Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 9-letnia Ela wciąż boi się kolejnego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 9-letnia Ela wciąż boi się kolejnego
Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 9-letnia Ela wciąż boi się kolejnego
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. " Ponad 16 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mija rok od kataklizmu, który zabił w Turcji 53 tysiące osób, a w Syrii 6 tysięcy. Niektóre dzieci, które przeżyły, wciąż są straumatyzowane, jak 9-letnia Ela.

Na świat przyszła w zimnie, pod gruzami jednego z zawalonych budynków w Syrii. Kiedy została odnaleziona, wciąż była połączona ze swoją matką pępowiną. Jako jedyna z całej rodziny ocalała. Afraa, która po tragicznym trzęsieniu ziemi trafiła pod opiekę krewnych, właśnie skończyła rok. - To był smutny rok, ale Afraa jest dla nas wszystkim. Kiedy je, śmieje się czy płacze, przypomina nam o swoich rodzicach - mówi Khalil Al-Sawadi, krewny dziewczynki. Rodzice i rodzeństwo dziewczynki są jednymi z niemal 60 tysięcy ofiar trzęsienia ziemi, które 6 lutego 2023 roku nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię.

Trzęsienie ziemi trwało minutę i dwadzieścia sekund, ale wtedy czuło się, jakby to było całe życie - wspomina Rama Daaboul z Aleppo. - Pierwsze, co zrobiłam, to wzięłam moją dwuletnią córkę i modliłam się, żeby Bóg nam pomógł. Najbardziej niszczące było dla mnie to, że moja dwuletnia córka pamiętała po tym wszystkim tylko trzy słowa: trzęsienie ziemi, ziemia, strach - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mija rok od tragedii. Ponad setki osób nadal nie odnaleziono

Pomoc potrzebującym Syryjczykom niesie między innymi Caritas Polska. Sytuacja w ogarniętym wojną domową kraju jest dramatyczna. - Problemów w tym kraju jest tak dużo, że ludzie już nie rozmawiają o trzęsieniu ziemi. Ponad 16 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej. W samej Syrii zostało uszkodzonych ponad 13 tysięcy budynków, w tym sto ośrodków zdrowia - donosi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie.

W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii rannych zostało ponad 120 tysięcy ludzi. Na pomoc poszkodowanym ruszyli ratownicy z całego świata, w tym z Polski. Mehmet na własną rękę próbował wydobyć spod gruzów swoją córkę, zięcia i wnuki. - Próbowaliśmy ich ratować. Mieliśmy łopaty i kilofy, ale nie byliśmy w stanie nic zrobić. To był ogromny budynek. Staraliśmy się, ale nie udało nam się ich uratować - opowiada Mehmet Dogac.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP

Ogrom tragedii

Abdulalim na ratunek czekał trzy dni. Lekarze musieli mu amputować jedną nogę, druga na skutek zmiażdżenia jest sparaliżowana poniżej kolana. Mężczyzna, który jest zdany na pomoc innych, w wyniku trzęsienia ziemi stracił najbliższą rodzinę. - Najpierw zmarła moja córka. Mój syn zapytał: "czy moja siostra umarła?". Powiedziałem mu, że nie, że śpi. Potem odszedł mój syn. Jako ostatnia zmarła moja żona. Ja cierpliwie czekałem - wspomina Abdulalim Muaini.

Nie wszystkich udało się odnaleźć. Według jednej z tureckich organizacji co najmniej 140 osób uznaje się za zaginione. Bliscy nie mają pojęcia, co się z nimi stało. - Minął rok, a ja nie wiem, co się stało z moim bratem, jego córką i moją szwagierką. Zadowoliłaby mnie jakakolwiek informacja. Wyobraźcie sobie, jak to jest zazdrościć innym, którzy znaleźli swoich martwych bliskich. Moja bratanica miała sześć lat. Wiecie, jak trudno jest jej szukać codziennie w sierocińcach? - pyta Cigdem Nur.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przeżył potężne trzęsienie ziemi. "Gdy wyciągnął do mnie łapę, chciałam go zabrać"

Niewyleczona trauma

Po 12 miesiącach od tragedii poszkodowanym potrzebna jest nie tylko pomoc materialna, niezwykle istotne jest też wsparcie psychologiczne. 9-letnia Ela nie chce chodzić do szkoły mieszczącej się w 4-piętrowym budynku, bo boi się kolejnego trzęsienia. Rodzina dziewczynki mieszka w tymczasowym domu z kontenerów. - Przed trzęsieniem byliśmy szczęśliwą rodziną. Pracowałem w firmie ubezpieczeniowej, miałem trzy córki. Dwie z nich zginęły. Ocalała tylko najmłodsza. Wszystko jest dla nas bardzo trudne - wyjaśnia Ali Riza Gazaloglu.

Obywatele twierdzą, że tureckie władze nie zrobiły wystarczająco dużo, żeby im pomóc. Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział odbudowę prawie 700 tysięcy zniszczonych domów. Na kilka dni przed rocznicą trzęsienia ziemi w prowincji Hatay turecki prezydent poinformował, że do użytku oddanych zostało ponad 7 tysięcy budynków.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS