Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Nazwisko to jego najmocniejsza karta, którą wyciąga przy każdej nadarzającej się okazji. Przerobił reklamę wyborczą, która pomogła Johnowi Kennedy'emu dostać się do Białego Domu i wykupił na jej emisję najlepszy czas antenowy - w przerwie ostatniego meczu Super Bowl. 70-letni Robert Francis Kennedy Junior jest synem Roberta Kennedy'ego, byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych i bratankiem prezydenta Johna Kennedy'ego. Jego rodzina od pokoleń jest związana z amerykańską polityką, ale on sam jest bardzo nietypowym kandydatem.

Rodzina odcina się od Roberta

- Partia Demokratyczna radykalnie się zmieniła. Nie sądzę, by mój ojciec lub stryj ją dzisiaj poznali. To partia wojny, partia Wall Street, partia cenzury i koncernów farmaceutycznych. Chciałem przypomnieć demokratom ich wartości i tradycje, ale nie dopuścili mnie do prawyborów, więc musiałem ich opuścić - mówi Robert F. Kennedy Junior, dziś niezależny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Robert F. Kennedy Junior kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych jako polityk niezależny. Jego poglądy trudno jednoznacznie zdefiniować. Od lat walczy o ochronę środowiska, ale w czasie pandemii rozpowszechniał teorie spiskowe dotyczące szczepionek i samego wirusa, także o charakterze rasistowskim, za co portale społecznościowe kilkakrotnie blokowały jego konta. Ma bliskie kontakty ze skrajną prawicą i między innymi dlatego jego własna rodzina się od niego kategorycznie odcina. - Sprzedaje rodowe nazwisko i sławę. Rozpowszechnia teorie spiskowe. Rozbudza konflikty i robi to tylko dla osobistych zysków. Słuchałem tego, co mówi. Znam go. Nie mieści mi się w głowie, jak ktokolwiek może uważać, że powinien zostać prezydentem. Jego kandydatura jest dla mnie żenująca - przyznaje Jack Schlossberg, wnuk Johna Kennedy'ego. Swoje oświadczenie wydała Kerry Kennedy, adwokatka i siostra Roberta F. Kennedy'ego Juniora, w którym można przeczytać: "z całą mocą potępiam godne ubolewania, nieprawdziwe wypowiedzi mojego brata dotyczące pandemii koronawirusa, sugerujące, że COVID-19 został zaprojektowany, by atakować konkretne grupy etniczne. Ani ja, ani Fundacja Praw Człowieka im. Roberta F. Kennedy'ego nie podzielamy tych poglądów i zawsze będziemy się sprzeciwiać rasizmowi oraz wszelkim przejawom dyskryminacji".

ZOBACZ TEŻ: Miliony na 30-sekundowy spot. Rodzina oburzona reklamą Roberta F. Kennedy'ego Juniora

Jak na kandydata niezależnego może liczyć na dość wysokie, około dziesięcioprocentowe poparcie. Głosy odbiera przede wszystkim Joe Bidenowi. - Moim zdaniem tylko Kennedy wnosi jakieś nowe pomysły. Tylko on rzuca wyzwanie establishmentowi - twierdzi Sandeep Sood, 47-letnia przedsiębiorczyni z Oakland. - Mam nadzieję, że zaszkodzi zarówno demokratom, jak i republikanom. Obie partie są już tak zepsute, przegniłe. Musimy się ich jak najszybciej pozbyć - mówi Chris Carlisle, 57-letni mieszkaniec Berkeley.

Kandydatka Roberta Kennedy'ego na wiceprezydentkę

Choć mówi z trudem, bo cierpi na dysfonię spastyczną, czyli poważne zaburzenie głosu o podłożu psychogennym, to regularnie spotyka się z wyborcami i z dziennikarzami. - Ludzie szukają alternatywy, ale się boją. Więc naszym zadaniem jest wyzwolenie ich z tego strachu. Zamiast mu ulegać, ludzie powinni zagłosować na nadzieję, na wiarę w przyszłość, na kogoś, kto ich zainspiruje - przekonuje Robert F. Kennedy Junior. Kilka dni temu wskazał kandydatkę na swoją wiceprezydentkę. To Nicole Shanahan, mało znana, ale bardzo bogata prawniczka z Doliny Krzemowej. - Posłuchajcie tego, co mówi. Przyjrzyjcie się jego wizji Ameryki. To wizja, którą podzielam, dlatego najbliższe siedem miesięcy spędzę, walcząc o to, by jego nazwisko znalazło się na każdej karcie wyborczej w tym kraju - zapowiada Shanahan.

Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne
Robert F. Kennedy Jr. na antyszczepionkowym wiecu. Nagranie archiwalne Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Amerykańscy senatorowie o słowach Trumpa. "To chyba najbardziej szokujące wystąpienie, jakie w życiu słyszałem"

Nie jest wcale jasne, czy ze względu na skomplikowany system wyborczy i brak poparcia ze strony dużej partii, wyborcy we wszystkich stanach rzeczywiście będą mogli na niego zagłosować.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Enex

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS