Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

17 września Ursula von der Leyen zaprezentowała proponowany przez siebie skład nowej Komisji Europejskiej. Dokładnie przedstawiła nowych komisarzy i zakres ich kompetencji. Wielu osobom wydawać by się mogło, że to oznacza, iż Komisja w nowym składzie już zaczyna działanie. Nic bardziej mylnego. Mało tego - nowa komisja może zacząć działać dopiero w grudniu. Skąd te opóźnienia i jak wyglądać będą dalsze prace nad jej powoływaniem?

Nowa komisja nie zacznie pracy 1 października, prawdopodobnie nie zacznie też 1 listopada. Bo choć znamy już podział stanowisk w nowym kolegium komisarzy, to wciąż jeszcze nie wiemy, kiedy zaczną się przesłuchania w Parlamencie Europejskim.

By ustalić harmonogram dalszych prac, musi zebrać się konferencja przewodniczących, a jej nadzwyczajne spotkanie zaplanowano dopiero 1 października.

Wtedy do parlamentarnej komisji do spraw prawnych trafią deklaracje nominatów co do braku konfliktu interesów - to pierwsze sito mające odsiać kandydatów, których droga zawodowa albo interesy finansowe mogłyby stanowić przeszkodę w sprawowaniu funkcji w Brukseli.

Następnie każdego z potencjalnych komisarzy czeka przesłuchanie - to kilkugodzinna seria pytań europosłów zasiadających w odpowiednich parlamentarnych komisjach. Przykładowo komisarz zajmujący się przemysłem będzie odpowiadał na pytania europosłów z komisji do spraw przemysłu, a polski kandydat na komisarza do spraw budżetu zasiądzie przed europosłami z komisji budżetowej.

Parlament zawsze odrzuca przynajmniej jednego kandydata

Ułatwieniem dla przepytywanych polityków jest to, że pytania, które usłyszą, muszą wcześniej otrzymać na piśmie, a w przygotowaniu odpowiedzi pomaga już specjalny zespół w ramach Komisji Europejskiej.

Dwa tygodnie na przygotowanie pytań i dwa tygodnie na przygotowanie odpowiedzi dodatkowo wydłuża jednak procedurę.

Po zakończeniu przesłuchań komisje wydają rekomendację i jeśli są pozytywne, europosłowie na sesji plenarnej głosują nad całym składem nowej Komisji Europejskiej. Teoretycznie wciąż możliwe jest więc głosowanie na ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu 23 października.

ZOBACZ TEŻ: Nie tylko nakrętki od butelek

Ale to jedynie przy optymistycznym założeniu, że żaden z nominatów nie zostanie odrzucony, co biorąc pod uwagę doświadczenie ostatnich lat, jest mało prawdopodobne. Parlament zawsze odrzuca przynajmniej jednego kandydata, który najgorzej poradził sobie z serią pytań europosłów. To oznacza konieczność wymiany nazwiska, kolejne przesłuchanie i wydłużenie całego procesu.

Stąd na ten moment nowi komisarze liczą, że zaczną pracę na początku grudnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Jeśli tak dalej pójdzie, to będzie nam dramatycznie brakować onkologów. Dlaczego studenci tak rzadko wybierają taką specjalizacje i tak często ją porzucają?

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli projekt rzeczywiście się uda - to będzie to wielki przełom w historii ludzkości. Bo właściwie od zawsze jednym z największych marzeń było przywrócenie wzroku tym, którzy go stracili, albo nawet nie widzieli od urodzenia.

Firma Elona Muska zrewolucjonizuje medycynę? "Widzimy mózgiem, a nie oczami"

Firma Elona Muska zrewolucjonizuje medycynę? "Widzimy mózgiem, a nie oczami"

Źródło:
Fakty TVN

Łopaty i ręce, które mogą je chwycić. Agregaty, osuszacze i wolontariusze, którzy są gotowi poświęcić swój czas i siły. Z upływem czasu potrzeby się zmieniają. Dzięki ofiarności Polaków wielu rzeczy jest pod dostatkiem, ale wielkie są też braki. Na pewno przyda się każda złotówka, a co jeszcze?

Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?

Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Magda Łucyan ze specjalną nagrodą Kongresu Zdrowe Miasta - za dziennikarską działalność o tematyce ekologicznej. W prowadzonych przez nią "Rozmowach o końcu świata" najważniejsi są eksperci, a ich głos od lat brzmi jak jedno wielkie ostrzeżenie przed klimatyczną katastrofą, które politycy od lat lekceważą. O zagrożeniu powodziowym też była mowa. Teraz, kiedy Polska tak boleśnie zmaga się z wielką wodą, to szczególnie gorzka refleksja.

Nagroda specjalna Kongresu Zdrowe Miasta dla Magdy Łucyan

Nagroda specjalna Kongresu Zdrowe Miasta dla Magdy Łucyan

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Gdyni startuje 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Święto kina zainaugurowano pokazem filmu "Pod wulkanem" Damiana Kocura. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara i jednym z 16 tytułów walczących o Złote Lwy. Organizatorzy wydarzenia połowę przychodów ze sprzedaży festiwalowych gadżetów przeznaczą na pomoc dla powodzian.

Rusza 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Rusza 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Akcję ratowniczą i zaangażowanie służb oceniam na "dobrze plus". Pięć minus, jeśli chodzi o usuwanie bezpośrednich skutków powodzi - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, komentując zaangażowanie służb w walkę z powodzią. Opisywał również obrazowo, "o jakiej skali klęski żywiołowej mówimy". Wyjaśniał, że na dach 50-metrowego parterowego mieszkania "tylko z nieba, z opadu, spadło 25 ton wody".

Szef BBN: tej skali klęski żywiołowej nie dałoby się zapobiec

Szef BBN: tej skali klęski żywiołowej nie dałoby się zapobiec

Źródło:
TVN24

- Premier zaprosił mnie na piątek rano, za pośrednictwem szefa swojej kancelarii, na rozmowę. Była dość krótka, na zasadzie takiej, że jest potrzeba, aby zająć się tym tematem. I takim propozycjom się po prostu nie odmawia - opowiadał europoseł KO Marcin Kierwiński, który niebawem ma zostać oficjalnie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Wyjaśnił też, że ma zostać ministrem bez teki.

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Źródło:
TVN24

Konflikt na Bliskim Wschodzie, a przede wszystkim rosyjska napaść na Ukrainę - choćby za sprawą tych wielkich tragedii, świat coraz częściej pyta: a co robi w tej sprawie Organizacja Narodów Zjednoczonych? Czy w ogóle cokolwiek może? Z jednej strony słychać, że ONZ jest nieskuteczna, nie sprawdza się jako forum rozwiązywania i zapobiegania konfliktom w różnych miejscach świata. Z drugiej - ONZ może być tylko na tyle efektywna, na ile pozwalają jej kluczowe mocarstwa. Czy więc możliwa jest jej reforma? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Jaka przyszłość czeka ONZ? "Musimy zdemokratyzować procedurę podejmowania decyzji"

Jaka przyszłość czeka ONZ? "Musimy zdemokratyzować procedurę podejmowania decyzji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS