Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobienia
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Refundowanie zapłodnienia in vitro w Europie jest standardem. Polska ma dużo do nadrobieniaJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapłodnienie in vitro w państwach Europy Zachodniej finansowane jest z budżetu państwa. Najlepiej jest w Holandii, Belgii i Francji. Według zestawienia Fertility Europe gorzej niż w Polsce jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii.

Niepłodność - zgodnie z definicją przyjętą przez ONZ - to stan medyczny, który może mieć poważne społeczne skutki. Poza tym, że pogłębia niż demograficzny, to przyczynia się do innych chorób - może prowadzić na przykład do depresji.

- Jedna na pięć, a w niektórych krajach Europy jedna na sześć osób w wieku reprodukcyjnym mierzy się z niepłodnością. W Unii Europejskiej dotyczy to 25 milionów ludzi - wskazuje Klaudija Kordic z Fertility Europe.

Czytaj także: "Dobrodziejstwo, jakie niosą nasze czasy". Znane osoby otwarcie o in vitro

W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność jest odwracalna i da się ją leczyć. Państwa Unii Europejskiej według Fertility Europe - organizacji działającej na rzecz wspomaganego rozrodu - powinny zapewniać swoim obywatelom "równy, sprawiedliwy i bezpieczny" dostęp do metod leczenia niepłodności.

- Prawo do dziecka jest uniwersalne i powinno być zapewnione również na politycznym poziomie. Jako Parlament Europejski musimy naciskać na kraje, by zapewniały pomoc finansową dla osób dotkniętych niepłodnością. Musimy zakopać różnice w opiece nad zdrowiem reprodukcyjnym w poszczególnych krajach - mówi Predrag Fred Matić, członek Parlamentu Europejskiego.

Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?
Horała ma "zastrzeżenia natury etycznej" do in vitro. Gawkowski: a ile pan w życiu zabił plemników?TVN24

Które państwa wypadają najlepiej?

Najlepiej pod kątem pomocy państwa w kwestii wspomaganego rozrodu jest w Holandii, Belgii i Francji - tam przepisy uznane są za doskonałe. - We Francji dostęp do procedur wspomagających niepłodność jest powszechny i jest refundowany w 100 procentach przez Narodową Służbę Zdrowia. Od dwóch lat program jest też otwarty dla par homoseksualnych, dwóch kobiet, i dla kobiet samotnych. W założeniu program nie może dyskryminować kobiet, par i płci z powodu ich orientacji seksualnej, czy statusu matrymonialnego, czyli pary, które nie są w małżeństwie oficjalnym, także mogą przystąpić do programu - przybliża Tomasz Partyka, lekarz pracujący we Francji.

W Polsce takie metody dostępne są tylko dla małżeństw i nie są w żaden sposób finansowane centralnie przez państwo. Według atlasu Fertility Europe pod tym względem gorzej jest tylko w Albanii, Armenii i Irlandii, która jest w trakcie prac nad przepisami.

- Polska wygląda tutaj dramatycznie i wiąże się to z wieloma kwestiami, bo zarówno są to kwestie regulacji naszego prawa, jak i braku refundacji. Powrót refundacji zdecydowanie zmieni kolorystykę tej mapy, jeśli chodzi o Polskę, natomiast nie rozwiąże wszystkich problemów - wskazuje Anita Fincham z Fertility Europe.

Europejski Atlas Polityki Leczenia NiepłodnościFertility Europe

Ogromne koszty procedury

Jednym z krajów, który w pełni refunduje zarówno inseminację, jak i in vitro, jest Hiszpania. Tam zabiegi finansowane przez państwo dostępne są dla par różnopłciowych, dla kobiet niebędących w związkach oraz dla par lesbijek. Rocznie dzięki temu wsparciu rodzi się tam około 150 tysięcy dzieci.

- Ja mieszkam w małej miejscowości turystycznej i my wśród mieszkańców, naszych znajomych, znamy kilka par. Bardzo fajnie też, że takie osoby chcą się dzielić tym tematem i ludzie są bardzo otwarci - mówi Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, autorka bloga hiszpaniaole.pl.

Zobacz także: "Plecie takie bzdury, tego nie można słuchać". Prekursor in vitro odpowiada posłowi Braunowi

Pozaustrojowe zapłodnienie to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności i jednocześnie najbardziej kosztowna. - To jest około kilkanaście tysięcy złotych. Mówię o samej procedurze, bez badań i leków, które trzeba przyjąć przy tej procedurze - zwraca uwagę Marta Górna ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian.

Ostateczny koszt jest indywidualny, bo zależy od historii i od potrzeb. Często też jednorazowy zabieg nie zawsze wystarczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS