Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobieniaJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapłodnienie in vitro w państwach Europy Zachodniej finansowane jest z budżetu państwa. Najlepiej jest w Holandii, Belgii i Francji. Według zestawienia Fertility Europe gorzej niż w Polsce jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii.

Niepłodność - zgodnie z definicją przyjętą przez ONZ - to stan medyczny, który może mieć poważne społeczne skutki. Poza tym, że pogłębia niż demograficzny, to przyczynia się do innych chorób - może prowadzić na przykład do depresji.

- Jedna na pięć, a w niektórych krajach Europy jedna na sześć osób w wieku reprodukcyjnym mierzy się z niepłodnością. W Unii Europejskiej dotyczy to 25 milionów ludzi - wskazuje Klaudija Kordic z Fertility Europe.

Czytaj także: "Dobrodziejstwo, jakie niosą nasze czasy". Znane osoby otwarcie o in vitro

W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność jest odwracalna i da się ją leczyć. Państwa Unii Europejskiej według Fertility Europe - organizacji działającej na rzecz wspomaganego rozrodu - powinny zapewniać swoim obywatelom "równy, sprawiedliwy i bezpieczny" dostęp do metod leczenia niepłodności.

- Prawo do dziecka jest uniwersalne i powinno być zapewnione również na politycznym poziomie. Jako Parlament Europejski musimy naciskać na kraje, by zapewniały pomoc finansową dla osób dotkniętych niepłodnością. Musimy zakopać różnice w opiece nad zdrowiem reprodukcyjnym w poszczególnych krajach - mówi Predrag Fred Matić, członek Parlamentu Europejskiego.

Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?
Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?TVN24

Które państwa wypadają najlepiej?

Najlepiej pod kątem pomocy państwa w kwestii wspomaganego rozrodu jest w Holandii, Belgii i Francji - tam przepisy uznane są za doskonałe. - We Francji dostęp do procedur wspomagających niepłodność jest powszechny i jest refundowany w 100 procentach przez Narodową Służbę Zdrowia. Od dwóch lat program jest też otwarty dla par homoseksualnych, dwóch kobiet, i dla kobiet samotnych. W założeniu program nie może dyskryminować kobiet, par i płci z powodu ich orientacji seksualnej, czy statusu matrymonialnego, czyli pary, które nie są w małżeństwie oficjalnym, także mogą przystąpić do programu - przybliża Tomasz Partyka, lekarz pracujący we Francji.

W Polsce takie metody dostępne są tylko dla małżeństw i nie są w żaden sposób finansowane centralnie przez państwo. Według atlasu Fertility Europe pod tym względem gorzej jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii, która jest w trakcie prac nad przepisami.

- Polska wygląda tutaj dramatycznie i wiąże się to z wieloma kwestiami, bo zarówno są to kwestie regulacji naszego prawa, jak i braku refundacji. Powrót refundacji zdecydowanie zmieni kolorystykę tej mapy, jeśli chodzi o Polskę, natomiast nie rozwiąże wszystkich problemów - wskazuje Anita Fincham z Fertility Europe.

Europejski Atlas Polityki Leczenia NiepłodnościFertility Europe

Ogromne koszty procedury

Jednym z krajów, który w pełni refunduje zarówno inseminację, jak i in vitro, jest Hiszpania. Tam zabiegi finansowane przez państwo dostępne są dla par różnopłciowych, dla kobiet niebędących w związkach oraz dla par lesbijek. Rocznie dzięki temu wsparciu rodzi się tam około 150 tysięcy dzieci.

- Ja mieszkam w małej miejscowości turystycznej i my wśród mieszkańców, naszych znajomych, znamy kilka par. Bardzo fajnie też, że takie osoby chcą się dzielić tym tematem i ludzie są bardzo otwarci - mówi Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, autorka bloga hiszpaniaole.pl.

Zobacz także: "Plecie takie bzdury, tego nie można słuchać". Prekursor in vitro odpowiada posłowi Braunowi

Pozaustrojowe zapłodnienie to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności i jednocześnie najbardziej kosztowna. - To jest około kilkanaście tysięcy złotych. Mówię o samej procedurze, bez badań i leków, które trzeba przyjąć przy tej procedurze - zwraca uwagę Marta Górna ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian.

Ostateczny koszt jest indywidualny, bo zależy od historii i od potrzeb. Często też jednorazowy zabieg nie zawsze wystarczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS