Iran chce zaostrzyć prawo dotyczące hidżabu. "Jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ciężkie życie kobiet w Iranie może być jeszcze cięższe. Władze wprowadzają coraz ostrzejsze restrykcje za niewłaściwy ubiór. Uchybienie w noszeniu hidżabu może teraz skutkować nawet 10-letnim więzieniem. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

Najwidoczniej reżim w Teheranie jeszcze nie dość prześladuje kobiety. Nie wystarczy, że Iranki nie mogą swobodnie podróżować i mają ograniczone możliwości podejmowania pracy oraz zdobywania edukacji. Reżim w Teheranie właśnie wprowadził nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne prawo dotyczące hidżabu. Za tak zwany "niewłaściwy strój" kobiety mogą trafić do więzienia od pięciu do dziesięciu lat.

- Nie zgadzam się z tym prawem. Oni mówią, że to jest zgodne z zasadami obowiązującymi w społeczeństwie, ale nikt nie pytał ludzi, co o tym sądzą - mówi mieszkaniec Teheranu. Uchwalone przez parlament nowe prawo jeszcze nie weszło w życie, ale jest tylko kwestią czasu, aż zacznie obowiązywać. Już teraz władze zachęcają do składania donosów na niewłaściwie ubrane kobiety. Można to zrobić na przykład za pomocą specjalnej rządowej aplikacji. Nakaz zasłaniania głowy i noszenia długich, luźnych strojów obowiązuje wszystkie kobiety oraz dziewczynki wchodzące w okres dojrzewania. Jednak na ulicach Teheranu widać też kobiety, które ryzykują i do tych zasad się nie stosują. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

ZOBACZ WIĘCEJ: Fale zatrzymań, pobicia, strzelanie śrutem. Władze tłumią próby uczczenia rocznicy śmierci Mahsy Amini

Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Rok od tragedii

Nowe, restrykcyjne prawo zostało uchwalone rok po śmierci Mahsy Amini - młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności za to, że nie miała hidżabu. Prawdopodobnie zmarła na skutek ciężkiego pobicia. Jej śmierć wywołała wielotygodniowe, masowe protesty. Manifestacje nic nie dały. Kobiety na ulicach Iranu paliły chusty, demonstrowały, a policja pałowała. Reżim pozostał niewzruszony. - Rząd się nie cofnie, bo jak zrezygnuje z tego nakazu, to będzie się musiał wycofać też z innych. Gdy kobiety posmakują wolności, to nie będą chciały z powrotem zasłaniać twarzy - podkreśla Abedi, mieszkanka Teheranu.

W rocznicę śmierci Mahsy Amini w wielu miejscach na świecie zorganizowano upamiętniające ją manifestacje. Tak było między innymi w Niemczech, Belgii, Nowym Jorku czy w Waszyngtonie. W samym Iranie emocje są trzymane w ukryciu. O śmierci Amini przypominano jedynie podczas małych, pojedynczych demonstracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS