Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetycznąJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kurtka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne i specjalna osłona na twarz -to strój obowiązkowy pewnego 11-latka z Barcelony. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą musi unikać przebywania na słońcu. Schorzenie uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

W przeciwieństwie do swoich rówieśników nie spędza letnich dni na plaży ani na basenie. Dla 11-letniego Pola z Barcelony wakacje oznaczają zamknięcie w domu.

- Wychodzimy wieczorami około 22. Co wtedy robimy? Idziemy na plażę, na lody albo pobiegać - opowiada Xenia Aranda, matka Pola.

Jedna z około stu osób w Hiszpanii, u których stwierdzono skórę pergaminową

Pol cierpi na schorzenie zwane skórą pergaminową. To rzadka choroba genetyczna. Na milion urodzeń w Europie Zachodniej diagnozuje się ją w około dwóch przypadkach. Pol jest jedną z około stu osób w Hiszpanii, u których stwierdzono skórę pergaminową. Chłopiec nie może wystawiać się na bezpośrednie działanie promieni UV.

- Skóra pergaminowa jest chorobą genetyczną, jest dziedziczna. Komórki skóry u osób z tą chorobą, po uszkodzeniu przez światło słoneczne, nie są w stanie się regenerować. Im więcej godzin chorzy spędzają na słońcu, tym większe są uszkodzenia, a co za tym idzie więcej powikłań. Co dzieje się latem? Chorzy muszą się bardziej chronić przed słońcem, przez co jest im goręcej - tłumaczy dr Asuncion Vicente, dermatolog z Sant Joan de Deu Hospital.

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania między innymi owrzodzeń i pęcherzy. Rzadziej występującym objawem są zaburzenia neurologiczne związane z szybszym obumieraniem komórek nerwowych. Osoby ze skórą pergaminową są narażone na wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym czerniaka złośliwego. Wraz z postępującą katastrofą klimatyczną sytuacja osób cierpiących na to rzadkie schorzenie staje się coraz trudniejsza.

"Mój syn całe dnie spędza w domu"

- Nie ma możliwości, żeby latem bez problemu wyszedł z domu w ciągu dnia. Jest bardzo gorąco, robi się coraz cieplej, więc wszystko się coraz bardziej komplikuje. Mój syn całe dnie spędza w domu - mówi Xenia Aranda.

Nawet krótkie przebywanie na słońcu powoduje u Pola poważne oparzenia, dlatego dopiero po zachodzie słońca chłopiec może opuścić dom bez ochronnej odzieży. Wyjście na słońce wymaga specjalnego przygotowania.

- Jest bardzo gorąco. Korzystam z wiatraka, żeby się schłodzić - mówi Pol, Dominguez Aranda, 11-latek z Barcelony.

CZYTAJ TAKŻE: Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Pierwsze objawy choroby pojawiły się, gdy Pol był niemowlęciem. Diagnoza wpłynęła na życie całej rodziny. Rodzice chłopca chcąc chronić go przed szkodliwym promieniowaniem musieli zabezpieczyć dom.

- Trzeba zwrócić uwagę na środowisko domowe, czy na oknach znajduje się specjalna folia ochronna. Czasem dodatkowo trzeba zasłaniać rolety, żeby blokować promieniowanie. Ważne jest dbanie o dobrą wentylację pomieszczeń - wskazuje Xenia Aranda.

Kroki mające ułatwić 11-latkowi życie podjęła też szkoła, do której uczęszcza. Okna i oświetlenie w placówce zostały przystosowane do jego choroby. Pol zawsze ma przy sobie miernik promieniowania UV. Dzięki niemu może sprawdzić, czy otoczenie, w którym przebywa, jest bezpieczne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS