Niemcy chcą zliberalizować prawo dotyczące marihuany. "Nasze rozwiązanie jest atakowane z obu stron"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli ta ustawa stanie się prawem, Niemcy będą mieli w Europie jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących marihuany. Na razie jest poparcie rządu. Berlin chce w ten sposób zneutralizować czarny rynek i walczyć z przestępstwami, które mają związek z narkotykiem. Równolegle władze planują kampanię pod hasłem "Legalna, ale ryzykowna", która będzie uświadamiać ludziom szkody wynikające z jej zażywania.

Marihuana jest groźna - zwłaszcza dla młodzieży. Dlatego częściowo ją legalizujemy - tłumaczy niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach. Dorosły Niemiec będzie mógł na własny użytek uprawiać w domu do trzech sadzonek konopi indyjskich i posiadać do 25 gramów marihuany. O szkodliwym działaniu konopi indyjskich ma przypominać szeroko zakrojona kampania informacyjna, skierowana głownie do nieletnich. - Każda młoda osoba będzie wiedzieć, że jeśli używam marihuany, jeśli robię to regularnie, to niszczę swój mózg - mówi minister Lauterbach. Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy w sprawie legalizacji marihuany. Nowe prawo będzie musiało jeszcze przejść przez parlament. Ma wejść w życie do końca roku.

Zdaniem rządu w Berlinie to zmniejszy przestępczość związaną z narkotykami, odciąży policję i sądy, pozwoli na bezpieczniejsze spożywanie marihuany. Na autora nowego prawa - niemieckiego ministra zdrowia - spada jednak lawina krytyki. Lewica uważa, że jego rozwiązania są za mało liberalne. Prawica twierdzi, że będą promować konsumpcję marihuany. - To, że nasze rozwiązanie jest atakowane z obu stron, jest dobrym znakiem. Bo dużo dalej idąca liberalizacja, taka jak w Holandii lub w niektórych stanach w Ameryce, doprowadziłaby do zwiększenia konsumpcji. Właśnie tego nie chcemy. Chcemy ograniczyć konsumpcję i uczynić ją bezpieczniejszą - tłumaczy Karl Lauterbach.

Cała rozmowa z Kamilem Sipowiczem o medycznej marihuanie
Cała rozmowa z Kamilem Sipowiczem o medycznej marihuanietvn24

Różnica zdań

Niemiecki minister zdrowia na każdym kroku podkreśla, że zakaz używania konopi indyjskich nadal będą mieli nieletni. Terapeuci uzależnień przypominają, że to substancja, która oddziałuje na komórki nerwowe, jest szczególnie niebezpieczna dla dojrzewającego mózgu i choć nie uzależnia fizycznie, ma fatalny wpływ zwłaszcza na nastolatków. - Nie mogą już spać bez marihuany. Mają poważne problemy ze snem, mają spadki i wahania nastroju. Nie mogą już wydostać się z tej depresyjnej dziury, w którą wpadają. Są upośledzeni społecznie, nie są już w stanie utrzymywać relacji międzyludzkich, wypełniać swoich obowiązków - mówi Sabine Koehler, psychoterapeutka, psychiatria.

Nowe prawo ma nadać istotną rolę specjalnym stowarzyszeniom, tak zwanym klubom konopnym, zrzeszającym do 500 osób. Ich członkowie będą mogli wspólnie uprawiać marihuanę i rozprowadzać je między sobą. - Nie chcemy mówić o legalizacji, a o dekryminalizacji i regulacjach dotyczących uprawy w domach i specjalnych klubach. Z zadowoleniem przyjmujemy usunięcie marihuany z ustawy o środkach odurzających - mówi Oliver Waack-Juergensen, członek Klubu Konopnego "High Ground" w Berlinie.

Policyjne związki zawodowe alarmują, że kontrolowanie klubów konopnych będzie pochłaniało mnóstwo energii i czasu, a nawet założone w dobrej wierze stowarzyszenia mogą stać się celem mafii narkotykowych. - Nagle może okazać się, że przestępczość zorganizowana zacznie działać pod przykrywką legalnych stowarzyszeń, by produkować konopie indyjskie, a następnie nielegalnie je sprzedawać. Potrzeba tu jasnych regulacji - alarmuje Dirk Peglow ze Stowarzyszenia Niemieckich Policjantów.

Sprzedaż marihuany przez specjalne kluby ma zapobiec powstaniu znanego na przykład z Holandii zjawiska turystyki konopnej. W Niemczech nie będzie tak zwanych coffee shopów, marihuanę będą mogli kupować tylko pełnoletni zarejestrowani członkowie klubów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS