Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Zeszłego lata dokonał brawurowej ucieczki i przeszedł na stronę Ukrainy. 28-letni pilot Maksym Kuzminow uciekł z Rosji, bo był przeciwny wojnie. Moskwa oskarżyła go o najcięższą zbrodnię przeciwko państwu, czyli zdradę.

- Skontaktowałem się z przedstawicielami ukraińskiego wywiadu i opowiedziałem o mojej sytuacji. Zaoferowali, że zapewnią mi bezpieczeństwo, nowe dokumenty i środki finansowe. Omówiliśmy szczegóły i zaplanowaliśmy mój lot - opowiadał w 2023 roku Maksym Kuzminow. Pilot przyleciał do Ukrainy rosyjskim śmigłowcem wojskowym, który przekazał ukraińskiej armii. Opowiedział Ukraińcom o tym, jak działa rosyjskie lotnictwo. Dwóch członków załogi, którzy próbowali uciec po wylądowaniu w Ukrainie, zostało zabitych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pilot rosyjskiego śmigłowca przeszedł na stronę Ukraińców. Został znaleziony martwy w Hiszpanii

Przed ucieczką pilota jego rodzina została wywieziona z Rosji do Ukrainy. Ukraińskie służby twierdziły, że mężczyźnie może grozić niebezpieczeństwo, dlatego nalegały, by został w Ukrainie. Kuzminow postanowił jednak zamieszkać w hiszpańskim kurorcie. Niedaleko Alicante znaleziono jego ciało. - Propozycja naszego kraju była taka, żeby został w Ukrainie. Tu na pewno byłby chroniony. Nie sądzę, żeby tutaj napastnicy zachowali się tak haniebnie, jak w Hiszpanii - przekazał Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.

Rosyjska zemsta?

Ciało z kilkoma ranami postrzałowymi znaleziono w podziemnym garażu w okolicy zamieszkiwanej przez rosyjskich i ukraińskich imigrantów. Niedaleko miejsca zbrodni służby trafiły na spalony samochód, należący najprawdopodobniej do napastników. - Trwa śledztwo, dlatego nie możemy podać szczegółowych informacji. Musimy poczekać, aż policja wykona swoją pracę - informuje Pilar Alegria, rzeczniczka hiszpańskiego rządu.

Dziennik "El Pais" - powołując się na swoje źródła w hiszpańskich służbach - podał, że tożsamość zamordowanego została ustalona na podstawie odcisków palców. Pilot miał bowiem posługiwać się fałszywymi dokumentami, w których figurował jako obywatel Ukrainy. Według BBC dokumenty mogły wystawić Kuzminowi służby specjalne w Kijowie. Hiszpańska policja oficjalnie nie potwierdza tożsamości mężczyzny, ale strona ukraińska nie ma wątpliwości.

Nie wiadomo, kto i dlaczego zabił 28-latka, ale oczy wielu spoglądają w kierunku Kremla. Ten nie wydał oficjalnego komunikatu. Do sprawy odniósł się szef wywiadu zagranicznego Rosji. - W Rosji zwyczajowo mówi się albo dobrze o zmarłych, albo wcale. Ten zdrajca i zbrodniarz stał się moralnym trupem w chwili, gdy planował swoją brudną i straszliwą zbrodnię - przekazał Siergiej Naryszkin.

Krótko po ucieczce Kuzminowa w rosyjskiej telewizji państwowej pojawił się materiał, w którym anonimowi funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu wojskowego przyznali, że otrzymali nakaz przeprowadzenia egzekucji pilota. - Nasze długie ramiona mogą dotrzeć wszędzie - stwierdził jeden z oficerów.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS