Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Po raz pierwszy od 200 lat, od czasu uzyskania niepodległości przez Meksyk, członkowie Kongresu użyli formy żeńskiej, bo od tego momentu Meksyk ma prezydentkę. - Jestem matką, babcią, naukowczynią, kobietą wiary i od dzisiaj, z woli narodu Meksyku, konstytucyjną prezydent Meksykańskich Stanów Zjednoczonych - mówiła Claudia Sheinbaum.

62-letnia naukowczyni i była burmistrz miasta Meksyk będzie pełniła swoją kadencję przez sześć lat - do 2030 roku. Claudia Sheinbaum złożyła przysięgę w obecności gości z całego świata - prezydentów, premierów, a także amerykańskiej pierwszej damy Jill Biden. - Gdy tylko wylądowałam, poczułam to podekscytowanie, że zobaczę inaugurację pierwszej kobiety prezydent Meksyku. Jak sama powiedziała, "nie dotarłam do tego historycznego momentu sama". Powiedziała: "dotarłyśmy tu razem z naszymi przodkami, matkami, córkami, wnuczkami" - podkreśliła pierwsza dama USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: W czasie kampanii wzięła ślub i została babcią. Kim jest nowa prezydent Meksyku

Sheinbaum, po oficjalnej inauguracji, przejęła symbolicznie pałeczkę władzy od rdzennych mieszkanek kraju. Sama jest imigrantką - jej ojciec w latach dwudziestych XX wieku przybył do Meksyku z Litwy. Matka uciekła przed prześladowaniami z Bułgarii w latach czterdziestych XX wieku.

W swoim przemówieniu zobowiązała się do utrzymania Meksyku na drodze do osiągnięcia statusu państwa bezpiecznego dla inwestycji zagranicznych, w którym przestrzegane są praw człowieka i umacniane prawa kobiet, co - w kraju z silnie zakorzenioną kulturą macho - wymaga pracy od samych podstaw. - Prawo będzie stanowiło, że agresor będzie musiał opuścić dom, tak aby to agresor musiał uciekać, a nie kobieta i dzieci - zapewniła Claudia Sheinbaum.

Ceremonia przekazania pałeczki władzy przez rdzenne mieszkanki krajuPAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Wyzwania przed nową prezydent

Komentatorzy podkreślają, że przed nową prezydentką stoją bardzo poważne wyzwania: próba poradzenia sobie z wysokimi wskaźnikami brutalnej przestępczości związanej z kartelami narkotykowymi czy największy od ponad 40 lat deficyt budżetowy. Sheinbaum ma już duże doświadczenie - jako pierwsza w historii kobieta kierowała wcześniej prawie 9-milionowym miastem. Zanim wkroczyła do polityki, zdobyła doktorat z inżynierii energetycznej i zasiadała w panelu klimatologów ONZ.

CZYTAJ TEŻ: Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

W czerwcowych wyborach zdeklasowała swoich rywali - poparło ją 60 procent głosujących. - Zrobiliśmy ważny krok, aby zbliżyć się do Meksyku, jakiego pragniemy. Wolnego Meksyku, Meksyku dla osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami i dla gejów. Dla wszystkich - mówi Marcos Alejandro, wyborca Claudii Sheinbaum.

Najważniejsza polityczka w Meksyku ubiegała się o urząd w ramach koalicji ugrupowań lewicowych pod nazwą Razem Tworzymy Historię. Przed zaprzysiężeniem pytana była o scenariusz, w którym to w sąsiednim kraju - Stanach Zjednoczonych - stanowisko prezydenta również zostałoby powierzone kobiecie.

- Oczywiście jako kobiety zawsze cieszymy się, gdy kobiety ubiegają się o urząd, ale w tym przypadku musimy zachować się bardzo odpowiedzialnie i tak mówi nasza konstytucja. Będziemy wspierać każdego, kogo wybiorą obywatele Stanów Zjednoczonych - zapewniła prezydentka Meksyku. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu mógłby być dla niej sporym wyzwaniem. Były prezydent, wbrew obowiązującym umowom, zapowiada nałożenie stuprocentowych ceł na pojazdy wyprodukowane w Meksyku. W kampanii obiecuje też masowe deportacje obywateli tego kraju. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS