Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"
Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"
Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W czasie kampanii obiecywał Amerykanom, że będą bogatsi, teraz nie wyklucza recesjiSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump twierdzi, że sprowadza z powrotem do Ameryki bogactwo, ale na razie z rynku wyparowały miliardy dolarów. Inwestorzy zabierają pieniądze z obawy przed chaotycznymi decyzjami z Białego Domu. We wtorek nieoczekiwanie Donald Trump podwoił cła nałożone na niektóre produkty z Kanady do 50 procent.

Kupuj plotki i sprzedawaj fakty - to stare giełdowe motto. Jeśli mu wierzyć, to inwestorzy za fakt uznają niepewność wprowadzoną przez Donalda Trumpa.

- Na rynkach panuje wyprzedaż spowodowana dodatkową i rosnącą niepewnością, która dotyczy ceł nakładanych przez prezydenta Trumpa. Działamy w oparciu o różne wskaźniki, mamy wielu partnerów giełdowych i wszyscy śledzą wiadomości, czekając na to, co zdarzy się danego dnia, danej godziny czy w danym tygodniu. Rynek nie znosi niepewności, a teraz jest jej bardzo dużo - mówi Mike Mussio, szef FBB Capital Partners.

Inwestorzy boją się, że wojna handlowa odbije się na ich interesach

Na nowojorskiej giełdzie strach przed recesją. Inwestorzy boją się, że wojna handlowa na szeroką skalę odbije się na ich interesach. Nastrojów nie poprawiają zapewnienia, a raczej brak zapewnień Donalda Trumpa, który recesji nie wyklucza.

- Nie znoszę przewidywać takich rzeczy. Jest coś takiego jak okres przejściowy. To, co robimy, to coś wielkiego. Sprowadzamy bogactwo z powrotem do Ameryki. To wielka rzecz - zapewnia prezydent Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: mogę zaprosić Zełenskiego ponownie do Białego Domu

Donald Trump często powtarza, że jego działania mają sprowadzić bogactwo z powrotem do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek jednak indeks NASDAQ Composite, skupiający wiele amerykańskich marek technologicznych, stracił na zamknięciu cztery procent.

- Krytykowałem politykę prezydenta Bidena pod wieloma względami. Inflacji można było uniknąć. Ale pierwszego stycznia nikt nie myślał, że recesja będzie prawdopodobna. A dziś ceny na giełdzie i ekonomiści sugerują, że ryzyko recesji jest bardzo prawdziwe - mówi Larry Summers, ekonomista.

Gospodarka była jednym z obszarów, w których Donald Trump stale wyprzedzał w sondażach walczącą z nim demokratkę Kamalę Harris. Giełda bardzo dobrze zareagowała na jego wygraną, ale teraz nastroje inwestorów się zmieniły.

Zmiana indeksu S&P 500 od początku pierwszej i drugiej kadencji Donalda TrumpaFactSet

Amerykański prezydent nie zmienia swojej strategii i mówi, że na cłach zaplanowanych na drugiego kwietnia może się nie skończyć. - Z czasem cła mogą być wyższe. Możemy je podnieść. Nie wiem, czy to zwiększa przewidywalność - powiedział w jednym z wywiadów Trump. - Przez lata cały świat naciągał Stany Zjednoczone - dodał.

Donald Trump tłumaczy się, że odziedziczył gospodarkę w bardzo złej kondycji. Ekonomiści twierdzą, że dotychczasowe mechanizmy finansowe były nastawione na miękkie lądowanie, a administracja Trumpa może spowodować mocniejsze przyziemienie amerykańskiej gospodarki. Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu amerykańskiego PKB z 2,4 do 1,7 procent.

- Są obawy o wzrost gospodarczy. Jeśli spojrzycie na wzrost PKB w czwartym kwartale, to wyniósł on 2,5 procent. Teraz wskaźnik GDPNow, będący nie tyle prognoz,ą co obrazem tego, co dzieje się w gospodarce, wynosi jakieś minus 2,5 procent - mówi Mike Mussio.

Sceptyczne nastawienie inwestorów utrzymywało się na nowojorskiej giełdzie jeszcze po wtorkowym otwarciu. Pokazały to kluczowe indeksy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS