Jak obcowanie ze sztuką wpływa na mózg człowieka? W Wielkiej Brytanii rusza projekt, który ma to pokazać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Znawcy sztuki twierdzą, że powinna pobudzać i drażnić, ale naukowcy wiedzą, że obcowanie ze sztuką uspokaja. Brytyjczycy pozwalają wręcz przekonać się o tym na własnej skórze, proponując wizytę w galerii z elektroencefalografem na głowie. Na własne oczy można się przekonać, jak dzieło sztuki działa na nasz mózg. Taką arteterapię można przepisać sobie samemu szczególnie na długie jesienne wieczory.

Poczucie piękna jest bardzo subiektywne, ale obiektywne badania naukowe jednoznacznie wskazują na to, że obrazy - tak samo zresztą jak cała sztuka - wpływają na nasz mózg. - Chyba wszyscy czujemy, jak zmienia się nasze ciało, gdy patrzymy na coś pięknego albo intrygującego. Tutaj, w tej galerii, zwiedzający mogą zobaczyć, co dokładnie dzieje się wtedy w ich mózgu. Reakcja mózgu na obrazy jest przekładana na te kolorowe wizualizacje - mówi Jenny Waldman, szefowa organizacji Art Fund.

W Wielkiej Brytanii rusza właśnie pionierski projekt. Przez kolejne miesiące niektóre muzea i galerie sztuki będzie można zwiedzać z elektroencefalografem na głowie. Urządzenie rejestruje aktywność bioelektryczną mózgu, a ta aktywność, pod wpływem sztuki, wyraźnie się zmienia. - To bardzo ciekawe doświadczenie. Chodzisz po galerii, oglądasz obrazy, a potem możesz zobaczyć swoje emocje na ekranie - wyjaśnia doktor Vaish Ferizoli, gość galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"

Naukowcy od kilku już lat mają niezbite dowody na to, że sztuka dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Gdy oglądamy coś pięknego, coś estetycznego, to ośrodkowy układ nerwowy uwalnia dopaminę - ważny neuroprzekaźnik związany z mechanizmem nagrody. A zatem nasze ciało reaguje na obrazy na przykład van Gogha tak, jak reaguje na pyszne jedzenie albo na seks. - Gdy to, na co patrzysz, jest przez ciebie postrzegane jako coś pięknego, to w twoim mózgu uaktywnia się część płata czołowego. To ten sam rejon mózgu, z którego uwalniane są sygnały nagrody i przyjemności, a także gdzie sytuujemy poczucie własnej tożsamości. To fascynujące, że tak ważne miejsce aktywuje się także podczas oglądania sztuki - zaznacza doktor Ahmad Beyh, neurolog.

"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"
"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Potęga sztuki

Pod wpływem sztuki, oprócz tego, że uwalniana jest dopamina, rośnie też przepływ krwi. I to nawet o 10 procent. Dzięki temu do mózgu dociera więcej tlenu. Patrzenie na piękny obraz wywołuje w ciele taką reakcję, jak patrzenie na twarz ukochanej osoby. To efekty doraźne. Z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika też, że obcowanie ze sztuką - regularnie i co najmniej raz w tygodniu - znacząco obniża poziom stresu i zwiększa zadowolenie z życia. Dzieło, z którym mamy kontakt, wcale nie musi być wybitne. Kluczowa jest aktywna analiza sztuki i świadoma próba interpretacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 80 lat temu Anne Frank zaczęła prowadzić dziennik

Dlatego o tym, co oglądamy, warto z kimś porozmawiać. - Zdecydowana większość ludzi zgadza się z tym, że chodzenie do muzeum i podziwianie dzieł sztuki ma na nas pozytywny wpływ. Ale jednocześnie tylko 40 procent z nas odwiedza muzeum chociaż raz w roku. Przyjdźcie i sprawdźcie sami. Zobaczcie, jak sztuka na was podziała - apeluje Jenny Waldman.

Dla naszego mózgu jeszcze lepsze od oglądania sztuki jest jej tworzenie. Nawet amatorskie, nawet zupełnie nieudolne. Wszystkie pozytywne efekty są wtedy wzmocnione.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS