Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Wśród oskarżonych jest między innymi wywodzący się z arystokratycznej rodziny Heinrich XIII, bo tak każe nazywać się człowiek stojący na czele spiskowców, którzy planowali przeprowadzić w Niemczech zamach stanu.

Niemieckie media piszą o największym procesie od czasów Norymbergi. Sprawa radykalnego ugrupowania Obywatele Rzeszy toczy się aż w trzech miastach: Frankfurcie nad Menem, Stuttgarcie i Monachium.

- Biorąc pod uwagę dużą liczbę oskarżonych - łącznie w sprawę zaangażowanych jest 26 osób - przeprowadzenie procesu w jednej lokalizacji nie byłoby możliwe ze względów logistycznych i braku przestrzeni - przekazuje Laurent Lafleur, rzecznik sądu w Monachium.

Planowali obalić demokratyczny ustrój

Obywatele Rzeszy planowali w 2022 roku siłą obalić demokratycznie wybrane władze i cofnąć ustrój kraju do czasów XIX- wiecznego Cesarstwa Niemieckiego.

Na celowniku grupy znaleźli się kanclerz Olaf Scholz, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i lider opozycyjnego bloku CDU/CSU Friedrich Merz. Wśród oskarżonych są między innymi ludzie, którzy po udanym puczu mieli współtworzyć nowy rząd.

- Niektórzy z nich pełnili ważne funkcje w ramach organizacji. Po zamachu stanu mieli zostać na przykład ministrem zdrowia czy ministrem spraw zagranicznych - podaje Laurent Lafleur.

Obrońcy Obywateli Rzeszy tłumaczą, że w żadnym momencie nie istniało realne zagrożenie ze strony żadnego z oskarżonych. Przeczy temu choćby to, że niemieckie służby zarekwirowały radykałom kilkaset sztuk broni palnej i ponad 100 tysięcy sztuk amunicji.

Kampania na rzecz delegalizacji AfD

Sprawa Obywateli Rzeszy unaoczniła niemieckiej opinii publicznej, jak potencjalnie groźne mogą być skrajne ugrupowania. W Niemczech ruszyła właśnie kolejna kampania na rzecz delegalizacji skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Jeden z pomysłodawców akcji, dyrektor Fundacji Miejsca Pamięci Buchenwald Jens-Christian Wagner, tłumaczy, iż "jedną z lekcji czasów nazistowskich jest to, że partie antykonstytucyjne trzeba pozbawić możliwości nadużywania demokracji w celu jej obalenia". AfD zarzuca się między innymi gloryfikowanie nazizmu.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer
AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencerJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To również problem współrządzącej Włochami partii Bracia Włosi, której szefową jest premier Giorgia Meloni.

Dziennikarze śledczy włoskiego portalu fanpage.it zinfiltrowali młodzieżówkę partyjną Braci Włochów. Na jej spotkaniach codziennością było hajlowanie i okrzyki wychwalające Mussoliniego.

Wyniki śledztwa to wielki problem nie tylko dla Meloni, która próbuje odcinać się od postfaszystowskich korzeni swojej partii, ale i dla tych, którzy próbują negocjować z nią w Brukseli, na czele z Ursulą von der Leyen.

CZYTAJ TAKŻE: "Będzie głównym graczem". Giorgia Meloni może zdecydować o przyszłości UE

Włoscy dziennikarze z uporem pytają o aferę otoczenie szefowej Komisji Europejskiej. - Stanowisko Komisji Europejskiej i jej przewodniczącej wobec faszystowskiej symboliki jest bardzo jasne: nie uważamy jej za stosowną, potępiamy ją i uważamy za moralnie niewłaściwą - mówi Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Pytanie o tolerowanie osób posługujących się faszystowską symboliką muszą zadać sobie również członkowie europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w tym Prawa i Sprawiedliwości.

Współprzewodniczący frakcji - Nicola Procaccini - na nagraniu opublikowanym przez włoski portal używał popularnego w kręgach faszystowskich tak zwanego pozdrowienia gladiatorów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS