Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował Jemen
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta". Izrael zbombardował JemenJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Izrael zbombardował Jemen, są ofiary śmiertelne. Celem nalotów był port i terminal naftowy. Izraelskie siły zbrojne oskarżyły rebeliantów Huti z Jemenu o wystrzelenie rakiety w stronę Izraela. Konflikt z proirańskimi Huti to kolejny z frontów działań Izraela. Od wielu miesięcy trwa wojna w Strefie Gazy, a organizacja Human Rights Watch zarzuca Izraelowi ludobójstwo na Palestyńczykach, odmawiając im dostępu do wody.

Było tylko o krok od wielkiej tragedii. Na szkołę w Ramat Gan pod Tel Awiwem spadły odłamki rakiety wystrzelonej w stronę Izraela z terytorium Jemenu. Pocisk udało się unieszkodliwić, ale jego części spadły na gęsto zaludnione tereny. - Ten atak był potężny. Na szczęście doszło do niego o trzeciej w nocy i w środku nie było dzieci - relacjonuje Jonathan Raz z obrony cywilnej Izraela.

W odpowiedzi Izrael poderwał swoje myśliwce i zbombardował cele leżące aż dwa tysiące kilometrów od jego granic. Izraelskie wojsko uderzyło w obiekty wykorzystywane przez bojowników Huti w Jemenie, w tym porty i infrastrukturę energetyczną w kontrolowanej przez nich stolicy kraju - Sanie. Naloty na Jemen zabiły co najmniej dziewięć osób.

Kolejny front starcia Izraela z de facto Iranem

- Ktokolwiek podniesie rękę przeciwko państwu Izrael - jego ręka zostanie odcięta, ktokolwiek skrzywdzi - zostanie skrzywdzony siedmiokrotnie. Uderzymy z pełną siłą i nie pozwolimy na ostrzał czy groźby przeciwko państwu Izrael - zapowiada Israel Katz, minister obrony Izraela.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Jemen to kolejny front, na którym Izrael ściera się de facto z Iranem. Bojówki Huti są sponsorowane i zbrojone przez reżim ajatollahów. Przez wiele krajów uznawane są za organizację terrorystyczną.

Od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem Huti regularnie atakują statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. - Oni atakują nie tylko nas - atakują cały świat. Atakują międzynarodowe szlaki żeglugowe i handlowe. Tak więc gdy Izrael podejmuje działania przeciwko Huti, działa w imieniu całej społeczności międzynarodowej - mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

HWR: Izrael pozbawia ludność w Strefie Gazy dostępu do wody pitnej

Izraelskie wojsko nadal bombarduje cele w strefie Gazy. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin bomby zabiły tam co najmniej 30 osób.

Human Rights Watch oskarża Izrael o to, że ludność cywilną w Strefie Gazy celowo pozbawia dostępu do wody pitnej. Organizacja grzmi: "To nie jest zwykłe zaniedbanie. To wyrachowana polityka, która doprowadziła do śmierci tysięcy osób z powodu odwodnienia i chorób. To zbrodnia przeciwko ludzkości polegająca na eksterminacji i aktach ludobójstwa".

Armia izraelska na terytorium Syrii
Armia izraelska na terytorium Syrii Reuters

Izrael nie pierwszy raz jest oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości. Pod tym właśnie zarzutem w listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta.

- Żeby zdobyć jeden litr wody, muszę przejść aż pięć kilometrów. Dlaczego? Ponieważ woda jest w Strefie Gazy rzadkością. Trudno jest zdobyć nawet litr. Muszę czekać w kolejce dwie godziny, żeby nadeszła moja kolej na napełnienie wody - mówi Mohammed al-Dayah, mieszkaniec Strefy Gazy.

- Woda, którą pijemy, tak naprawdę nie nadaje się do spożycia, ale tylko taka jest dostępna - wskazuje Rafik Mourad, mieszkaniec Strefy Gazy.

W Kairze prowadzone są negocjacje w sprawie rozejmu między Izraelem a Hamasem. Z przecieków wynika, że amerykańskim, egipskim i katarskim mediatorom udało się osiągnąć znaczne postępy w większości spornych punktów, w tym w kwestii wymiany zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Amerykańscy dyplomaci mówią wręcz, że porozumienie może zostać ogłoszone "w nadchodzących dniach".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ta ustawa nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wskazuje kierunek. Czasy są takie, że innej drogi niż przygotowanie na kryzys nie ma. Ustawa o obronie cywilnej ma być rewolucją w ochronie bezpieczeństwa ludności. Jest co do niej polityczna zgoda. 

"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

Źródło:
Fakty TVN

Pieszy bez odblasku to kierowca bez szansy na szybką reakcję. To prawdziwa zmora na drogach, zwłaszcza o tej porze roku. Dostrzec w takich warunkach osobę w ciemnym ubraniu często graniczy z cudem. Pod Olsztynem nic złego się na szczęście nie stało, ale było naprawdę blisko.

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Źródło:
Fakty TVN

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 220 milionów złotych - tyle wynosi dług Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, z czego 80 milionów powinno być spłacone już dawno. Placówki nie stać na uregulowanie zobowiązań, bo wydatki są dużo większe niż przychody szpitala. Dyrekcja placówki zapewnia, że problemy finansowe nie wpływają na leczenie pacjentów. Sytuację próbują uzdrowić marszałek województwa i radni.

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24