Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Nazwisko to jego najmocniejsza karta, którą wyciąga przy każdej nadarzającej się okazji. Przerobił reklamę wyborczą, która pomogła Johnowi Kennedy'emu dostać się do Białego Domu i wykupił na jej emisję najlepszy czas antenowy - w przerwie ostatniego meczu Super Bowl. 70-letni Robert Francis Kennedy Junior jest synem Roberta Kennedy'ego, byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych i bratankiem prezydenta Johna Kennedy'ego. Jego rodzina od pokoleń jest związana z amerykańską polityką, ale on sam jest bardzo nietypowym kandydatem.

Rodzina odcina się od Roberta

- Partia Demokratyczna radykalnie się zmieniła. Nie sądzę, by mój ojciec lub stryj ją dzisiaj poznali. To partia wojny, partia Wall Street, partia cenzury i koncernów farmaceutycznych. Chciałem przypomnieć demokratom ich wartości i tradycje, ale nie dopuścili mnie do prawyborów, więc musiałem ich opuścić - mówi Robert F. Kennedy Junior, dziś niezależny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Robert F. Kennedy Junior kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych jako polityk niezależny. Jego poglądy trudno jednoznacznie zdefiniować. Od lat walczy o ochronę środowiska, ale w czasie pandemii rozpowszechniał teorie spiskowe dotyczące szczepionek i samego wirusa, także o charakterze rasistowskim, za co portale społecznościowe kilkakrotnie blokowały jego konta. Ma bliskie kontakty ze skrajną prawicą i między innymi dlatego jego własna rodzina się od niego kategorycznie odcina. - Sprzedaje rodowe nazwisko i sławę. Rozpowszechnia teorie spiskowe. Rozbudza konflikty i robi to tylko dla osobistych zysków. Słuchałem tego, co mówi. Znam go. Nie mieści mi się w głowie, jak ktokolwiek może uważać, że powinien zostać prezydentem. Jego kandydatura jest dla mnie żenująca - przyznaje Jack Schlossberg, wnuk Johna Kennedy'ego. Swoje oświadczenie wydała Kerry Kennedy, adwokatka i siostra Roberta F. Kennedy'ego Juniora, w którym można przeczytać: "z całą mocą potępiam godne ubolewania, nieprawdziwe wypowiedzi mojego brata dotyczące pandemii koronawirusa, sugerujące, że COVID-19 został zaprojektowany, by atakować konkretne grupy etniczne. Ani ja, ani Fundacja Praw Człowieka im. Roberta F. Kennedy'ego nie podzielamy tych poglądów i zawsze będziemy się sprzeciwiać rasizmowi oraz wszelkim przejawom dyskryminacji".

ZOBACZ TEŻ: Miliony na 30-sekundowy spot. Rodzina oburzona reklamą Roberta F. Kennedy'ego Juniora

Jak na kandydata niezależnego może liczyć na dość wysokie, około dziesięcioprocentowe poparcie. Głosy odbiera przede wszystkim Joe Bidenowi. - Moim zdaniem tylko Kennedy wnosi jakieś nowe pomysły. Tylko on rzuca wyzwanie establishmentowi - twierdzi Sandeep Sood, 47-letnia przedsiębiorczyni z Oakland. - Mam nadzieję, że zaszkodzi zarówno demokratom, jak i republikanom. Obie partie są już tak zepsute, przegniłe. Musimy się ich jak najszybciej pozbyć - mówi Chris Carlisle, 57-letni mieszkaniec Berkeley.

Kandydatka Roberta Kennedy'ego na wiceprezydentkę

Choć mówi z trudem, bo cierpi na dysfonię spastyczną, czyli poważne zaburzenie głosu o podłożu psychogennym, to regularnie spotyka się z wyborcami i z dziennikarzami. - Ludzie szukają alternatywy, ale się boją. Więc naszym zadaniem jest wyzwolenie ich z tego strachu. Zamiast mu ulegać, ludzie powinni zagłosować na nadzieję, na wiarę w przyszłość, na kogoś, kto ich zainspiruje - przekonuje Robert F. Kennedy Junior. Kilka dni temu wskazał kandydatkę na swoją wiceprezydentkę. To Nicole Shanahan, mało znana, ale bardzo bogata prawniczka z Doliny Krzemowej. - Posłuchajcie tego, co mówi. Przyjrzyjcie się jego wizji Ameryki. To wizja, którą podzielam, dlatego najbliższe siedem miesięcy spędzę, walcząc o to, by jego nazwisko znalazło się na każdej karcie wyborczej w tym kraju - zapowiada Shanahan.

Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Amerykańscy senatorowie o słowach Trumpa. "To chyba najbardziej szokujące wystąpienie, jakie w życiu słyszałem"

Nie jest wcale jasne, czy ze względu na skomplikowany system wyborczy i brak poparcia ze strony dużej partii, wyborcy we wszystkich stanach rzeczywiście będą mogli na niego zagłosować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS