Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?


Branża lotnicza odpowiada za coraz większą emisję gazów cieplarnianych. Wszystko dlatego, że coraz więcej jest lotów. Z tego powodu w Szwecji ukuto nawet słowo na uczucie wstydu towarzyszące lataniu. Jak poprawić sytuację? Są różne pomysły - od słonej opłaty klimatycznej doliczanej do każdego biletu lotniczego po zastosowanie na szeroką skalę samolotów elektrycznych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Z roku na rok latamy coraz więcej. Według prognoz rok 2019 będzie pod tym względem rekordowy i zakończy się wzrostem liczby lotów w porównaniu do roku poprzedniego o 5 procent. To oznacza, że w tym roku na całym świecie odbędzie się blisko 40 milionów lotów - średnio ponad 100 tysięcy lotów dziennie.

To trzy razy więcej niż jeszcze 30 lat temu.

Sektor lotniczy odpowiada obecnie za około 2 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Wydaje się, że to niewiele, ale według prognoz - wraz z rozwojem branży - do 2050 roku ta emisja może wzrosnąć dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.

- Samoloty spalają paliwo na bardzo dużej wysokości. Emitują też podtlenek azotu, parę wodną, co powoduje z grubsza silniejszy efekt cieplarniany, blisko trzykrotnie - tłumaczy Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu naukaoklimacie.pl.

Na przykład lot z Londynu do Nowego Jorku i z powrotem generuje prawie tonę dwutlenku węgla na jednego pasażera. To więcej niż rocznie wytwarza statystyczny mieszkaniec Burundi czy Paragwaju.

Flygskam - wstyd przed lataniem

Świadomość tego, jak duży udział w emisji szkodliwego dla naszej planety dwutlenku węgla ma branża lotnicza, sprawia, że coraz więcej osób na całym świecie namawia do rezygnacji z tego środka transportu.

W Szwecji powstał nawet ruch społeczny lobbujący za bojkotem samolotów, który wprowadził pojęcie Flygskam - czyli wstyd przed lataniem. Wyraz, który powstał z połączenia słów wstyd i latać, zyskał tak ogromną popularność, że został nawet wpisany do szwedzkiego słownika.

Ma też szansę stać się najbardziej popularnym słowem 2019 roku.

Problem zanieczyszczania środowiska przez samoloty dostrzegają też linie lotnicze. Holenderski przewoźnik KLM wystartował z kampanią marketingową, w której prosi swoich klientów o odpowiedzialne korzystanie z usług lotniczych. W kampanii padają między innymi takie pytania: "Czy tej sprawy nie da załatwić się przez telefon?" lub "Czy tym razem zamiast z samolotu, nie mógłbyś skorzystać z pociągu?".

Czas na samoloty elektryczne

Za zanieczyszczanie środowiska ekolodzy proponują nałożenie na linie lotnicze dodatkowych podatków.

- Szacunki kosztów emisji są różne. Powiedzmy, że 200-300 dolarów za tonę CO2 docelowo chcemy liczyć. Gdybyśmy lecieli po Europie, to byśmy zapłacili kilkaset złotych więcej za bilet - mówi Marcin Popkiewicz.

To ma zachęcić podróżnych do przesiadki do alternatywnych środków transportu, bardziej przyjaznych środowisku, przede wszystkim pociągów. Obciążenie sektora lotniczego nowymi opłatami ma też zmusić producentów do szukania nowych technologii.

- Samoloty na wodór na przykład, albo biopaliwa z alg, albo elektryfikacja transportu lotniczego, która nie jest prosta i nie jest tania - wymienia Marcin Popkiewicz.

Ale latanie samolotami elektrycznymi nie jest niemożliwe. Norwegia zobowiązała się, że do 2040 roku wszystkie samoloty obsługujące trasy krajowe będą zasilane elektrycznie. Odbyły się już pierwsze testy tej technologii.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS