Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"
Obawy przed recesją w USA. "Ryzyko jest bardzo prawdziwe"
Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W czasie kampanii obiecywał Amerykanom, że będą bogatsi, teraz nie wyklucza recesjiSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump twierdzi, że sprowadza z powrotem do Ameryki bogactwo, ale na razie z rynku wyparowały miliardy dolarów. Inwestorzy zabierają pieniądze z obawy przed chaotycznymi decyzjami z Białego Domu. We wtorek nieoczekiwanie Donald Trump podwoił cła nałożone na niektóre produkty z Kanady do 50 procent.

Kupuj plotki i sprzedawaj fakty - to stare giełdowe motto. Jeśli mu wierzyć, to inwestorzy za fakt uznają niepewność wprowadzoną przez Donalda Trumpa.

- Na rynkach panuje wyprzedaż spowodowana dodatkową i rosnącą niepewnością, która dotyczy ceł nakładanych przez prezydenta Trumpa. Działamy w oparciu o różne wskaźniki, mamy wielu partnerów giełdowych i wszyscy śledzą wiadomości, czekając na to, co zdarzy się danego dnia, danej godziny czy w danym tygodniu. Rynek nie znosi niepewności, a teraz jest jej bardzo dużo - mówi Mike Mussio, szef FBB Capital Partners.

Inwestorzy boją się, że wojna handlowa odbije się na ich interesach

Na nowojorskiej giełdzie strach przed recesją. Inwestorzy boją się, że wojna handlowa na szeroką skalę odbije się na ich interesach. Nastrojów nie poprawiają zapewnienia, a raczej brak zapewnień Donalda Trumpa, który recesji nie wyklucza.

- Nie znoszę przewidywać takich rzeczy. Jest coś takiego jak okres przejściowy. To, co robimy, to coś wielkiego. Sprowadzamy bogactwo z powrotem do Ameryki. To wielka rzecz - zapewnia prezydent Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: mogę zaprosić Zełenskiego ponownie do Białego Domu

Donald Trump często powtarza, że jego działania mają sprowadzić bogactwo z powrotem do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek jednak indeks NASDAQ Composite, skupiający wiele amerykańskich marek technologicznych, stracił na zamknięciu cztery procent.

- Krytykowałem politykę prezydenta Bidena pod wieloma względami. Inflacji można było uniknąć. Ale pierwszego stycznia nikt nie myślał, że recesja będzie prawdopodobna. A dziś ceny na giełdzie i ekonomiści sugerują, że ryzyko recesji jest bardzo prawdziwe - mówi Larry Summers, ekonomista.

Gospodarka była jednym z obszarów, w których Donald Trump stale wyprzedzał w sondażach walczącą z nim demokratkę Kamalę Harris. Giełda bardzo dobrze zareagowała na jego wygraną, ale teraz nastroje inwestorów się zmieniły.

Zmiana indeksu S&P 500 od początku pierwszej i drugiej kadencji Donalda TrumpaFactSet

Amerykański prezydent nie zmienia swojej strategii i mówi, że na cłach zaplanowanych na drugiego kwietnia może się nie skończyć. - Z czasem cła mogą być wyższe. Możemy je podnieść. Nie wiem, czy to zwiększa przewidywalność - powiedział w jednym z wywiadów Trump. - Przez lata cały świat naciągał Stany Zjednoczone - dodał.

Donald Trump tłumaczy się, że odziedziczył gospodarkę w bardzo złej kondycji. Ekonomiści twierdzą, że dotychczasowe mechanizmy finansowe były nastawione na miękkie lądowanie, a administracja Trumpa może spowodować mocniejsze przyziemienie amerykańskiej gospodarki. Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu amerykańskiego PKB z 2,4 do 1,7 procent.

- Są obawy o wzrost gospodarczy. Jeśli spojrzycie na wzrost PKB w czwartym kwartale, to wyniósł on 2,5 procent. Teraz wskaźnik GDPNow, będący nie tyle prognoz,ą co obrazem tego, co dzieje się w gospodarce, wynosi jakieś minus 2,5 procent - mówi Mike Mussio.

Sceptyczne nastawienie inwestorów utrzymywało się na nowojorskiej giełdzie jeszcze po wtorkowym otwarciu. Pokazały to kluczowe indeksy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS