Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Był to niecodzienny widok i pokaz lojalności. Donald Trump i Elon Musk udzielili wspólnego wywiadu telewizji Fox News. Wypowiadali się o sobie w samych superlatywach, odrzucając oskarżenia o to, że miliarder uzurpuje sobie prawo do rozgłosu i władzy prezydenta. Trump chwalił Muska, jego karierę w branży technologicznej i inteligencję. W pewnym momencie dziennikarz Fox News stwierdził, że czuje się tak, jakby przeprowadzał wywiad z dwoma braćmi.

- Myślę, że można mnie postrzegać jako technologa. Staram się tworzyć technologie, które ulepszają świat. Na koszulce mam napis "wsparcie techniczne", ponieważ jestem tutaj, aby zapewnić je prezydentowi - powiedział Elon Musk, miliarder, właściciel platformy X.

- Elon wykonuje niesamowitą pracę. Przyciąga młodych, bardzo inteligentnych ludzi - wskazał prezydent Donald Trump.

CZYTAJ WIĘCEJ: Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Musk: Trump jest dobrym człowiekiem

Musk powiedział, że jego zdaniem Trump jest dobrym człowiekiem i był niesprawiedliwie atakowany przez media. Zapewnił, że tak czy inaczej poparłby republikanina w wyborach, ale zamach na życie Trumpa, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku, przyspieszył jego decyzję. Obaj bagatelizowali spekulacje, jakoby ich współpraca miała zakończyć się burzliwym rozstaniem.

- Chcą waszego rozwodu. Chcą, żebyście zaczęli się nienawidzić. Mówią na przykład o prezydencie Musku. Zdaje pan sobie z tego sprawę? - zapytał Sean Hannity, dziennikarz Fox News.

- Tak, widzę to cały czas. Próbowali to zrobić, a potem przestali. Mówią wiele różnych rzeczy, towarzyszy temu nienawiść. Elon do mnie zadzwonił i zapytał: "wiesz, że próbują nas poróżnić?" - powiedział Donald Trump.

Donald Trump i Elon Musk w Gabinecie Owalnym 11 lutego
Donald Trump i Elon Musk w Gabinecie Owalnym 11 lutegoReuters

Najbogatszy człowiek świata i amerykański prezydent przekonywali, że nie ma konfliktu interesów w działalności rządowej i biznesowej Muska, którego firmy SpaceX i Tesla posiadają miliardowe kontrakty z amerykańskim rządem. Donald Trump powiedział, że gdyby konflikt istniał, Elon Musk "nie byłby zaangażowany" w działania jego administracji.

- Doradcy prezydentów nie mają dziesiątek milionów obserwujących w mediach społecznościowych. Nie mają ogromnych udziałów w firmach, które prowadzą interesy lub zlecają prace podwykonawcom związanym z amerykańskim rządem. W tym przypadku jest mnóstwo konfliktów interesów - zwraca uwagę Benjamin Radd z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Fala krytyki pod adresem Departamentu Wydajności Rządu i Elona Muska

Wywiad wyemitowano po fali krytyki pod adresem Departamentu Wydajności Rządu i Elona Muska, który wywrócił do góry nogami ogromne obszary federalnej biurokracji. Trump powiedział, że wierzy, iż miliarder będzie w stanie znaleźć oszczędności rzędu biliona dolarów. Według amerykańskich mediów tylko w ubiegłym tygodniu w kilku agencjach zwolnionych zostało prawie dziesięć tysięcy pracowników federalnych.

- Elon Musk już zajmuje miejsce w Gabinecie Owalnym i spotyka się sam na sam z głowami państw. W tym samym czasie DOGE uderza w ochronę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo lotnictwa i wiele innych usług, nie myśląc o konsekwencjach dla amerykańskich rodzin i dla Ameryki - wskazuje Chuck Schumer, senator Partii Demokratycznej.

Wśród osób, które otrzymały wypowiedzenia, byli pracownicy Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego. Zwolnione osoby odpowiadały za bezpieczeństwo nuklearne. Amerykański rząd próbuje cofnąć tę decyzję, ale ma problem z dotarciem do zwolnionych osób, bo odcięto im dostęp do służbowej poczty.

CZYTAJ TAKŻE: "Żadnych królów", "Elon Musk musi odejść". Protesty w USA

Amerykanie wyszli na ulice

"Elon musi odejść", "To nie jest nasz prezydent" - twierdzą obywatele, którzy w ramach protestu wyszli na ulice wielu amerykańskich miast. - Ludzie się boją, są wściekli. To nie jest to, czego się spodziewali, wierzą w rządy prawa, w konstytucję i nie zamierzają siedzieć cicho - mówi Julie Scofield, mieszkanka Wirginii.

USA. Protesty podczas Dnia Prezydentów
USA. Protesty podczas Dnia Prezydentów Reuters

Jak twierdzi Elon Musk, jego misją jest oszczędzanie pieniędzy podatników i redukcja długu publicznego Stanów Zjednoczonych, który wynosi obecnie 36 bilionów dolarów. Do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia miliardera do przeprowadzania zmian. Według Białego Domu Elon Musk pełni funkcję starszego doradcy Trumpa, ale nie jest zatrudniony w Departamencie Wydajności Rządu i nie posiada uprawnień decyzyjnych.

- Możecie mówić, że jest pracownikiem, konsultantem. Możecie nazywać go, jak chcecie. Dla mnie Elon jest patriotą - powiedział Donald Trump.

Redukcja zatrudnienia objęła też NASA, gdzie pracę ma stracić około tysiąca niedawno zatrudnionych osób. Agencja Reutera twierdzi, że możliwe są dalsze cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS