Amerykański dyplomata oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby. Działał niewykryty przez całe dekady

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nie tylko były ambasador Stanów Zjednoczonych w Boliwii, ale także były członek amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Manuel Rocha pracował w Departamencie Stanu od 1981 roku. Teraz został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby.

W historii amerykańsko-kubańskich relacji to były przełomowe wydarzenia. Po ponad pięćdziesięciu latach, dzięki wielkiemu wysiłkowi dyplomatów, dwustronne relacje zostały odmrożone, w Hawanie ponownie zaczęła działać amerykańska ambasada, a w marcu 2016 roku prezydent USA Barack Obama odwiedził Kubę.

Pojawiają się jednak pytania, czy to nowe otwarcie byłoby możliwe, gdyby Amerykanie mieli świadomość, że Kubańczycy wciąż prowadzą wobec nich bardzo wrogie działania. Kiedy Barack Obama był prezydentem, Manuel Rocha - bardzo doświadczony, wysoko postawiony amerykański dyplomata - miał być kubańskim agentem.

- To jedna z najdłużej trwających i najgłębszych infiltracji amerykańskiego rządu przez obcego agenta. Z aktu oskarżenia wynika, że Rocha starał się o zatrudnienie w administracji państwowej, by mieć dostęp do utajnionych informacji i by wpływać na amerykańską politykę zagraniczną - przekazał Merrick Garland, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych.

Manuel Rocha ma dziś 73 lata. Większość zawodowego życia spędził w Departamencie Stanu i sukcesywnie piął się po szczeblach kariery. Pracował w placówkach na Dominikanie, we Włoszech, w Meksyku i Argentynie. Był ambasadorem w Boliwii, zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Miał dostęp do wielu bardzo wrażliwych danych. Jednocześnie, przez cały ten czas, przez ponad 40 lat, pracował dla komunistycznego, kubańskiego wywiadu.

Dopiero w ubiegłym roku został namierzony przez FBI. Agenci federalni skontaktowali się z nim, podając się za Kubańczyków. W SMS-ie napisali, że mają ważne wiadomości od przyjaciół z Hawany. Rocha zgodził się na rozmowę. - W 2022 roku FBI dostało cynk, że Rocha pracował jako obcy agent. Jeden z pracowników FBI, udając przedstawiciela kubańskiego wywiadu, skontaktował się z Rochą i doprowadził do trzech spotkań. W czasie tych spotkań Rocha nazywał Stany Zjednoczone "wrogiem" i chwalił kubańskiego przywódcę Fidela Castro. Zdaniem śledczych zajmował się rekrutowaniem ludzi zatrudnionych w amerykańskim rządzie, by pomagali wykradać dane wywiadowcze - informuje Evan Perez, korespondent CNN.

Plakaty ostrzegające przed "zagranicznymi szpiegami" na ulicach Chin
Plakaty ostrzegające przed "zagranicznymi szpiegami" na ulicach ChinReuters Archive

Ma za sobą pierwszą rozprawę przed sądem

Amerykanie nie ujawniają, jakie informacje wykradł i przekazał Kubańczykom. Nie wiadomo też, czy miało to realny wpływ na sytuację międzynarodową. Sam Manuel Rocha zapewniał o dużym znaczeniu swoich działań. - Wielokrotnie się chwalił na temat znaczenia swoich działań. Mówił na przykład: "to, co zrobiłem, ogromnie wzmocniło rewolucję" - wskazuje Merrick Garland.

Rocha został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo. Ma za sobą pierwszą rozprawę przed sądem w Miami. Kubański wywiad uchodzi za jeden z najsprawniejszych na świecie. Przez dekady głównym celem Hawany było przeniknięcie do amerykańskiej administracji. Wiadomo, że zdobyte informacje Kuba dzieliła między innymi z Rosją.

Czytaj także: "The New York Times": Rosjanie przeprowadzili w USA nieudaną operację zlikwidowania byłego szpiega

- Jesteśmy zadowoleni z pracy służb w tej sprawie. Z pracy Departamentu Sprawiedliwości, Departamentu Stanu i FBI. W kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach będziemy oceniać, jaki wpływ ta sprawa ma na nasze bezpieczeństwo - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Dotychczas najsłynniejszą kubańską agentką była Ana Montes - analityczka zatrudniona w Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony. Przez 20 lat wykradała dane i przekazywała je Kubańczykom, używając krótkich fal radiowych. W tym roku wyszła na wolność po odbyciu kary 25 lat więzienia.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS