"Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"

30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"
30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"
Anna Czerwińska | Fakty TVN
30.01.2019 | "Więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek porozumienia"Anna Czerwińska | Fakty TVN

Mija sto lat od zawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Pierwszym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce był Hugh Gibson. Mieszkał w hotelu Bristol, bo nie było ambasady.

Wybitny artysta, mąż stanu i jednocześnie przyjaciel Ameryki. Ignacy Jan Paderewski sprawą Polski zainteresował pułkownika Edwarda House'a - najbliższego współpracownika amerykańskiego prezydenta i dzięki temu Thomas Woodrow Wilson dowiedział się o dramacie Polaków pod zaborami.

"Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkałych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą. Integralność terytorium tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową" - to fragment programu pokojowego, który przedstawił 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu prezydent Thomas Woodrow Wilson.

Okrągła rocznica

Sto lat temu Stany Zjednoczone jako pierwsze mocarstwo Zachodu uznały polski rząd - rząd Paderewskiego.

- Jako najpotężniejsze mocarstwo świata po I wojnie światowej uznały Polskę za istniejące państwo, którego byt państwowy, którego niepodległość jest warunkiem pokoju w Europie - podkreśla Jacek Stawiski, autor filmu "Pułkownik House".

Z tej okazji w środę w hotelu Bristol zorganizowano uroczystą galę dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. To właśnie w hotelu Bristol urzędował pierwszy ambasador Stanów Zjednoczonych Hugh Gibson. "Warszawa wcale nie wygląda tak, jak się spodziewałem. Zobaczyliśmy szerokie czyste ulice, duże, porządnie zbudowane domy i ogólną atmosferę trwałości" - zapisał we wspomnieniach.

Na gali głos zabrali między innymi premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

- Ta przyjaźń, ten sojusz jest dla kogoś. Jest dla wolnego świata, dla pokoju, dla dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat. A najlepiej przez kolejne tysiąc lat - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Czuję, że więź między nami jest silniejsza niż jakiekolwiek bilateralne porozumienia. Jest dużo silniejsza niż NATO. Więź między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest nierozerwalna, jest rodzinna - mówiła Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

"Za waszą i naszą wolność"

Amerykańskich przyjaciół Polski było wielu. Herbert Hoover - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych - kierował amerykańską pomocą wartą miliardy dolarów. Dotknięci dramatem wojny i zaborów Polacy dostawali od Amerykanów leki, żywność i ubrania.

W 1926 roku w 150. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych powstało niezwykłe podziękowanie z podpisami pięciu i pół miliona Polaków. Ponad sto tomów wysłano do Waszyngtonu i są tam do dziś.

- Za waszą i naszą wolność - to było hasło, które jest aktualne, a nie historyczne - podkreśla Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

- Amerykańskie wsparcie dla niepodległości Polski tak, jak ono było w roku 1918 i tak jak było w latach 80-tych, odegrało niesłychanie kluczową rolę - dodaje Piotr Wilczek, ambasador RP w USA.

W czasie tych stu lat dyplomatycznych stosunków były chwile tragiczne - jak druga wojna światowa, czy traumatyczna dla Polaków Jałta, ale też czas triumfu - upadek komunizmu sprzed trzydziestu lat i przyjęcie Polski do NATO - dwadzieścia lat temu.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: National Archive

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS