Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Był to niecodzienny widok i pokaz lojalności. Donald Trump i Elon Musk udzielili wspólnego wywiadu telewizji Fox News. Wypowiadali się o sobie w samych superlatywach, odrzucając oskarżenia o to, że miliarder uzurpuje sobie prawo do rozgłosu i władzy prezydenta. Trump chwalił Muska, jego karierę w branży technologicznej i inteligencję. W pewnym momencie dziennikarz Fox News stwierdził, że czuje się tak, jakby przeprowadzał wywiad z dwoma braćmi.

- Myślę, że można mnie postrzegać jako technologa. Staram się tworzyć technologie, które ulepszają świat. Na koszulce mam napis "wsparcie techniczne", ponieważ jestem tutaj, aby zapewnić je prezydentowi - powiedział Elon Musk, miliarder, właściciel platformy X.

- Elon wykonuje niesamowitą pracę. Przyciąga młodych, bardzo inteligentnych ludzi - wskazał prezydent Donald Trump.

CZYTAJ WIĘCEJ: Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Musk: Trump jest dobrym człowiekiem

Musk powiedział, że jego zdaniem Trump jest dobrym człowiekiem i był niesprawiedliwie atakowany przez media. Zapewnił, że tak czy inaczej poparłby republikanina w wyborach, ale zamach na życie Trumpa, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku, przyspieszył jego decyzję. Obaj bagatelizowali spekulacje, jakoby ich współpraca miała zakończyć się burzliwym rozstaniem.

- Chcą waszego rozwodu. Chcą, żebyście zaczęli się nienawidzić. Mówią na przykład o prezydencie Musku. Zdaje pan sobie z tego sprawę? - zapytał Sean Hannity, dziennikarz Fox News.

- Tak, widzę to cały czas. Próbowali to zrobić, a potem przestali. Mówią wiele różnych rzeczy, towarzyszy temu nienawiść. Elon do mnie zadzwonił i zapytał: "wiesz, że próbują nas poróżnić?" - powiedział Donald Trump.

Donald Trump i Elon Musk w Gabinecie Owalnym 11 lutego
Donald Trump i Elon Musk w Gabinecie Owalnym 11 lutegoReuters

Najbogatszy człowiek świata i amerykański prezydent przekonywali, że nie ma konfliktu interesów w działalności rządowej i biznesowej Muska, którego firmy SpaceX i Tesla posiadają miliardowe kontrakty z amerykańskim rządem. Donald Trump powiedział, że gdyby konflikt istniał, Elon Musk "nie byłby zaangażowany" w działania jego administracji.

- Doradcy prezydentów nie mają dziesiątek milionów obserwujących w mediach społecznościowych. Nie mają ogromnych udziałów w firmach, które prowadzą interesy lub zlecają prace podwykonawcom związanym z amerykańskim rządem. W tym przypadku jest mnóstwo konfliktów interesów - zwraca uwagę Benjamin Radd z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Fala krytyki pod adresem Departamentu Wydajności Rządu i Elona Muska

Wywiad wyemitowano po fali krytyki pod adresem Departamentu Wydajności Rządu i Elona Muska, który wywrócił do góry nogami ogromne obszary federalnej biurokracji. Trump powiedział, że wierzy, iż miliarder będzie w stanie znaleźć oszczędności rzędu biliona dolarów. Według amerykańskich mediów tylko w ubiegłym tygodniu w kilku agencjach zwolnionych zostało prawie dziesięć tysięcy pracowników federalnych.

- Elon Musk już zajmuje miejsce w Gabinecie Owalnym i spotyka się sam na sam z głowami państw. W tym samym czasie DOGE uderza w ochronę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo lotnictwa i wiele innych usług, nie myśląc o konsekwencjach dla amerykańskich rodzin i dla Ameryki - wskazuje Chuck Schumer, senator Partii Demokratycznej.

Wśród osób, które otrzymały wypowiedzenia, byli pracownicy Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego. Zwolnione osoby odpowiadały za bezpieczeństwo nuklearne. Amerykański rząd próbuje cofnąć tę decyzję, ale ma problem z dotarciem do zwolnionych osób, bo odcięto im dostęp do służbowej poczty.

CZYTAJ TAKŻE: "Żadnych królów", "Elon Musk musi odejść". Protesty w USA

Amerykanie wyszli na ulice

"Elon musi odejść", "To nie jest nasz prezydent" - twierdzą obywatele, którzy w ramach protestu wyszli na ulice wielu amerykańskich miast. - Ludzie się boją, są wściekli. To nie jest to, czego się spodziewali, wierzą w rządy prawa, w konstytucję i nie zamierzają siedzieć cicho - mówi Julie Scofield, mieszkanka Wirginii.

USA. Protesty podczas Dnia Prezydentów
USA. Protesty podczas Dnia Prezydentów Reuters

Jak twierdzi Elon Musk, jego misją jest oszczędzanie pieniędzy podatników i redukcja długu publicznego Stanów Zjednoczonych, który wynosi obecnie 36 bilionów dolarów. Do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia miliardera do przeprowadzania zmian. Według Białego Domu Elon Musk pełni funkcję starszego doradcy Trumpa, ale nie jest zatrudniony w Departamencie Wydajności Rządu i nie posiada uprawnień decyzyjnych.

- Możecie mówić, że jest pracownikiem, konsultantem. Możecie nazywać go, jak chcecie. Dla mnie Elon jest patriotą - powiedział Donald Trump.

Redukcja zatrudnienia objęła też NASA, gdzie pracę ma stracić około tysiąca niedawno zatrudnionych osób. Agencja Reutera twierdzi, że możliwe są dalsze cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS