Pagery członków Hezbollahu eksplodowały. Trop prowadzi do Budapesztu, węgierska opozycja chce śledztwa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

We wtorek w Libanie doszło do masowych eksplozji pagerów. Urządzenia do komunikacji wykorzystywali członkowie Hezbollahu. Zginęło co najmniej 12 osób, a blisko 3 tysiące zostało rannych. Hezbollah uważa, że stoi za tym Izrael. Właściciel marki z Tajwanu twierdzi, że to nie jego firma wyprodukowała te urządzenia. Licencjobiorcą jest firma z Węgier.

To było zaskoczenie, które wywołało w kilku częściach Libanu chaos. Chodzi o wybuchy pagerów, które nastąpiły niemal jednocześnie we wtorek po południu. - Około 15:30 do szpitali zaczęło napływać wielu rannych. Zostali poszkodowani w wyniku eksplozji narzędzi komunikacyjnych, pagerów, które mieli przy sobie - przekazał Firass Abiad, minister zdrowia Libanu.

Do wybuchów doszło w głównych bastionach organizacji terrorystycznej Hezbollah, wspieranej finansowo przez Iran - na przedmieściach Bejrutu i na południu Libanu w rejonie Doliny Bekaa. Rannych liczy się w tysiącach. W stanie krytycznym w szpitalach jest około 200 osób. Zginęło 12, w tym - jak podaje libańska strona - 8-latka i 11-latek. - Choć wśród rannych były kobiety i dzieci, zdecydowaną większość stanowili młodzi mężczyźni - informuje Ben Wedeman, korespondent CNN.

Libański rząd potępił zdarzenie, określając je jako izraelski atak. Akcja Mossadu musiała być planowana przez miesiące, a wiadomo o niej coraz więcej. - Jak na ironię, niedawno w mediach pojawiły się doniesienia, że ​​Hezbollah przeszedł z telefonów komórkowych na pagery, aby uniemożliwić izraelskiemu wywiadowi śledzenie ludzi za pomocą funkcji GPS. Światu ogłosił to sam Hezbollah, co wydawało się niewiarygodnie głupie. To zasadniczo powiedzenie przeciwnikowi, jakich technologii używasz - ocenia Joseph Steinberg, autor książek o cyberbezpieczeństwie.

CZYTAJ TEŻ: Media: nawet 500 członków Hezbollahu straciło oko lub wzrok

Pagery trafiły w ręce członków organizacji w tym roku. W sumie do kraju trafiło ich 5 tysięcy. Początkowo spekulowano, że izraelskie służby zhakowały nowe urządzenia członków organizacji i doprowadziły do ich przegrzania, co poskutkowało wybuchem. Sky News Arabia podaje jednak, że Mossad skorzystał z pentrytu - materiału wybuchowego stosowanego jeszcze w czasie II wojny światowej. Substancja została potajemnie zamieszczona w pagerach.

- Samo planowanie tej operacji zajęło dużo czasu, wiele osób musiało brać w tym udział, by doprowadzić to do końca - uważa dr Harel Menashri z Holon Institute of Technology w Izraelu. - Nigdy w regionie nie widziano tego rodzaju operacji, gdzie z daleka faktycznie osiągnięto sukces polegający na uszkodzeniu trzech tysięcy rąk, które mogą pociągnąć za spust i wystrzelić rakietę w kierunku Izraela. Z pewnością taka infiltracja wywiadu świadczy o jego przytłaczających możliwościach - zwraca uwagę Sarit Zehavi z izraelskiego think thanku zajmującego się bezpieczeństwem.

Ponad tysiąc członków Hezbollahu rannych, eksplodowały ich pagery
Ponad tysiąc członków Hezbollahu rannych, eksplodowały ich pageryReuters

Trop prowadzi do Budapesztu, węgierska opozycja oburzona

Pagery, które wybuchły, produkowane były na licencji tajwańskiego producenta. We wtorek w siedzibie firmy pojawiła się policja. Założyciel przedsiębiorstwa przekierowuje do Europy. - W Europie mamy dystrybutora, z którym współpracujemy od trzech lat. Ta firma wyprodukowała pager, używając naszej marki, płacą nam za używanie naszego logo. Mamy gotowe umowy, które możemy wam pokazać - poinformował Hsu Ching-Kuang, właściciel marki Gold Apollo.

ZOBACZ TEŻ: Hezbollah pokazał podziemny obiekt "Imad 4"

Urządzenia faktycznie zostały wyprodukowane przez licencjobiorcę - przedsiębiorstwo z siedzibą w Budapeszcie. Węgierska opozycja domaga się śledztwa i wyjaśnień od swojego rządu.

- Chcemy jak najszybszego wszczęcia śledztwa przez jednostkę antyterrorystyczną, przeszukania tej firmy i wydania międzynarodowego nakazu aresztowania dla jej prezesa. Żądamy też pilnego wezwania do zwołania posiedzenia parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego w celu zbadania, czy wydarzyło się to po prostu na Węgrzech za pośrednictwem firmy przykrywkowej Mossadu, czy też rząd węgierski wiedział o tym lub nawet miał w tym udział - mówi Elod Novak, węgierski deputowany opozycyjny.

Kolejne eksplozje w Bejrucie
Kolejne eksplozje w BejrucieReuters

USA "zbierają informacje"

Stany Zjednoczone od dawna ostrzegają Izrael przed rozszerzeniem działań na Liban, obawiając się, że to wciągnie w konflikt Iran.

- Stany Zjednoczone nie wiedziały o tej akcji ani nie były w nią zaangażowane. Nadal zbieramy informacje i fakty. Chcemy podkreślić, jesteśmy pewni, że bardzo ważne jest, aby wszystkie strony unikały wszelkich prób eskalowania konfliktu. Próbujemy rozwiązać go w Gazie, by uniknąć rozlania na inne fronty - mówi Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Media podają, że w środę w Libanie znów słychać było wybuchy. Do jednego miało dość podczas pogrzebu bojowników Hezbollahu na południowych przedmieściach Bejrutu. Według medialnych doniesień tym razem mogły eksplodować krótkofalówki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS