Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

17 września Ursula von der Leyen zaprezentowała proponowany przez siebie skład nowej Komisji Europejskiej. Dokładnie przedstawiła nowych komisarzy i zakres ich kompetencji. Wielu osobom wydawać by się mogło, że to oznacza, iż Komisja w nowym składzie już zaczyna działanie. Nic bardziej mylnego. Mało tego - nowa komisja może zacząć działać dopiero w grudniu. Skąd te opóźnienia i jak wyglądać będą dalsze prace nad jej powoływaniem?

Nowa komisja nie zacznie pracy 1 października, prawdopodobnie nie zacznie też 1 listopada. Bo choć znamy już podział stanowisk w nowym kolegium komisarzy, to wciąż jeszcze nie wiemy, kiedy zaczną się przesłuchania w Parlamencie Europejskim.

By ustalić harmonogram dalszych prac, musi zebrać się konferencja przewodniczących, a jej nadzwyczajne spotkanie zaplanowano dopiero 1 października.

Wtedy do parlamentarnej komisji do spraw prawnych trafią deklaracje nominatów co do braku konfliktu interesów - to pierwsze sito mające odsiać kandydatów, których droga zawodowa albo interesy finansowe mogłyby stanowić przeszkodę w sprawowaniu funkcji w Brukseli.

Następnie każdego z potencjalnych komisarzy czeka przesłuchanie - to kilkugodzinna seria pytań europosłów zasiadających w odpowiednich parlamentarnych komisjach. Przykładowo komisarz zajmujący się przemysłem będzie odpowiadał na pytania europosłów z komisji do spraw przemysłu, a polski kandydat na komisarza do spraw budżetu zasiądzie przed europosłami z komisji budżetowej.

Parlament zawsze odrzuca przynajmniej jednego kandydata

Ułatwieniem dla przepytywanych polityków jest to, że pytania, które usłyszą, muszą wcześniej otrzymać na piśmie, a w przygotowaniu odpowiedzi pomaga już specjalny zespół w ramach Komisji Europejskiej.

Dwa tygodnie na przygotowanie pytań i dwa tygodnie na przygotowanie odpowiedzi dodatkowo wydłuża jednak procedurę.

Po zakończeniu przesłuchań komisje wydają rekomendację i jeśli są pozytywne, europosłowie na sesji plenarnej głosują nad całym składem nowej Komisji Europejskiej. Teoretycznie wciąż możliwe jest więc głosowanie na ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu 23 października.

ZOBACZ TEŻ: Nie tylko nakrętki od butelek

Ale to jedynie przy optymistycznym założeniu, że żaden z nominatów nie zostanie odrzucony, co biorąc pod uwagę doświadczenie ostatnich lat, jest mało prawdopodobne. Parlament zawsze odrzuca przynajmniej jednego kandydata, który najgorzej poradził sobie z serią pytań europosłów. To oznacza konieczność wymiany nazwiska, kolejne przesłuchanie i wydłużenie całego procesu.

Stąd na ten moment nowi komisarze liczą, że zaczną pracę na początku grudnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS