Panele fotowoltaiczne to przyszłość energetyki. "Plany są rzeczywiście ambitne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zwiększanie liczby instalacji słonecznych jest ważnym krokiem na drodze ku czystej energii i neutralności pod względem emisji gazów cieplarnianych. Liderem w tej dziedzinie od lat pozostają Niemcy, ale w przeliczeniu na mieszkańca to Holandia ma najwięcej paneli słonecznych. Do 2050 roku energia słoneczna może stać się dominującym źródłem energii w Europie.

2022 rok był przełomowy. Po raz pierwszy w historii kraje Unii Europejskiej wyprodukowały więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca niż z gazu. Dzięki postępowi technologicznemu od 2009 roku koszty produkcji energii pochodzącej ze Słońca spadły o 90 procent, co czyni ją obecnie najtańszym źródłem energii. W 2022 roku 26 z 27 państw Unii zainstalowało więcej paneli słonecznych niż rok wcześniej. Liderem od początku XXI wieku pozostają Niemcy. Tuż za nimi uplasowały się Hiszpania, Polska, Holandia i Francja. - Plany są rzeczywiście ambitne. My mamy, zgodnie z nieprzyjętą przez rząd, ale zaprezentowaną opinii publicznej, zaktualizowaną polityką energetyczną Polski, w 2040 roku osiągnąć ponad 44 gigawaty mocy w fotowoltaice. Teraz mamy tych gigawatów około 13 - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight.

Kosiniak-Kamysz: dla nas sprawa zielonej energii, czystego powietrza i taniego prądu jest priorytetem
Kosiniak-Kamysz: dla nas sprawa zielonej energii, czystego powietrza i taniego prądu jest priorytetemTVN24

Słoneczna przyszłość

W ciągu roku zdolność do wyprodukowania energii przy użyciu fotowoltaiki w naszym kraju wzrosła o 29 procent. To dzięki rosnącej popularności instalacji domowych. - Mamy obecnie w kraju 1,3 miliona prosumentów. To jest ogromna liczba osób, które samodzielnie produkują energię elektryczną ze Słońca - zaznacza Robert Tomaszewski. Polska pozostaje unijnym liderem, jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnianych w branży fotowoltaicznej. Tuż za nią znajdują się Hiszpania i Niemcy.
Tak wygląda czołówka państw z największą liczbą paneli słonecznych w Unii Europejskiej w przeliczeniu na mieszkańca. Zestawienie otwiera Holandia, w której zainstalowano 48 milionów paneli słonecznych. Na jednego mieszkańca przypadają tam średnio dwa panele.
Tuż za nią plasują się: Niemcy, Dania, Belgia, Luksemburg, Estonia, Hiszpania, Grecja, Malta i Portugalia.

ZOBACZ WIĘCEJ: Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Holandia znajduje się w niechlubnym gronie sześciu państw, które odpowiedzialne są za największe zanieczyszczenie środowiska w Europie. Dlatego holenderski rząd chce, żeby do końca tej dekady 70 procent energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W 2022 roku przeznaczył na ten cel 13 miliardów euro. W 2015 roku farmy fotowoltaiczne w Holandii odpowiadały za jeden procent produkcji energii. W 2022 roku, kiedy odnotowano 91 słonecznych dni, było to już 14 procent. Po raz pierwszy w historii Holandia wyprodukowała więcej prądu, korzystając ze Słońca niż z węgla.
W Polsce to węgiel nadal stanowi główne źródło energii.



Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS