"Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Rosyjskie ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne - opowiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Kira Rudnyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy. - Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie - dodała.

Michał Sznajder, "Fakty o Świecie" TVN24 BiS: Przede wszystkim pragnę rozpocząć od wyrazów współczucia w związku z potworną tragedią spowodowaną przez Rosjan wczoraj (w poniedziałek - red.) w Kijowie. 

Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy: Dziękuję bardzo. Dzisiaj mamy dzień żałoby w Ukrainie, w Kijowie i we wszystkich innych miastach w związku ze wczorajszymi atakami ze strony Rosji. Nie tracimy nadziei, że znajdziemy dzięki misjom ratunkowym jeszcze część ludzi, którzy mogą nadal znajdować się pod gruzami. Łączymy się z nimi w modlitwach. Z nimi, z ich rodzinami. Sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. 

Michał Sznajder: Jakie są wasze wiadomości odnośnie do sytuacji, odnośnie do szpitala dziecięcego? 

Kira Rudyk: Na tę chwilę wiemy, że wczoraj 33 osoby zginęły od rosyjskiej rakiety. Ta liczba to jest minimum. Jest wiele osób rannych. Ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne. Chcę to powiedzieć jasno dla wszystkich, którzy nas oglądają: atakowanie szpitali to zbrodnia wojenna. Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie, sprawdziły to. Jesteśmy absolutnie przekonani, że zagwarantujemy to, że Rosja zapłaci w pewnym momencie za to, co zrobiła. 

"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Nie sądzę, abyśmy byli w stanie zrozumieć to, jak mogą myśleć sprawcy takich potwornych ataków. Ale zastanawiam się, co myślą ludzie w Ukrainie odnośnie do tego, dlaczego zaatakowali takie obiekty jak szpitale dziecięce? Dlaczego do tego doszło?

KR: Szczerze? Nie wiemy. Koncentrujemy się w tej chwili na tym, aby upewnić się, że okażemy pomoc dzieciom. Chcę wyjaśnić, że ten szpital był największym szpitalem w Ukrainie, ale również leczył dzieci w najtrudniejszym stanie. Dzieci walczące z rakiem. Dzieci w trakcie hemodializy, kiedy nie działają ich nerki. W tej chwili koncentrujemy się na tym, aby pomagać im i ich rodzinom. Możecie wyobrazić sobie, jak ciężkie to było dla nich, aby przejść przez to leczenie. Jak ciężko jest przetrwać taki atak w jego trakcie, ale kiedy patrzymy wstecz, to widzimy, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Rosja dopuszcza się czegoś takiego, takiej zbrodni, bo robili podobne rzeczy w Syrii. Byli w stanie wykręcić się sianem. Teraz jest to kluczowe, aby świat zrozumiał, że zło nieukarane zawsze wróci. Również może być to znak dla krajów NATO, aby powiedzieć: "zobaczcie, jak daleko może posunąć się eskalacja". Dla nas, ludzi wolnego kraju, jest to niemożliwe, aby w ogóle zrozumieć, dlaczego ktokolwiek mógłby coś takiego zrobić. Być może jest to kolejny pokaz siły, że nie ma na coś takiego właściwej reakcji. 

ZOBACZ TEŻ: Co przyniesie trzydniowy szczyt NATO w Waszyngtonie?

Panie Michale, błagamy o te systemy obrony przeciwlotniczej, aby bronić naszych obywateli przed tragediami takimi właśnie, od pierwszego dnia wojny. Do tej chwili nie otrzymaliśmy ich wystarczająco dużo, aby bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Oni nadal to robią, więc będziemy powtarzać nasz zew: "Świecie drogi, liderzy demokratyczni, pomóżcie nam przetrwać. Pomóżcie nam pozwolić dzieciom mieć jakąś przyszłość". Do tego potrzebujemy możliwości samoobrony. Do tego potrzebujemy więcej broni, ale przede wszystkim systemów obrony przeciwlotniczej. Jeżeli nie walczycie w żadnej wojnie, proszę, przekażcie te systemy obrony przeciwlotniczej nam, bo my wykorzystamy je na rzecz dobra. Będziemy ratować ludzi, nie nawet dorosłych, dzieci. Dzieci, bo widzicie, co się dzieje, kiedy nie możemy się bronić. I naprawdę myślę, że to prezydent Zełenski będzie mówić liderom NATO w Waszyngtonie. 

"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"
"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Dokładnie to miało być moim kolejnym pytaniem. Jakie są oczekiwania Ukrainy wobec wkrótce rozpoczynającego się szczytu NATO? 

KR: Nasz cel pozostaje taki sam. Chcemy jasnej drogi dołączenia do NATO dla Ukrainy. Bo jest to absolutnie jasne dla całego świata teraz, że jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć od tego, od czego cierpimy my. Zasługujemy na jasną drogę tego, jak staniemy się członkiem NATO. Jednakże rozumiemy również, że są pewne zakłócenia polityczne w krajach naszych sojuszników. Teraz naszym celem przede wszystkim pozostaje to, aby zyskać odpowiednią ilość uzbrojenia, systemów przeciwlotniczych dla naszego kraju. Upewnić się, że przetrwamy, aby realizować tę drogę, która zostanie nam pokazana przez naszych partnerów. Na przykład zostanie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i członkiem NATO. 

Naprawdę niedawno, gdy rozmawiałam z ludźmi, którzy pomagali sprzątać rumowisko, powiedzieli, że idea o przyszłości Ukrainy jest bardzo fajna, ale czy będziemy żyć, aby zobaczyć realizację tej idei? Czy polegniemy w trakcie kolejnego rosyjskiego ataku na nasze miasto? Myślę, że jest to bardzo ważna uwaga, bardzo jasna uwaga, że gdy mówimy o naszej przyszłości, upewnimy się, że ta przyszłość w ogóle nastąpi. 

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS