Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował JemenJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Izrael zbombardował Jemen, są ofiary śmiertelne. Celem nalotów był port i terminal naftowy. Izraelskie siły zbrojne oskarżyły rebeliantów Huti z Jemenu o wystrzelenie rakiety w stronę Izraela. Konflikt z proirańskimi Huti to kolejny z frontów działań Izraela. Od wielu miesięcy trwa wojna w Strefie Gazy, a organizacja Human Rights Watch zarzuca Izraelowi ludobójstwo na Palestyńczykach, odmawiając im dostępu do wody.

Było tylko o krok od wielkiej tragedii. Na szkołę w Ramat Gan pod Tel Awiwem spadły odłamki rakiety wystrzelonej w stronę Izraela z terytorium Jemenu. Pocisk udało się unieszkodliwić, ale jego części spadły na gęsto zaludnione tereny. - Ten atak był potężny. Na szczęście doszło do niego o trzeciej w nocy i w środku nie było dzieci - relacjonuje Jonathan Raz z obrony cywilnej Izraela.

W odpowiedzi Izrael poderwał swoje myśliwce i zbombardował cele leżące aż dwa tysiące kilometrów od jego granic. Izraelskie wojsko uderzyło w obiekty wykorzystywane przez bojowników Huti w Jemenie, w tym porty i infrastrukturę energetyczną w kontrolowanej przez nich stolicy kraju - Sanie. Naloty na Jemen zabiły co najmniej dziewięć osób.

Kolejny front starcia Izraela z de facto Iranem

- Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta, ktokolwiek skrzywdzi - zostanie skrzywdzony siedmiokrotnie. Uderzymy z pełną siłą i nie pozwolimy na ostrzał czy groźby przeciwko państwu Izrael - zapowiada Israel Katz, minister obrony Izraela.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Jemen to kolejny front, na którym Izrael ściera się de facto z Iranem. Bojówki Huti są sponsorowane i zbrojone przez reżim ajatollahów. Przez wiele krajów uznawane są za organizację terrorystyczną.

Od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem Huti regularnie atakują statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. - Oni atakują nie tylko nas - atakują cały świat. Atakują międzynarodowe szlaki żeglugowe i handlowe. Tak więc gdy Izrael podejmuje działania przeciwko Huti, działa w imieniu całej społeczności międzynarodowej - mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

HWR: Izrael pozbawia ludność w Strefie Gazy dostępu do wody pitnej

Izraelskie wojsko nadal bombarduje cele w strefie Gazy. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin bomby zabiły tam co najmniej 30 osób.

Human Rights Watch oskarża Izrael o to, że ludność cywilną w Strefie Gazy celowo pozbawia dostępu do wody pitnej. Organizacja grzmi: "To nie jest zwykłe zaniedbanie. To wyrachowana polityka, która doprowadziła do śmierci tysięcy osób z powodu odwodnienia i chorób. To zbrodnia przeciwko ludzkości polegająca na eksterminacji i aktach ludobójstwa".

Armia izraelska na terytorium Syrii
Armia izraelska na terytorium Syrii Reuters

Izrael nie pierwszy raz jest oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości. Pod tym właśnie zarzutem w listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta.

- Żeby zdobyć jeden litr wody, muszę przejść aż pięć kilometrów. Dlaczego? Ponieważ woda jest w Strefie Gazy rzadkością. Trudno jest zdobyć nawet litr. Muszę czekać w kolejce dwie godziny, żeby nadeszła moja kolej na napełnienie wody - mówi Mohammed al-Dayah, mieszkaniec Strefy Gazy.

- Woda, którą pijemy, tak naprawdę nie nadaje się do spożycia, ale tylko taka jest dostępna - wskazuje Rafik Mourad, mieszkaniec Strefy Gazy.

W Kairze prowadzone są negocjacje w sprawie rozejmu między Izraelem a Hamasem. Z przecieków wynika, że amerykańskim, egipskim i katarskim mediatorom udało się osiągnąć znaczne postępy w większości spornych punktów, w tym w kwestii wymiany zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Amerykańscy dyplomaci mówią wręcz, że porozumienie może zostać ogłoszone "w nadchodzących dniach".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS