Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował JemenJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Izrael zbombardował Jemen, są ofiary śmiertelne. Celem nalotów był port i terminal naftowy. Izraelskie siły zbrojne oskarżyły rebeliantów Huti z Jemenu o wystrzelenie rakiety w stronę Izraela. Konflikt z proirańskimi Huti to kolejny z frontów działań Izraela. Od wielu miesięcy trwa wojna w Strefie Gazy, a organizacja Human Rights Watch zarzuca Izraelowi ludobójstwo na Palestyńczykach, odmawiając im dostępu do wody.

Było tylko o krok od wielkiej tragedii. Na szkołę w Ramat Gan pod Tel Awiwem spadły odłamki rakiety wystrzelonej w stronę Izraela z terytorium Jemenu. Pocisk udało się unieszkodliwić, ale jego części spadły na gęsto zaludnione tereny. - Ten atak był potężny. Na szczęście doszło do niego o trzeciej w nocy i w środku nie było dzieci - relacjonuje Jonathan Raz z obrony cywilnej Izraela.

W odpowiedzi Izrael poderwał swoje myśliwce i zbombardował cele leżące aż dwa tysiące kilometrów od jego granic. Izraelskie wojsko uderzyło w obiekty wykorzystywane przez bojowników Huti w Jemenie, w tym porty i infrastrukturę energetyczną w kontrolowanej przez nich stolicy kraju - Sanie. Naloty na Jemen zabiły co najmniej dziewięć osób.

Kolejny front starcia Izraela z de facto Iranem

- Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta, ktokolwiek skrzywdzi - zostanie skrzywdzony siedmiokrotnie. Uderzymy z pełną siłą i nie pozwolimy na ostrzał czy groźby przeciwko państwu Izrael - zapowiada Israel Katz, minister obrony Izraela.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Jemen to kolejny front, na którym Izrael ściera się de facto z Iranem. Bojówki Huti są sponsorowane i zbrojone przez reżim ajatollahów. Przez wiele krajów uznawane są za organizację terrorystyczną.

Od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem Huti regularnie atakują statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. - Oni atakują nie tylko nas - atakują cały świat. Atakują międzynarodowe szlaki żeglugowe i handlowe. Tak więc gdy Izrael podejmuje działania przeciwko Huti, działa w imieniu całej społeczności międzynarodowej - mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

HWR: Izrael pozbawia ludność w Strefie Gazy dostępu do wody pitnej

Izraelskie wojsko nadal bombarduje cele w strefie Gazy. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin bomby zabiły tam co najmniej 30 osób.

Human Rights Watch oskarża Izrael o to, że ludność cywilną w Strefie Gazy celowo pozbawia dostępu do wody pitnej. Organizacja grzmi: "To nie jest zwykłe zaniedbanie. To wyrachowana polityka, która doprowadziła do śmierci tysięcy osób z powodu odwodnienia i chorób. To zbrodnia przeciwko ludzkości polegająca na eksterminacji i aktach ludobójstwa".

Armia izraelska na terytorium Syrii
Armia izraelska na terytorium Syrii Reuters

Izrael nie pierwszy raz jest oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości. Pod tym właśnie zarzutem w listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta.

- Żeby zdobyć jeden litr wody, muszę przejść aż pięć kilometrów. Dlaczego? Ponieważ woda jest w Strefie Gazy rzadkością. Trudno jest zdobyć nawet litr. Muszę czekać w kolejce dwie godziny, żeby nadeszła moja kolej na napełnienie wody - mówi Mohammed al-Dayah, mieszkaniec Strefy Gazy.

- Woda, którą pijemy, tak naprawdę nie nadaje się do spożycia, ale tylko taka jest dostępna - wskazuje Rafik Mourad, mieszkaniec Strefy Gazy.

W Kairze prowadzone są negocjacje w sprawie rozejmu między Izraelem a Hamasem. Z przecieków wynika, że amerykańskim, egipskim i katarskim mediatorom udało się osiągnąć znaczne postępy w większości spornych punktów, w tym w kwestii wymiany zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Amerykańscy dyplomaci mówią wręcz, że porozumienie może zostać ogłoszone "w nadchodzących dniach".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS