"Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"

30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"
30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"
Anna Czerwińska | Fakty TVN
30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"Anna Czerwińska | Fakty TVN

Mija sto lat od zawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Pierwszym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce był Hugh Gibson. Mieszkał w hotelu Bristol, bo nie było ambasady.

Wybitny artysta, mąż stanu i jednocześnie przyjaciel Ameryki. Ignacy Jan Paderewski sprawą Polski zainteresował pułkownika Edwarda House'a - najbliższego współpracownika amerykańskiego prezydenta i dzięki temu Thomas Woodrow Wilson dowiedział się o dramacie Polaków pod zaborami.

"Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkałych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą. Integralność terytorium tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową" - to fragment programu pokojowego, który przedstawił 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu prezydent Thomas Woodrow Wilson.

Okrągła rocznica

Sto lat temu Stany Zjednoczone jako pierwsze mocarstwo Zachodu uznały polski rząd - rząd Paderewskiego.

- Jako najpotężniejsze mocarstwo świata po I wojnie światowej uznały Polskę za istniejące państwo, którego byt państwowy, którego niepodległość jest warunkiem pokoju w Europie - podkreśla Jacek Stawiski, autor filmu "Pułkownik House".

Z tej okazji w środę w hotelu Bristol zorganizowano uroczystą galę dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. To właśnie w hotelu Bristol urzędował pierwszy ambasador Stanów Zjednoczonych Hugh Gibson. "Warszawa wcale nie wygląda tak, jak się spodziewałem. Zobaczyliśmy szerokie czyste ulice, duże, porządnie zbudowane domy i ogólną atmosferę trwałości" - zapisał we wspomnieniach.

Na gali głos zabrali między innymi premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

- Ta przyjaźń, ten sojusz jest dla kogoś. Jest dla wolnego świata, dla pokoju, dla dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat. A najlepiej przez kolejne tysiąc lat - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Czuję, że więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek bilateralne porozumienia. Jest dużo silniejsza niż NATO. Więź między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest nierozerwalna, jest rodzinna - mówiła Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

"Za waszą i naszą wolność"

Amerykańskich przyjaciół Polski było wielu. Herbert Hoover - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych - kierował amerykańską pomocą wartą miliardy dolarów. Dotknięci dramatem wojny i zaborów Polacy dostawali od Amerykanów leki, żywność i ubrania.

W 1926 roku w 150. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych powstało niezwykłe podziękowanie z podpisami pięciu i pół miliona Polaków. Ponad sto tomów wysłano do Waszyngtonu i są tam do dziś.

- Za waszą i naszą wolność - to było hasło, które jest aktualne, a nie historyczne - podkreśla Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

- Amerykańskie wsparcie dla niepodległości Polski tak, jak ono było w roku 1918 i tak jak było w latach 80-tych, odegrało niesłychanie kluczową rolę - dodaje Piotr Wilczek, ambasador RP w USA.

W czasie tych stu lat dyplomatycznych stosunków były chwile tragiczne - jak druga wojna światowa, czy traumatyczna dla Polaków Jałta, ale też czas triumfu - upadek komunizmu sprzed trzydziestu lat i przyjęcie Polski do NATO - dwadzieścia lat temu.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: National Archive

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS