Problemy demograficzne Chin. "Trudno będzie odwrócić ten trend"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do niedawna Chiny miały największą populację na Ziemi. Ale w 2023 roku wyprzedziły je Indie. A Chińczycy? Nie tylko stracili palmę pierwszeństwa, ale i wpadli w ogromne, demograficzne tarapaty. Drugi rok z rzędu spada tam liczba ludności - w 2023 roku populacja zmniejszyła się o ponad dwa miliony ludzi. Według najnowszych prognoz za ponad 10 lat w Chinach będzie więcej emerytów niż wszystkich obywateli USA.

Dłuższe urlopy macierzyńskie, ulgi podatkowe i inne zachęty oferowane przez władze nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Chińczycy nie chcą mieć dzieci. - Rząd wprowadził pewne zachęty, żeby spowolnić spadek populacji. Niektóre z nich są przydatne, ale nie sprawią, że obywatele będą chcieli dzięki nim mieć więcej dzieci. Myślę, że trudno będzie odwrócić ten trend - uważa Wang Weidong, mieszkaniec Pekinu.

W 2023 roku populacja Chin skurczyła się o ponad dwa miliony. Liczba urodzeń spadła o ponad pięć i pół procent - na świat przyszło ponad dziewięć milionów dzieci, a zmarło ponad 11 milionów ludzi, co oznacza, że wskaźnik zgonów osiągnął najwyższy poziom od 50 lat.

Zdaniem ekspertów może mieć to związek ze wzrostem zakażeń koronawirusem, do którego doszło po zniesieniu polityki zerowej tolerancji wobec COVID-19. - Spadek populacji i słaba gospodarka nie są zaskoczeniem dla polityków w Pekinie. Posiadanie dziecka w Chinach jest bardzo drogie, a minęło już trochę lat od odejścia od polityki jednego dziecka - mówi Marc Stewart, korespondent CNN w Pekinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej Chińczyków ucieka z ojczyzny. Próbują dostać się głównie do jednego kraju

Do zakładania rodzin nie zachęcają rosnące koszty życia w miastach. W 2023 roku nasilił się kryzys na rynku nieruchomości. W grudniu prawie 15 procent Chińczyków między 16. a 24. rokiem życia nie miało pracy. W statystykach tych nie uwzględnia się ponad 60 milionów chińskich studentów. - Wielu młodych Chińczyków twierdzi, że wychowanie dzieci jest za drogie. Uważają, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, żeby im pomóc - przekonuje Ben Cavender z China Market Research Group. - Współcześnie dzieciństwo przeładowane jest nauką. Dzieci bardzo szybko doświadczają wypalenia. Wiele z nich nie wie, czym jest radość. Dzieci są pod dużą presją, ale dorośli pod jeszcze większą. To sprawia, że ludzie boją się zakładać rodziny albo wręcz tego nie chcą - dodaje mieszkająca w Pekinie Wang Lan.

"W perspektywie 2030 roku mówimy o ubytku nawet 5 milionów Polaków"
"W perspektywie 2030 roku mówimy o ubytku nawet 5 milionów Polaków"TVN24

Problem pokoleniowy

Chińczycy nie tylko nie chcą mieć dzieci. Niechętnie podchodzą też do ślubów. Niektóre samorządy za zawarcie małżeństw oferują nagrody pieniężne. Warunek? Panna młoda musi mieć nie więcej niż 25 lat. - Potrzebna jest zmiana przepisów. Mniejszości seksualne powinny zostać uwzględnione w definiowaniu pojęcia rodziny, niezamężne kobiety rodzące dzieci nie powinny być piętnowane. (...) Młodzi ludzie nie powinni znajdować się pod tak ogromną presją jak teraz - twierdzi Yun Zhou, socjolożka z Uniwersytetu w Michigan.

W Szanghaju organizowane są nawet specjalne wieczorki dla singli. 32-letni Victor liczy na znalezienie swojej drugiej połówki. Mężczyzna marzy o założeniu rodziny, ale pomimo dobrych zarobków, nie jest pewien, czy go na to stać. - Daję sobie rok na zawarcie małżeństwa. Jeśli w tym roku się zaręczę, przygotowania do ślubu zajmą rok. Przygotowanie do ciąży to kolejny rok. Prawdopodobnie zostanę ojcem najwcześniej po skończeniu 35 lat. Jesteśmy opóźnionym pokoleniem - twierdzi Victor Li.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Chin w noworocznym orędziu przyznał, że chiński biznes przeżywa "trudne czasy"

W obliczu rosnących kosztów opieki nad osobami starszymi władze Chin obawiają się wpływu spadku populacji na gospodarkę. Obecnie ponad jedna piąta obywateli ma ponad 60 lat. Według prognoz do 2035 roku w Chinach będzie więcej emerytów, niż wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Chińska Akademia Nauk twierdzi, że do tego czasu państwu może zabraknąć środków na wypłatę emerytur.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS