Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetycznąJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kurtka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne i specjalna osłona na twarz -to strój obowiązkowy pewnego 11-latka z Barcelony. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą musi unikać przebywania na słońcu. Schorzenie uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

W przeciwieństwie do swoich rówieśników nie spędza letnich dni na plaży ani na basenie. Dla 11-letniego Pola z Barcelony wakacje oznaczają zamknięcie w domu.

- Wychodzimy wieczorami około 22. Co wtedy robimy? Idziemy na plażę, na lody albo pobiegać - opowiada Xenia Aranda, matka Pola.

Jedna z około stu osób w Hiszpanii, u których stwierdzono skórę pergaminową

Pol cierpi na schorzenie zwane skórą pergaminową. To rzadka choroba genetyczna. Na milion urodzeń w Europie Zachodniej diagnozuje się ją w około dwóch przypadkach. Pol jest jedną z około stu osób w Hiszpanii, u których stwierdzono skórę pergaminową. Chłopiec nie może wystawiać się na bezpośrednie działanie promieni UV.

- Skóra pergaminowa jest chorobą genetyczną, jest dziedziczna. Komórki skóry u osób z tą chorobą, po uszkodzeniu przez światło słoneczne, nie są w stanie się regenerować. Im więcej godzin chorzy spędzają na słońcu, tym większe są uszkodzenia, a co za tym idzie więcej powikłań. Co dzieje się latem? Chorzy muszą się bardziej chronić przed słońcem, przez co jest im goręcej - tłumaczy dr Asuncion Vicente, dermatolog z Sant Joan de Deu Hospital.

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania między innymi owrzodzeń i pęcherzy. Rzadziej występującym objawem są zaburzenia neurologiczne związane z szybszym obumieraniem komórek nerwowych. Osoby ze skórą pergaminową są narażone na wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym czerniaka złośliwego. Wraz z postępującą katastrofą klimatyczną sytuacja osób cierpiących na to rzadkie schorzenie staje się coraz trudniejsza.

"Mój syn całe dnie spędza w domu"

- Nie ma możliwości, żeby latem bez problemu wyszedł z domu w ciągu dnia. Jest bardzo gorąco, robi się coraz cieplej, więc wszystko się coraz bardziej komplikuje. Mój syn całe dnie spędza w domu - mówi Xenia Aranda.

Nawet krótkie przebywanie na słońcu powoduje u Pola poważne oparzenia, dlatego dopiero po zachodzie słońca chłopiec może opuścić dom bez ochronnej odzieży. Wyjście na słońce wymaga specjalnego przygotowania.

- Jest bardzo gorąco. Korzystam z wiatraka, żeby się schłodzić - mówi Pol, Dominguez Aranda, 11-latek z Barcelony.

CZYTAJ TAKŻE: Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Pierwsze objawy choroby pojawiły się, gdy Pol był niemowlęciem. Diagnoza wpłynęła na życie całej rodziny. Rodzice chłopca chcąc chronić go przed szkodliwym promieniowaniem musieli zabezpieczyć dom.

- Trzeba zwrócić uwagę na środowisko domowe, czy na oknach znajduje się specjalna folia ochronna. Czasem dodatkowo trzeba zasłaniać rolety, żeby blokować promieniowanie. Ważne jest dbanie o dobrą wentylację pomieszczeń - wskazuje Xenia Aranda.

Kroki mające ułatwić 11-latkowi życie podjęła też szkoła, do której uczęszcza. Okna i oświetlenie w placówce zostały przystosowane do jego choroby. Pol zawsze ma przy sobie miernik promieniowania UV. Dzięki niemu może sprawdzić, czy otoczenie, w którym przebywa, jest bezpieczne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS