Ich bliscy przegrali walkę z COVID-19. "Jestem bardzo zły, bo ludzie nie traktują pandemii poważnie"


Szamima Khanom z Londynu straciła już szwagra i teścia, teraz może stracić męża. Epidemia z osobistej perspektywy jest straszniejsza niż w statystykach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zakażony koronawirusem mąż Shamimy przebywa na oddziale intensywnej terapii, nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Rodzina mężczyzny każdego dnia modli się o jego zdrowie.

Shamima w ostatnich tygodniach dwukrotnie doświadczyła straty. W grudniu z powodu koronawirusa zmarł jej szwagier, na początku minionego tygodnia - jej teść.

- Czujemy pustkę. Ciężko mi, kiedy mojego męża nie ma obok. Życie jest za krótkie, chcesz je spędzić z ukochanymi osobami. Muszę być silna dla mojej teściowej, dla mojej szwagierki, polegają na mnie. Jeśli się załamię, nie wiem co stanie się z tą rodziną - mówi Shamima Khanom.

Kobieta wierzy, że jej mąż pokona chorobę, ale stres jakiego doświadcza starając się pozostać silną dla innych członków rodziny, odbija się na niej negatywnie.

Mąż Shamimy jest jest jednym z czterech tysięcy pacjentów w Wielkiej Brytanii podłączonych do aparatury podtrzymującej życie.

- Czuję się tak jakbym była uwięziona w jaskini, w której poziom wody stale się podnosi i ledwo mogę utrzymać się na powierzchni. Teraz wszystko jest bardziej przerażające, większe. Za pierwszym razem byłam naiwna, nie wierzyłam, że będziemy walczyć z drugą falą zakażeń. Statystyki nami wstrząsnęły. Nigdy nie myślałam, że to możliwe, by na oddziałach intensywnej terapii przebywało tak wielu pacjentów - opowiada Carleen Kelly, pielęgniarka z Royal London Hospital.

"Ludzie nie traktują pandemii poważnie"

Koronawirus nie oszczędził brytyjskiej służby zdrowia. Ponad 200 medyków walczących na pierwszej linii frontu zmarło. Pielęgniarz Dom Wood koronawirusem zakaził się w Boże Narodzenie.

- Robiłem wszystko, co w mojej mocy. Oddychałem głęboko tak, jak radziłem innym. To były przerażające chwile, bo podczas pierwszej i drugiej fali widziałem, co może się wydarzyć. To straszne - mówi pielęgniarz.

Na cmentarzu w północno-wschodnim Londynie nowych grobów stale przybywa, bo koronawirus na Wyspach zbiera śmiertelne żniwo. Od początku pandemii zmarło już blisko 100 tysięcy Brytyjczyków.

Wśród osób, które w ostatnim czasie przegrały walkę z chorobą, jest żona Martina. - Jestem bardzo zły, bo ludzie nie traktują pandemii poważnie. Zapewniam, że nikt nie chce przez to przechodzić - mówi Martin Freeborn.

Mężczyzna apeluje o stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego. - Ludzie muszą o siebie dbać, jeśli nie chcą, by im się to przytrafiło. Naprawdę, nikomu tego nie życzę. Proszę, obudźcie się, bądźcie ostrożni - podkreśla Martin.

Coraz więcej zakażeń

Każdego dnia w Wielkiej Brytanii odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń. Medycy robią, co mogą, by jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób.

Do tej pory preparat podano ponad sześciu milionom Brytyjczykom, z czego tylko w sobotę zaszczepiono blisko pół miliona obywateli. Ale wciąż są tacy, którzy szczepionkom mówią "nie".

- Myślę i modlę się za antyszczepionkowców. Oni są w błędzie. Ich podejście wynika z braku wiedzy, z braku zrozumienia albo też z niechęci do zaakceptowania tego, co widzimy. Tacy ludzie szkodzą całemu społeczeństwu - ocenia Martin Griffiths, chirurg z Royal London Hospital.

Lekarze i pielęgniarki pracują ponad siły, by zapewnić opiekę potrzebującym. Zdają sobie sprawę, że dopóki znaczna część populacji nie zostanie zaszczepiona, będą kontynuować pracę pod presją, jakiej nie doświadczyli nigdy wcześniej.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki wchodzi do PKW. Sławomir Mentzen do Pałacu Prezydenckiego. W sondażach obaj kandydaci walczą o wejście do drugiej tury. Ostatnio kandydat PiS na prezydenta musi się tłumaczyć, dlaczego w wywiadzie chwalił samego siebie pod pseudonimem autora książki.

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS