Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Przerażające sceny w milionowym mieście. "Rebelianci wchodzą do domów i gwałcą matki oraz córki"
Przerażające sceny w milionowym mieście. "Rebelianci wchodzą do domów i gwałcą matki oraz córki"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Przerażające sceny w milionowym mieście. "Rebelianci wchodzą do domów i gwałcą matki oraz córki"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga władzę przejęli rebelianci, gwałcili i palili żywcem kobety. Organizacje pomocowe donoszą, że z miasta uciekły już tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki.

Miasto Goma od lat nazywane jest "piekłem na Ziemi", jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc świata, zwłaszcza dla kobiet. 27 stycznia doszło do masowej ucieczki z miejscowego więzienia i rozpoczął się horror przetrzymywanych tam więźniarek. 

- Władze Demokratycznej Republiki Konga donoszą, że co najmniej 165 kobiet zostało zgwałconych przez współwięźniów płci męskiej podczas ucieczki z więzienia Muzenze w Gomie - informuje Jeremy Laurence, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. 

Z opracowanego przez ONZ wewnętrznego raportu, do którego dotarli dziennikarze BBC, wynika, że większość ze wspomnianych kobiet spłonęła żywcem po tym, jak więźniowie podpalili budynek. 

ZOBACZ WIĘCEJ: ONZ: Ponad sto kobiet zgwałcono i spalono żywcem po tym, jak rebelianci przejęli Gomę

Miasto kontrolują rebelianci

Śledztwo w sprawie zbrodni jest obecnie niemożliwe do przeprowadzenia, bo kontrolę nad milionowym miastem położonym na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga przejęli rebelianci z grupy M23, wspieranej przez sąsiednią Rwandę. Walki toczą się między innymi o bogate złoża rzadkich surowców. 

Z Gomy uciekły tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki w obawie przed masowymi gwałtami, które w tej części świata są traktowane jako narzędzie prowadzenia wojny i zastraszania wroga. 

- To naprawdę się dzieje. Wiele z nas zostało zgwałconych. Rebelianci wchodzą do domów i gwałcą matki oraz córki. Jeśli znajdą je razem, gwałcą je wszystkie razem w ich namiotach. Rabują i gwałcą kobiety i dziewczęta - relacjonuje Floride Furaha, która uciekła z Gomy.

DRK. Ulice Gomy po zajęciu przez M23 Cyrile Ndegeya/Anadolu/Abaca/PAP

"Ludziom kończy się jedzenie i czysta woda"

Zachodnie organizacje obecne w Kongu donoszą, że w wyniku walk zginęło około trzech tysięcy ludzi. Powstają masowe groby, bo miejscowi nie nadążają z pochówkami. 

- W ostatnich dniach z ulic Gomy zebrano dwa tysiące ciał, a 900 ciał nadal znajduje się w szpitalnych kostnicach. Spodziewamy się, że ta liczba wzrośnie. Na niektórych obszarach nadal znajduje się wiele rozkładających się ciał - informuje Vivian van de Perre, zastępczyni wysłannika ONZ do Konga. 

ZOBACZ TEŻ: Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Pracownicy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ostrzegają przed kryzysem humanitarnym na wielką skalę, bo w przepełnionych obozach dla uchodźców szaleje cholera. 

- Ludziom naprawdę kończy się jedzenie, czysta woda, środki medyczne. To jest poważny problem. Łańcuch dostaw w tej chwili nie istnieje. Dostęp lądowy, lotniczy - wszystko jest zamknięte - alarmuje Shelley Thakral z WFP.

Według ONZ od początku roku zmuszonych do opuszczenia swoich domów zostało 400 tysięcy ludzi. Kilka dni temu ze względów bezpieczeństwa ONZ wycofała z Gomy swój personel, zostawiając na miejscu tylko absolutnie niezbędnych pracowników. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: DANIEL IRUNGU/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS