Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 9-letnia Ela wciąż boi się kolejnego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mija rok od kataklizmu, który zabił w Turcji 53 tysiące osób, a w Syrii 6 tysięcy. Niektóre dzieci, które przeżyły, wciąż są straumatyzowane, jak 9-letnia Ela.

Na świat przyszła w zimnie, pod gruzami jednego z zawalonych budynków w Syrii. Kiedy została odnaleziona, wciąż była połączona ze swoją matką pępowiną. Jako jedyna z całej rodziny ocalała. Afraa, która po tragicznym trzęsieniu ziemi trafiła pod opiekę krewnych, właśnie skończyła rok. - To był smutny rok, ale Afraa jest dla nas wszystkim. Kiedy je, śmieje się czy płacze, przypomina nam o swoich rodzicach - mówi Khalil Al-Sawadi, krewny dziewczynki. Rodzice i rodzeństwo dziewczynki są jednymi z niemal 60 tysięcy ofiar trzęsienia ziemi, które 6 lutego 2023 roku nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię.

Trzęsienie ziemi trwało minutę i dwadzieścia sekund, ale wtedy czuło się, jakby to było całe życie - wspomina Rama Daaboul z Aleppo. - Pierwsze, co zrobiłam, to wzięłam moją dwuletnią córkę i modliłam się, żeby Bóg nam pomógł. Najbardziej niszczące było dla mnie to, że moja dwuletnia córka pamiętała po tym wszystkim tylko trzy słowa: trzęsienie ziemi, ziemia, strach - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mija rok od tragedii. Ponad setki osób nadal nie odnaleziono

Pomoc potrzebującym Syryjczykom niesie między innymi Caritas Polska. Sytuacja w ogarniętym wojną domową kraju jest dramatyczna. - Problemów w tym kraju jest tak dużo, że ludzie już nie rozmawiają o trzęsieniu ziemi. Ponad 16 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej. W samej Syrii zostało uszkodzonych ponad 13 tysięcy budynków, w tym sto ośrodków zdrowia - donosi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie.

W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii rannych zostało ponad 120 tysięcy ludzi. Na pomoc poszkodowanym ruszyli ratownicy z całego świata, w tym z Polski. Mehmet na własną rękę próbował wydobyć spod gruzów swoją córkę, zięcia i wnuki. - Próbowaliśmy ich ratować. Mieliśmy łopaty i kilofy, ale nie byliśmy w stanie nic zrobić. To był ogromny budynek. Staraliśmy się, ale nie udało nam się ich uratować - opowiada Mehmet Dogac.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP

Ogrom tragedii

Abdulalim na ratunek czekał trzy dni. Lekarze musieli mu amputować jedną nogę, druga na skutek zmiażdżenia jest sparaliżowana poniżej kolana. Mężczyzna, który jest zdany na pomoc innych, w wyniku trzęsienia ziemi stracił najbliższą rodzinę. - Najpierw zmarła moja córka. Mój syn zapytał: "czy moja siostra umarła?". Powiedziałem mu, że nie, że śpi. Potem odszedł mój syn. Jako ostatnia zmarła moja żona. Ja cierpliwie czekałem - wspomina Abdulalim Muaini.

Nie wszystkich udało się odnaleźć. Według jednej z tureckich organizacji co najmniej 140 osób uznaje się za zaginione. Bliscy nie mają pojęcia, co się z nimi stało. - Minął rok, a ja nie wiem, co się stało z moim bratem, jego córką i moją szwagierką. Zadowoliłaby mnie jakakolwiek informacja. Wyobraźcie sobie, jak to jest zazdrościć innym, którzy znaleźli swoich martwych bliskich. Moja bratanica miała sześć lat. Wiecie, jak trudno jest jej szukać codziennie w sierocińcach? - pyta Cigdem Nur.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przeżył potężne trzęsienie ziemi. "Gdy wyciągnął do mnie łapę, chciałam go zabrać"

Niewyleczona trauma

Po 12 miesiącach od tragedii poszkodowanym potrzebna jest nie tylko pomoc materialna, niezwykle istotne jest też wsparcie psychologiczne. 9-letnia Ela nie chce chodzić do szkoły mieszczącej się w 4-piętrowym budynku, bo boi się kolejnego trzęsienia. Rodzina dziewczynki mieszka w tymczasowym domu z kontenerów. - Przed trzęsieniem byliśmy szczęśliwą rodziną. Pracowałem w firmie ubezpieczeniowej, miałem trzy córki. Dwie z nich zginęły. Ocalała tylko najmłodsza. Wszystko jest dla nas bardzo trudne - wyjaśnia Ali Riza Gazaloglu.

Obywatele twierdzą, że tureckie władze nie zrobiły wystarczająco dużo, żeby im pomóc. Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział odbudowę prawie 700 tysięcy zniszczonych domów. Na kilka dni przed rocznicą trzęsienia ziemi w prowincji Hatay turecki prezydent poinformował, że do użytku oddanych zostało ponad 7 tysięcy budynków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS