Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Od dawna nie są singlami, nie są kawalerami. Są w związku od ponad 5 lat i chcą być ze sobą do końca życia jako para. Teraz w końcu państwo formalnie to zauważa. - Jestem szczęśliwy, że w końcu możemy tego dokonać i w oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni - mówi Janis Locs.

Ta chwila jest dla nich słodko-gorzka, bo o równości jeszcze nie ma mowy. To jednak krok w dobrą stronę. Na złote obrączki przyjdzie jeszcze czas. - Zdecydowaliśmy się na srebrne pierścionki, ponieważ jest to związek partnerski. To jeszcze nie jest małżeństwo. Mamy nadzieję, że w przyszłości rzeczywiście będziemy mogli zawrzeć prawdziwe małżeństwo - mówi Maksims Ringo.

Na razie Łotwa umożliwiła osobom tej samej płci zawieranie związków partnerskich. Przepisy zostały uchwalone w listopadzie ubiegłego roku i weszły w życie 1 lipca. Umowy zawierane są u notariusza i dają parom jedynie kilka podstawowych praw.

- Od momentu rejestracji związku u notariusza te osoby mają prawo do zasiłku socjalnego, otrzymują ułatwienia podatkowe, otrzymują możliwość odwiedzania się w szpitalu - wylicza Inese Libina-Egnere, łotewska ministra sprawiedliwości.

Chcą walczyć o więcej praw

Nadal jest o co walczyć, o co postulować. - Kluczowe kwestie, których wciąż brakuje, to po pierwsze dziedziczenie. Jest to kwestia trudna do rozwiązania, ponieważ wymaga dużych zmian legislacyjnych. Nie ma też rozwiązań w sprawie uznawania par tej samej płci zarejestrowanych za granicą. I oczywiście nie ma żadnych rozwiązań w odniesieniu do dzieci żyjących w rodzinach osób tej samej płci - wskazuje Kaspars Zalitis z Organizacji na Rzecz Równości Osób LGBT+ Dzivesbiedri.

Przepisy ułatwiające parom wspólne życie - nawet w tak okrojonej formie - były jednak wręcz pilnie potrzebne. - Jeśli coś się stanie z jednym z nas, drugi będzie mógł decydować o jego leczeniu w szpitalu. Oczywiście są też aspekty finansowe. Będziemy mogli się razem rozliczać i w tym kontekście Łotwa postrzega nas jako rodzinę - mówi Maksims Ringo.

Łotwa dołączyła do grona sześciu innych krajów Unii Europejskiej, które na różnych zasadach wprowadziły do prawa instytucję związków partnerskich. Tutaj polityków zmusiła do tego decyzja Sądu Najwyższego sprzed 4 lat.

- Jest to wypełnienie wyroku Sądu Najwyższego, który stwierdzał, że potrzebne są prawdziwe regulacje dla wszystkich rodzin. Uznajemy zatem, że są rodziny, które nie są małżeństwem i w inny sposób mogą one zarejestrować swój związek - tłumaczy łotewska ministra sprawiedliwości.

Kiedy projekt ustawy o związkach partnerskich trafi do Sejmu? Kotula odpowiada
Kiedy projekt ustawy o związkach partnerskich trafi do Sejmu? Kotula odpowiadaTVN24

Co ze związkami partnerskimi w Polsce?

Dla pozostałych 15 krajów Wspólnoty małżeństwo to po prostu związek dwóch dorosłych osób, które pragną ze sobą być i tu nie ma rozróżnienia na płeć. Tylko pięć krajów nie ma jeszcze żadnych rozwiązań: Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Litwa i Polska.

- Jesteśmy w tym haniebnym gronie krajów, które ignorują własnych obywateli i obywatelki - ocenia Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Nie powinno więc dziwić, że rośnie frustracja tych, którzy czekają. W ubiegłym tygodniu ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała, że w sprawie związków partnerskich w Polsce będzie projekt rządowy - bez możliwości przysposobienia dzieci. Pozostałe rozwiązania nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że niektórym proponowanym nadal sprzeciwia się PSL. - Nie ma większości dla uroczystości. PSL proponował, żeby to było w ogóle robione przez notariusza, na to się nie zgadzamy, to znaczy chcemy, żeby to był Urząd Stanu Cywilnego - mówi Katarzyna Kotula.

ZOBACZ TEŻ: Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Część konserwatywnych polityków nie chce też przystać na możliwość przyjmowania wspólnego nazwiska przez partnerów. - Jako strona społeczna patrzymy z ogromnym niepokojem przede wszystkim na to, że z projektu, który był już kompromisem (…), że z tego cały czas coś się komuś jeszcze nie podoba, cały czas coś jest obcinane. Czy to się zmieni i czy coś da się wskórać, tak naprawdę zależy od PSL-u - mówi Hubert Sobecki. Aktywiści działający na rzecz równości osób LGBT+ w Polsce zapowiadają demonstracje, jeśli wkrótce rząd nie przestawi konkretów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS