Pomoc humanitarna dla dzieci ze Strefy Gazy. "Wszystko legło w gruzach, kiedy walki zostały wznowione"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli piekło na Ziemi istnieje, to jest nim Strefa Gazy - mówią przedstawiciele organizacji humanitarnych. Sytuacja w oblężonej enklawie jest dramatyczna. Żywności i wody jest coraz mniej, pogoda się pogarsza, a ostatnie ulewne deszcze doprowadziły do zalania namiotów, które od tygodni dla wielu Palestyńczyków stanowią tymczasowe domy. W najgorszej sytuacji są dzieci, które w wyniku walk straciły wszystkich członków rodziny.

10-letnia Razan nie ma pojęcia, że została sierotą. W jednym z ostatnich izraelskich nalotów zginęli jej rodzice i część rodzeństwa. Dziewczynka została poważnie ranna, kilka dni spędziła na oddziale intensywnej terapii jednego ze szpitali w środkowej części Strefy Gazy. - Chcę, żeby wojna się skończyła, chcę wrócić do domu. Tęsknię za moją rodziną - mówi Razan Shabat, 10-latka ze Strefy Gazy.

Razan jest wśród około 25 tysięcy palestyńskich dzieci, które w wojnie Izraela z Hamasem straciły rodziców. Krewni dziewczynki żyją, zatem po opuszczeniu szpitala trafili pod ich opiekę, ale według UNICEF-u w Strefie Gazy są dzieci, które nie mają dosłownie nikogo.

- Kiedy dziecko jest ostatnim żyjącym członkiem rodziny, pojawia się prawdziwy problem. W czasie przerwy humanitarnej staraliśmy się stworzyć bezpieczne przestrzenie dla dzieci, w których mogłyby złapać oddech i się pobawić. Miejsca, w których moglibyśmy się dowiedzieć, czy mają jakichś bliskich. Niestety, to wszystko legło w gruzach, kiedy walki zostały wznowione - informuje James Elder, rzecznik UNICEF-u.

W Strefie Gazy szerzą się choroby

Przedstawiciele organizacji humanitarnych przyznają wprost: Strefa Gazy to dziś piekło na ziemi. W regionie, gdzie dostęp do czystej wody, mydła i łazienek jest utrudniony, choroby rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Na ulicach zalegają śmieci i ścieki. W Strefie Gazy szerzą się między innymi infekcje dróg oddechowych, czerwonka, świerzb i wszy.

- System opieki zdrowotnej się załamał. To podręcznikowy przepis na epidemię. Schroniska od dawna są przepełnione. Ludzie godzinami stoją w kolejkach do toalet. Często z jednej toalety korzystają setki ludzi - mówi Lynn Hastings, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej dla terytoriów palestyńskich.

Według WHO tylko wśród Palestyńczyków poniżej 5. roku życia odnotowano ponad 160 tysięcy przypadków biegunki. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że to druga najczęstsza przyczyna zgonów wśród małych dzieci.

Do szpitala w Chan Junus trafia coraz więcej skrajnie odwodnionych Palestyńczyków. Wzrasta też liczba przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. - Okres inkubacji wirusa wynosi od trzech tygodni do miesiąca. W najbliższym czasie możemy się więc spodziewać wzrostu przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. Ludzie chorują między innymi z powodu jedzenia produktów nienadających się do spożycia i braku odpowiedniej higieny - tłumaczy dr Ahmed Al-Farra, który pracuje w szpitalu Nassera.

Ulewa zalała namioty

Dramatycznej sytuacji nie ułatwia pogoda. Na skutek ulewnych deszczy zalane zostały namioty, w których od tygodni mieszkają tysiące Palestyńczyków. Większość z nich uciekła z domów, mając niewiele więcej niż ubrania, które w tamtej chwili mieli na sobie.

- Woda zalała cały namiot. Moje 7-miesięczne dziecko było całe mokre. Nasz dom został zniszczony. Mamy jeden koc na pięć osób. Nie mamy materacy, nie mamy wody zdatnej do picia, nie mamy jedzenia - mówi Yasmin Mhani, przesiedlona mieszkanka Strefy Gazy.

Od tygodni organizacje humanitarne podkreślają, że pomoc, która dociera do enklawy, nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb Palestyńczyków. Mieszkańcy Strefy Gazy cierpią z powodu głodu. Według Światowego Programu Żywnościowego 9 na 10 Palestyńczyków nie może sobie pozwolić na to, żeby jeść codziennie.

ONZ naciska na Izrael, żeby zezwolił na wjazd do enklawy większej liczby konwojów humanitarnych.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS