflikty i robi to tylko dla osobistych zysków. Słuchałem tego, co mówi. Znam go. Nie mieści mi się w głowie, jak ktokolwiek może uważać, że powinien zostać prezydentem. Jego kandydatura jest dla mnie żenująca - przyznaje Jack Schlossberg, wnuk Johna Kennedy'ego. Swoje oświadczenie wydała Kerry Kennedy, adwokatka i siostra Roberta F. Kennedy'ego Juniora, w którym można przeczytać: "z całą mocą potępiam godne ubolewania, nieprawdziwe wypowiedzi mojego brata dotyczące pandemii koronawirusa, sugerujące, że COVID-19 został zaprojektowany, by atakować konkretne grupy etniczne. Ani ja, ani Fundacja Praw Człowieka im. Roberta F. Kennedy'ego nie podzielamy tych poglądów i zawsze będziemy się sprzeciwiać rasizmowi oraz wszelkim przejawom dyskryminacji".

ZOBACZ TEŻ: Miliony na 30-sekundowy spot. Rodzina oburzona reklamą Roberta F. Kennedy'ego Juniora

Jak na kandydata niezależnego może liczyć na dość wysokie, około dziesięcioprocentowe poparcie. Głosy odbiera przede wszystkim Joe Bidenowi. - Moim zdaniem tylko Kennedy wnosi jakieś nowe pomysły. Tylko on rzuca wyzwanie establishmentowi - twierdzi Sandeep Sood, 47-letnia przedsiębiorczyni z Oakland. - Mam nadzieję, że zaszkodzi zarówno demokratom, jak i republikanom. Obie partie są już tak zepsute, przegniłe. Musimy się ich jak najszybciej pozbyć - mówi Chris Carlisle, 57-letni mieszkaniec Berkeley.

Kandydatka Roberta Kennedy'ego na wiceprezydentkę

Choć mówi z trudem, bo cierpi na dysfonię spastyczną, czyli poważne zaburzenie głosu o podłożu psychogennym, to regularnie spotyka się z wyborcami i z dziennikarzami. - Ludzie szukają alternatywy, ale się boją. Więc naszym zadaniem jest wyzwolenie ich z tego strachu. Zamiast mu ulegać, ludzie powinni zagłosować na nadzieję, na wiarę w przyszłość, na kogoś, kto ich zainspiruje - przekonuje Robert F. Kennedy Junior. Kilka dni temu wskazał kandydatkę na swoją wiceprezydentkę. To Nicole Shanahan, mało znana, ale bardzo bogata prawniczka z Doliny Krzemowej. - Posłuchajcie tego, co mówi. Przyjrzyjcie się jego wizji Ameryki. To wizja, którą podzielam, dlatego najbliższe siedem miesięcy spędzę, walcząc o to, by jego nazwisko znalazło się na każdej karcie wyborczej w tym kraju - zapowiada Shanahan.

Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Amerykańscy senatorowie o słowach Trumpa. "To chyba najbardziej szokujące wystąpienie, jakie w życiu słyszałem"

Nie jest wcale jasne, czy ze względu na skomplikowany system wyborczy i brak poparcia ze strony dużej partii, wyborcy we wszystkich stanach rzeczywiście będą mogli na niego zagłosować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS