Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Maximilian Krah to jeden z czołowych polityków niemieckiej skrajnej prawicy. Jest europosłem z ramienia Alternatywy dla Niemiec. Z oficjalnej strony Parlamentu Europejskiego można dowiedzieć się, że polityk zatrudnia troje asystentów, wśród nich jest Jian Guo. Niemiecka prokuratura uważa, że to chiński szpieg. Mężczyzna został aresztowany.

- Z naszych informacji wynika, że ​ta osoba wielokrotnie przekazywała chińskiemu wywiadowi informacje z Parlamentu Europejskiego. Oskarżony miał do nich dostęp, ponieważ pracował dla niemieckiego europosła. Mężczyzna jest też podejrzany o szpiegowanie członków chińskiej opozycji w Niemczech - informuje Ines Petersen, rzeczniczka niemieckiej prokuratury.

W łaski dysydentów Jian Guo wkupił się najprawdopodobniej tym, że sam udawał dysydenta. O mężczyźnie wiadomo, że ma 43 lata i legitymuje się dwoma paszportami: niemieckim i chińskim. Kluczowe pytanie jednak brzmi, czy o jego działalności wiedział europoseł Krah.

- Każdy, kto zatrudnia takiego pracownika, również ponosi odpowiedzialność. Tę sprawę należy dokładnie zbadać. Wszystkie powiązania muszą zostać sprawdzone i w pełni wyjaśnione - podkreśla Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Maximillian Krah został wezwany na dywanik przez partyjne władze. Potem spotkał się z dziennikarzami. Ogłosił, że zwalnia swojego asystenta. Odpowiedzialności politycznej nie ma jednak zamiaru ponosić, choć według prasy miał usłyszeć od władz AfD, by trzymał się z daleka od kampanii wyborczej partii.

- Jeśli uważacie, że przestanę być głównym kandydatem swojej partii, to muszę was rozczarować. Teraz liczy się to, żeby ponownie skupić kampanię wyborczą wokół kwestii europejskich i odejść od tej ostatecznie bardzo nieprzyjemnej sprawy - oświadczył Krah.

Były ambasador oskarżony o szpiegowanie na rzecz Kuby. "Podkreślał, że jest dumny ze swojej zdrady"
Były ambasador oskarżony o szpiegowanie na rzecz Kuby. "Podkreślał, że jest dumny ze swojej zdrady"

Reakcja chińskiej dyplomacji

Obok asystenta europosła Kraha służby aresztowały dodatkowo trzech innych obywateli Niemiec podejrzanych o współpracę ze służbami Chińskiej Republiki Ludowej. Za pieniądze mieli przekazywać informacje na temat technologii wojskowych.

Prasa zwraca uwagę, że do aresztowań doszło zaledwie kilka dni po powrocie z Chin kanclerza Olafa Scholza. - Nie możemy zaakceptować szpiegowania przeciwko nam, niezależnie od kraju, z którego pochodzą szpiedzy. Odpowiedzialne za to osoby muszą zostać aresztowane i postawione przed wymiarem sprawiedliwości - zadeklarował Scholz.

ZOBACZ TAKŻE: Ciało brytyjskiego szpiega w czerwonej torbie. Policja o braku nowych dowodów

O niemiecką aferę został zapytany rzecznik chińskiej dyplomacji. Uznał, że najlepszą obroną jest atak. - Teoria o zagrożeniu chińskimi szpiegami nie jest w Europie niczym nowym. W ostatnich latach miały miejsce nowe próby robienia szumu w tej kwestii. Intencja tego rodzaju szumu jest bardzo oczywista - to zdyskredytowanie Chin oraz zniszczenie atmosfery współpracy między Chinami a Europą - skomentował Wang Wenbin, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.

Afera z asystentem europosła to kolejny w ostatnim czasie kryzys wizerunkowy Alternatywy dla Niemiec. Politycy AfD są regularnie oskarżani o współpracę z rosyjskimi służbami. Antyimigrancka i antyunijna skrajna prawica straciła w ostatnich miesiącach kilka punktów procentowych poparcia, ale wciąż utrzymuje drugie miejsce w niemieckich sondażach partyjnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS