Dlaczego Izrael nie zapobiegł atakowi Hamasu? "Musimy się dowiedzieć, jak to się stało"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od kilkudziesięciu godzin Izrael i świat zadają sobie jedno pytanie: jakim cudem nie udało się zapobiec temu atakowi? Izraelski wywiad ma reputację jednego z najlepszych na świecie. Teraz dopuścił się być może największego przeoczenia i zaniedbania w swojej historii. Są też ogromne pretensje do władz cywilnych - tak bardzo zajętych w ostatnich miesiącach bieżącą polityką wewnętrzną.

Byli nieprzygotowani, nie mieli żadnych przecieków. - Muszę przyznać, że byliśmy zaskoczeni. Musimy się dowiedzieć, jak to się stało. Generalnie w historii wojskowości zawsze zdarzają się wielkie niespodzianki, jak Pearl Harbor, operacja "Barbarossa", wojna Jom Kippur - mówi Naftali Bennett, były premier Izraela.

Wiele osób zadaje sobie te same pytania: jak to możliwe, że izraelski wywiad - uchodzący za jeden z najlepszych na świecie - i izraelska armia, która przez dziesięciolecia stała się potęgą technologiczną, dały się - mówiąc wprost - ograć. Jak terrorystom z jednej z najbiedniejszych enklaw świata udało się przeprowadzić tak niszczycielski atak? Jak rząd w Tel Awiwie mógł przeoczyć to, co dzieje się w malutkiej Strefie Gazy - powierzchniowo mniejszej od Warszawy?

- Niestety ta operacja Hamasu zakończyła się sukcesem. Była dobrze skoordynowana. Utrzymali to w tajemnicy, nic o tym nie wiedzieliśmy i to pomimo tego, że działa tam nasz znakomity wywiad, który w poprzednich latach nie zawodził - przyznaje Efraim Halevy, były szef Mosadu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Reporterka musiała ukryć się w rowie, transmisji na żywo w pobliżu Strefy Gazy nie przerwano

Odkąd w 2005 roku Izrael wycofał się z Gazy, wydano miliardy dolarów na uszczelnianie granicy. Przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi utworzono też system obrony powietrznej określany Żelazną Kopułą. Stale rozbudowywano też inteligentne systemy zabezpieczeń. Być może na tym za bardzo polegano - to jedna z hipotez cytowanego przez agencję AP byłego izraelskiego generała. "Amir Avivi, emerytowany izraelski generał, powiedział, że bez przyczółku w Gazie izraelskie służby bezpieczeństwa w celu zdobywania informacji wywiadowczych w coraz większym stopniu polegają na technologiach. Stwierdził, że bojownicy znaleźli sposoby na obchodzenie metod gromadzenia danych wywiadowczych, co daje Izraelowi niepełny obraz ich zamiarów" - podaje AP.

Przyczyny porażki wywiadowczej

Elementów, które mogły przyczynić się do tego, co wydarzyło się w sobotę, jest co najmniej kilka. Z pewnością nie bez znaczenia są wydarzenia ostatnich miesięcy, czyli wewnętrzny konflikt o forsowane przez rząd premiera Netanjahu zmiany w sądownictwie, co wywołało potężne protesty obywateli w obronie praworządności. - Pytanie pojawia się takie, czy oni naprawdę nie zauważyli tego, co się dzieje, czy też po prostu na pewnym poziomie zdecydowano nie zwracać na to uwagi, bo rząd zajęty był przede wszystkim tłumieniem protestów swoich obywateli trwających miesiącami - mówi Agnieszka Miszewska, była ambasador RP w Izraelu.

- Nie mamy co się łudzić, że nie było wiadomo, że rząd tego nie wiedział. Rząd bardzo dobrze wiedział. Jednak od około roku, niecałego roku, jest pogrążony w konflikcie z własnym społeczeństwem, ale także z własnymi służbami militarnymi, ze służbami wywiadowczymi - dodaje Karolina Zbytniewska, redaktor naczelna euroactiv.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jego żonę i córki porwali bojownicy Hamasu. "Nie krzywdźcie ich, weźcie mnie w zamian"

Zdaniem ekspertów - rząd skupiony był też na kryzysach na Zachodnim Brzegu. - Skoncentrowany był na tych kryzysach, mikrokryzysach izraelsko-palestyńskch, więc uwaga była gdzieś indziej skupiona, a ten odcinek Strefy Gazy, czyli południowy, był na takim minimalnym podglądzie - twierdzi doktor Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Być może izraelskie wojsko czuło się też zbyt pewnie, nie doceniło determinacji przeciwnika, zlekceważyło go, uznając zagrożenie za mało znaczące. - To będzie ten psychologiczny czynnik, który będzie wskazywany jako jedna z przyczyn porażki wywiadowczej - podkreśla doktor habilitowany Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ten sposób, pod nosem służb, setki, jak nie tysiące bojowników Hamasu od miesięcy przygotowywały się do wojny. Porażka ta jeszcze długo może przynosić katastrofalne skutki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS