Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kuba, Algieria, Zambia czy Północna Korea - to państwa, z którymi Rosja chce rozwijać współpracę i dzięki ich poparciu stwarzać wrażenie, że nie jest osamotniona.

Kreml szuka wsparcia, gdzie tylko się da. W Moskwie dokument o strategicznym partnerstwie podpisał prezydent Algierii. Wcześniej do Putina przyleciał premier zaprzyjaźnionej jeszcze od czasów sowieckich Kuby.

- Jesteśmy przeciwni wysiłkom Zachodu, który próbuje izolować Rosję i propagować rusofobię: podejście, które głosi, że wszystko, co pochodzi z Rosji, jest złe. Osobiście widziałem, że Zachód nie jest w stanie odizolować Rosji sankcjami. Widzimy spokojne ulice, szczęśliwych ludzi, działającą gospodarkę, a to pokazuje siłę waszego kraju - mówił Manuel Marrero Cruz, premier Kuby.

Putin będzie chciał też przeciągnąć na swoją stronę uczestników Afrykańskiej Misji Pokojowej. Przywódcy RPA, Zambii, Komorów, Kongo, Senegalu i Ugandy spędzą weekend w Rosji i spróbują wynegocjować zakończenie wojny w Ukrainie.

Swoją podróż po Europie rozpoczęli w czwartek od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. Piątek to spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i wizyta w Buczy, gdzie po raz kolejny Ukraina przypomniała światu o barbarzyństwie armii Putina.

- Walczymy o naszą niepodległość. Nasi ludzie tracą życie, tracimy naszych żołnierzy, którzy chronią i wyzwalają naszą ziemię. Tutaj w Buczy zginęli nasi cywile, pokojowo nastawieni obywatele, za odmowę posłuszeństwa agresorowi. Było dla nas bardzo ważne, by usłyszeli o tym dziś nasi goście - przekazał Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy.

Poparcie Korei Północnej

Afrykańska misja pokojowa skazana jest na niepowodzenie, bo Putin chce skończyć wojnę tylko na swoich warunkach. Uznawany przez Kreml za "zagranicznego agenta" rosyjski politolog i ekonomista Władisław Inoziemcew na antenie TVN24 BiS przekonywał, że władca Kremla chce prowadzić rozmowy z Zachodem, ale najpierw chciałby zabezpieczyć dotychczasowe zdobycze w Ukrainie.

- Będzie starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, na przykład wysadzenie tamy, może być to też jakiś incydent jądrowy na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zrobi wszystko. co w jego mocy, żeby jeśli już zakończyć wojnę, to na jego warunkach - stwierdził rosyjski politolog i ekonomista.

Próby Putina przeciągania na swoją stronę państw z całego świata przypominają czasy zimnej wojny. Do Rosji lgną kraje, które swojego wroga widzą w Ameryce. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował w tym tygodniu wzmocnienie strategicznej współpracy z Moskwą. Oświadczył, że "sprawiedliwość z pewnością zwycięży, a naród rosyjski będzie nadal dodawał chwały do historii swojego zwycięstwa".

Na słowach się jednak nie skończyło. Według amerykańskiego Departamentu Stanu reżim Kim Dzong Una wysyłał Rosji uzbrojenie i najprawdopodobniej zrobi to również w niedalekiej przyszłości.

Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie
Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie TVN24 BiS

Możliwa wizyta Putina w Turcji

Stawkę sojuszników Putina uzupełniają Węgry. Szef dyplomacji w rządzie Viktora Orbana Peter Szijjarto na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu stwierdził, że bez dostaw energii z Rosji jego kraj nie poradziłby sobie zimą.

- W Europie musimy jak najszybciej rozpocząć przygotowania do zimy. Będą one bardziej skomplikowane i wymagające niż przygotowania do zimy, którą mamy już za sobą, bo w zeszłym roku, do września, odbywały się jeszcze znaczące dostawy rosyjskiego gazu. Poza tym nikt nie może dać gwarancji, że następna zima będzie równie łagodna jak w tym roku - mówił minister spraw zagranicznych Węgier.

O ile dzięki Węgrom Kreml próbuje rozbijać jedność Unii Europejskiej, to podobna rolę w NATO odgrywa z punktu widzenia Putina również Turcja. Agencja Interfax podała, że Putin został zaproszony przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana i wizyta odbędzie się "wkrótce". Rosyjskiemu dyktatorowi w jej trakcie nie będzie groziło aresztowanie, bo Ankara nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w marcu wydał nakaz aresztowania Putina.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS