Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobieniaJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapłodnienie in vitro w państwach Europy Zachodniej finansowane jest z budżetu państwa. Najlepiej jest w Holandii, Belgii i Francji. Według zestawienia Fertility Europe gorzej niż w Polsce jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii.

Niepłodność - zgodnie z definicją przyjętą przez ONZ - to stan medyczny, który może mieć poważne społeczne skutki. Poza tym, że pogłębia niż demograficzny, to przyczynia się do innych chorób - może prowadzić na przykład do depresji.

- Jedna na pięć, a w niektórych krajach Europy jedna na sześć osób w wieku reprodukcyjnym mierzy się z niepłodnością. W Unii Europejskiej dotyczy to 25 milionów ludzi - wskazuje Klaudija Kordic z Fertility Europe.

Czytaj także: "Dobrodziejstwo, jakie niosą nasze czasy". Znane osoby otwarcie o in vitro

W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność jest odwracalna i da się ją leczyć. Państwa Unii Europejskiej według Fertility Europe - organizacji działającej na rzecz wspomaganego rozrodu - powinny zapewniać swoim obywatelom "równy, sprawiedliwy i bezpieczny" dostęp do metod leczenia niepłodności.

- Prawo do dziecka jest uniwersalne i powinno być zapewnione również na politycznym poziomie. Jako Parlament Europejski musimy naciskać na kraje, by zapewniały pomoc finansową dla osób dotkniętych niepłodnością. Musimy zakopać różnice w opiece nad zdrowiem reprodukcyjnym w poszczególnych krajach - mówi Predrag Fred Matić, członek Parlamentu Europejskiego.

Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?
Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?TVN24

Które państwa wypadają najlepiej?

Najlepiej pod kątem pomocy państwa w kwestii wspomaganego rozrodu jest w Holandii, Belgii i Francji - tam przepisy uznane są za doskonałe. - We Francji dostęp do procedur wspomagających niepłodność jest powszechny i jest refundowany w 100 procentach przez Narodową Służbę Zdrowia. Od dwóch lat program jest też otwarty dla par homoseksualnych, dwóch kobiet, i dla kobiet samotnych. W założeniu program nie może dyskryminować kobiet, par i płci z powodu ich orientacji seksualnej, czy statusu matrymonialnego, czyli pary, które nie są w małżeństwie oficjalnym, także mogą przystąpić do programu - przybliża Tomasz Partyka, lekarz pracujący we Francji.

W Polsce takie metody dostępne są tylko dla małżeństw i nie są w żaden sposób finansowane centralnie przez państwo. Według atlasu Fertility Europe pod tym względem gorzej jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii, która jest w trakcie prac nad przepisami.

- Polska wygląda tutaj dramatycznie i wiąże się to z wieloma kwestiami, bo zarówno są to kwestie regulacji naszego prawa, jak i braku refundacji. Powrót refundacji zdecydowanie zmieni kolorystykę tej mapy, jeśli chodzi o Polskę, natomiast nie rozwiąże wszystkich problemów - wskazuje Anita Fincham z Fertility Europe.

Europejski Atlas Polityki Leczenia NiepłodnościFertility Europe

Ogromne koszty procedury

Jednym z krajów, który w pełni refunduje zarówno inseminację, jak i in vitro, jest Hiszpania. Tam zabiegi finansowane przez państwo dostępne są dla par różnopłciowych, dla kobiet niebędących w związkach oraz dla par lesbijek. Rocznie dzięki temu wsparciu rodzi się tam około 150 tysięcy dzieci.

- Ja mieszkam w małej miejscowości turystycznej i my wśród mieszkańców, naszych znajomych, znamy kilka par. Bardzo fajnie też, że takie osoby chcą się dzielić tym tematem i ludzie są bardzo otwarci - mówi Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, autorka bloga hiszpaniaole.pl.

Zobacz także: "Plecie takie bzdury, tego nie można słuchać". Prekursor in vitro odpowiada posłowi Braunowi

Pozaustrojowe zapłodnienie to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności i jednocześnie najbardziej kosztowna. - To jest około kilkanaście tysięcy złotych. Mówię o samej procedurze, bez badań i leków, które trzeba przyjąć przy tej procedurze - zwraca uwagę Marta Górna ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian.

Ostateczny koszt jest indywidualny, bo zależy od historii i od potrzeb. Często też jednorazowy zabieg nie zawsze wystarczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS