Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Wśród oskarżonych jest między innymi wywodzący się z arystokratycznej rodziny Heinrich XIII, bo tak każe nazywać się człowiek stojący na czele spiskowców, którzy planowali przeprowadzić w Niemczech zamach stanu.

Niemieckie media piszą o największym procesie od czasów Norymbergi. Sprawa radykalnego ugrupowania Obywatele Rzeszy toczy się aż w trzech miastach: Frankfurcie nad Menem, Stuttgarcie i Monachium.

- Biorąc pod uwagę dużą liczbę oskarżonych - łącznie w sprawę zaangażowanych jest 26 osób - przeprowadzenie procesu w jednej lokalizacji nie byłoby możliwe ze względów logistycznych i braku przestrzeni - przekazuje Laurent Lafleur, rzecznik sądu w Monachium.

Planowali obalić demokratyczny ustrój

Obywatele Rzeszy planowali w 2022 roku siłą obalić demokratycznie wybrane władze i cofnąć ustrój kraju do czasów XIX- wiecznego Cesarstwa Niemieckiego.

Na celowniku grupy znaleźli się kanclerz Olaf Scholz, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i lider opozycyjnego bloku CDU/CSU Friedrich Merz. Wśród oskarżonych są między innymi ludzie, którzy po udanym puczu mieli współtworzyć nowy rząd.

- Niektórzy z nich pełnili ważne funkcje w ramach organizacji. Po zamachu stanu mieli zostać na przykład ministrem zdrowia czy ministrem spraw zagranicznych - podaje Laurent Lafleur.

Obrońcy Obywateli Rzeszy tłumaczą, że w żadnym momencie nie istniało realne zagrożenie ze strony żadnego z oskarżonych. Przeczy temu choćby to, że niemieckie służby zarekwirowały radykałom kilkaset sztuk broni palnej i ponad 100 tysięcy sztuk amunicji.

Kampania na rzecz delegalizacji AfD

Sprawa Obywateli Rzeszy unaoczniła niemieckiej opinii publicznej, jak potencjalnie groźne mogą być skrajne ugrupowania. W Niemczech ruszyła właśnie kolejna kampania na rzecz delegalizacji skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Jeden z pomysłodawców akcji, dyrektor Fundacji Miejsca Pamięci Buchenwald Jens-Christian Wagner, tłumaczy, iż "jedną z lekcji czasów nazistowskich jest to, że partie antykonstytucyjne trzeba pozbawić możliwości nadużywania demokracji w celu jej obalenia". AfD zarzuca się między innymi gloryfikowanie nazizmu.

To również problem współrządzącej Włochami partii Bracia Włosi, której szefową jest premier Giorgia Meloni.

Dziennikarze śledczy włoskiego portalu fanpage.it zinfiltrowali młodzieżówkę partyjną Braci Włochów. Na jej spotkaniach codziennością było hajlowanie i okrzyki wychwalające Mussoliniego.

Wyniki śledztwa to wielki problem nie tylko dla Meloni, która próbuje odcinać się od postfaszystowskich korzeni swojej partii, ale i dla tych, którzy próbują negocjować z nią w Brukseli, na czele z Ursulą von der Leyen.

CZYTAJ TAKŻE: "Będzie głównym graczem". Giorgia Meloni może zdecydować o przyszłości UE

Włoscy dziennikarze z uporem pytają o aferę otoczenie szefowej Komisji Europejskiej. - Stanowisko Komisji Europejskiej i jej przewodniczącej wobec faszystowskiej symboliki jest bardzo jasne: nie uważamy jej za stosowną, potępiamy ją i uważamy za moralnie niewłaściwą - mówi Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Pytanie o tolerowanie osób posługujących się faszystowską symboliką muszą zadać sobie również członkowie europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w tym Prawa i Sprawiedliwości.

Współprzewodniczący frakcji - Nicola Procaccini - na nagraniu opublikowanym przez włoski portal używał popularnego w kręgach faszystowskich tak zwanego pozdrowienia gladiatorów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS