Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Na trybunach Stadionu imienia Króla Salmana będzie mogło zasiąść 92 tysiące widzów. To tam ma zostać rozegrany finał mundialu w 2034 roku. Arabia Saudyjska już teraz pokazuje swoją perłę w koronie, bo jest niemal pewna, że FIFA już w grudniu przyzna jej prawo do organizacji piłkarskich mistrzostw świata.

- Mistrzostwa świata w 2034 roku to nasze zaproszenie dla świata, by stał się świadkiem rozwoju Arabii Saudyjskiej, doświadczył jej gościnnego społeczeństwa, kultury i dziedzictwa, stał się częścią jej historii - mówi Jasser Al Misehal, prezes Saudyjskiej Federacji Piłkarskiej.

Saudyjczycy mogliby nawet nie tworzyć efektownych filmów promocyjnych, bo nie mają konkurencji. Są jedynym kandydatem do zorganizowania mundialu za 10 lat. 11 grudnia Kongres FIFA tylko oficjalnie potwierdzi to, co już od dawna wiadomo.

Sportswashing Saudów

Mistrzostwa w państwie Saudów już wywołują olbrzymie kontrowersje. Brytyjski "The Guardian" napisał, że władze światowej piłki nie uczą się na błędach popełnionych przy mundialu w Katarze. "Grudniowa koronacja stanie się z pewnością najbardziej żałosnym, krwawym i szkodliwym aktem w historii światowego sportu zorganizowanego" - czytamy.

Dziennik podaje, że od 2016 roku w Arabii Saudyjskiej zginęło około 21 tysięcy pracowników przyjezdnych - głównie z Bangladeszu, Indii i Nepalu.

Brytyjczycy wytykają Saudyjczykom łamanie praw człowieka i wybielanie swojej reputacji poprzez sport - tak zwany sportswashing, którego przejawem jest ściąganie za gigantyczne pieniądze słynnych piłkarzy - na czele z Cristiano Ronaldo czy Neymarem. Saudowie zaczęli też pompować swoje petrodolary w tenis, golf czy Formułę 1.

CZYTAJ TAKŻE: Wznowiono budowę najwyższego wieżowca świata. Ma mieć kilometr wysokości

Piłkarki protestują

Olbrzymie wątpliwości budzi czteroletnia umowa FIFA z Saudi Aramco. Saudyjski państwowy koncern naftowy, w Polsce znany głównie jako współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej, ma być sponsorem mundialu w 2026 roku i rok później mundialu kobiet.

Zaprotestowało przeciwko temu ponad 100 piłkarek z ponad 20 państw, głośno zadając pytanie: czy sponsor z kraju, który łamie podstawowe prawa człowieka, w którym kobiety są obywatelami drugiej kategorii, jest odpowiedni dla kobiecego futbolu? Sygnatariuszki specjalnego listu zarzucają też Saudyjczykom blokowanie inicjatyw proekologicznych.

- Uważamy, że prawa człowieka i działania na rzecz klimatu są ważniejsze od pieniędzy sponsorów - przekazuje Tessel Middag, holenderska piłkarka, inicjatorka akcji sprzeciwu. - Dlatego sprzeciwiłyśmy się umowie, którą FIFA podpisała z Saudi Aramco. Chciałyśmy pokazać ten list światu przed 11 grudnia, bo to wtedy FIFA zdecyduje, kto zorganizuje mundial - dodaje.

Piłkarki przypominają, że już raz ich sprzeciw przyniósł skutek - przed zeszłorocznym mundialem kobiet FIFA została zmuszona do zerwania współpracy z Visit Saudi, rządową organizacją zachęcającą turystów do przyjazdu na Półwysep Arabski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS