Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzemJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy popierają zaostrzenie polityki migracyjnej - tak wynika z najnowszego sondażu dla dziennika "Bild". To o tyle istotne, że właśnie taki plan przedstawił lider CDU, który jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza. Plan Friedricha Merza zakłada zawracanie na granicach nielegalnych imigrantów i osób ubiegających się o azyl. Zmiany mogą też dotknąć zwykłych podróżnych, między innymi z Polski.

Powrót stałych kontroli na granicy polsko-niemieckiej to coraz bardziej realna perspektywa. Friedrich Merz, polityk, który wkrótce najprawdopodobniej zostanie kanclerzem Niemiec, obiecuje rodakom uszczelnienie granic. 

- Jeśli zostanę wybrany na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, to pierwszego dnia mojej kadencji polecę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych wprowadzenie stałych kontroli niemieckich granic ze wszystkimi sąsiadami i cofnięcie wszystkich osób próbujących nielegalnego przekroczenia granic - zapowiada Merz.

Merz jest oficjalnym kandydatem CDU/CSU na kanclerza przed lutowymi, przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Centroprawicowy blok prowadzi w sondażach. Partia tłumaczy, że Niemcy w tej chwili nie mają wpływu na to, kto wjeżdża na ich terytorium. 

ZOBACZ TEŻ: "Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

- Ludzie spoza Europy przyjeżdżają do Niemiec bez żadnych przeszkód. Państwa członkowskie, które mają granice zewnętrzne Unii Europejskiej, ułatwiają przybywającym do nich osobom rejestrację, a następnie ich dystrybucję dalej po Europie. Robią to kosztem Republiki Federalnej Niemiec - mówi lider CDU/CSU.

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"
Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ustępujący rząd mówi o "wrogim" działaniu

Część prasy ocenia, że w niemieckiej kampanii wyborczej czuć powiew Donalda Trumpa, bo Merz, tak jak amerykański prezydent, obiecuje wydalać z kraju nielegalnych imigrantów. Chce też zawracać niechcianych przybyszów już na granicy, w tym osoby ubiegające się o azyl, i zwiększyć uprawnienia policji podczas deportacji. 

- To może spowodować potencjalnie napięcia w relacjach chociażby z Polską, bo jeżeli wyobrazimy sobie jakichś migrantów, osoby bez dokumentów, które na przykład zostają zatrzymane na moście granicznym gdzieś na Odrze, no to pytanie, co zrobić? One zostają na terytorium Polski i czy Polska powinna wobec tego tych ludzi odsyłać? - zwraca uwagę Łukasz Jasiński, PISM, analityk ds. Niemiec. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Ustępujący rząd krytykuje coraz bardziej radykalne pomysły Merza, zwłaszcza dotyczące przywracania kontroli granicznych, które stoją w sprzeczności z porozumieniem z Schengen. 

- To działanie nie tylko wrogie wobec państwa europejskiego, to nie tylko antyeuropejskie, ale też niemożliwe do wdrożenia. Nie tworzy większego bezpieczeństwa, ale zmniejsza bezpieczeństwo. Właśnie w takich czasach potrzebujemy silnej Europy - ocenia Annalena Baerbock, ministra spraw zagranicznych Niemiec. 

Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historii
Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historiiAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chcą odebrać poparcie AfD

CDU/CSU sięga po skrajnie prawicowe pomysły na imigrację, by spróbować odebrać głosy Alternatywie dla Niemiec, która z 20-procentowym poparciem jest druga w sondażach. Partia zyskała ostatnio wsparcie Elona Muska. Najbogatszy człowiek świata i doradca Donalda Trumpa był w weekend wirtualnym gościem na wiecu AfD. 

- On na pewno przyczynia się do wzrostu polaryzacji, bo z jednej strony zwolennicy AfD i ludzie, którzy rozważają głosowanie na AfD, mogą poczuć siłą rzeczy pewnego rodzaju wiatr w żagle. Ale z drugiej strony to także powoduje ogromną złość i frustrację, bo jednak osoba prywatna, miliarder z innej części świata, zaczyna po prostu ingerować w proces wyborczy. To jest zupełnie nowa jakość - ocenia Łukasz Jasiński.

Friedrich Merz mówi: Mannheim, Solingen, Magdeburg czy Aschaffenburg nie mogą stać się nową normalnością. To miasta, w których w ostatnim czasie doszło do ataków terrorystycznych, za którymi stali imigranci. 

ZOBACZ TEŻ: "Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zabił w bawarskim Aschaffenburgu dwie osoby, w tym jedno dziecko, to 28-letni Afgańczyk, który nie otrzymał azylu, mimo to pozostawał w Niemczech. 

- Obecnie mamy w Niemczech 40 tysięcy ludzi, którzy są w naszym kraju i oczekują na azyl, nie mając nawet zgody na pobyt tolerowany. W weekend jeden z samorządowców z Badenii-Wirtembergii powiedział, że w naszych miastach i społecznościach mamy ludzi, którzy są jak tykające bomby zegarowe - podkreśla Friedrich Merz. 

Wybory w Niemczech odbędą się 23 lutego. CDU/CSU niemal na pewno je wygra. Pytanie, z kim stworzy koalicję, jest wciąż otwarte. Współrządzenie z AfD jest wykluczone, ale wspólne głosowanie w kwestiach migracyjnych - już nie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL BUHOLZER/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS