Młodzi aktywiści pozywają rządy 32 krajów. "Niektórzy nastolatkowie cierpią z powodu lęku klimatycznego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Portugalscy aktywiści pozwali wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Norwegię, Szwajcarię, Rosję i Turcję. Twierdzą, że państwa te nie robią wystarczająco dużo w związku z globalnym ociepleniem. Zdaniem aktywistów rządy naruszają ich podstawowe prawa, w tym między innymi prawo do życia.

Boją się o swoją przyszłość, dlatego postanowili zawalczyć o nią w sądzie. Sześcioro młodych Portugalczyków pozwało rządy 32 państw - w tym między innymi Polski. Aktywiści twierdzą, że kraje te nie robią wystarczająco dużo, by walczyć z postępującą katastrofą klimatyczną i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych na tyle, żeby udało się osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

- Niektórzy nastolatkowie cierpią z powodu lęku klimatycznego. Kiedy zobaczyłam, że sytuacja w naszym kraju i na całym świecie się pogarsza, bardzo mnie to zdenerwowało - mówi Sofia Oliveira, jedna z pozywających. Pozew, który do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynął w 2020 roku, złożyły osoby pomiędzy 11. a 24. rokiem życia. Młodzi Portugalczycy twierdzą, że naruszane są ich podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia. - Ta sprawa dotyczy młodych. Chodzi o cenę, jaką płacą za niepowodzenia państw w walce z kryzysem klimatycznym. Chodzi o szkody, jakie poniosą w trakcie swojego życia, jeśli państwa nie wypełnią swoich obowiązków - alarmuje Alison MacDonald, prawniczka reprezentująca Portugalczyków.

Kwestia przyszłości

Aktywiści przyznają, że już doświadczają skutków katastrofy klimatycznej. Twierdzą między innymi, że ekstremalne temperatury zmuszają ich do spędzania czasu w zamkniętych pomieszczeniach, wpływają na koncentrację i jakość snu. "To tak naprawdę alarm dla państw członkowskich i organizacji międzynarodowych. Wszyscy możemy pokazać, że zależy nam na klimacie, że to nie są tylko puste słowa. Nie chodzi tylko o postawienie krzyżyka na karcie do głosowania i opowiedzenie się za jedną rezolucją. Tu chodzi o zmianę polityki" - wyjaśnia Dunja Mijatović, komisarz Rady Europy do spraw praw człowieka.

Żadna z sześciu osób nie domaga się zadośćuczynienia finansowego. Młodzi chcą, żeby pozwane kraje podjęły realne działania i ograniczyły emisję gazów cieplarnianych. Proces może potrwać 18 miesięcy. - Pozywane państwa w pełni rozumieją powagę walki z kryzysem klimatycznym. Jednak podstawowe zasady konwencji i całego systemu praw człowieka muszą być stosowane i uznawane niezależnie od powagi sytuacji. Ten pozew wymaga od sądu, by odszedł od tych fundamentów i rozszerzył swój mandat - apeluje Sudhanshu Swaroop, prawnik reprezentujący pozwane rządy.

To nie pierwsza tego typu sprawa. W sierpniu aktywiści klimatyczni odnieśli zwycięstwo w amerykańskim stanie Montana. Tamtejszy sąd orzekł, że władze stanowe, zezwalając na wydobycie paliw kopalnych, naruszają konstytucyjne prawo do czystego i zdrowego środowiska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS