Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Po raz pierwszy od 200 lat, od czasu uzyskania niepodległości przez Meksyk, członkowie Kongresu użyli formy żeńskiej, bo od tego momentu Meksyk ma prezydentkę. - Jestem matką, babcią, naukowczynią, kobietą wiary i od dzisiaj, z woli narodu Meksyku, konstytucyjną prezydent Meksykańskich Stanów Zjednoczonych - mówiła Claudia Sheinbaum.

62-letnia naukowczyni i była burmistrz miasta Meksyk będzie pełniła swoją kadencję przez sześć lat - do 2030 roku. Claudia Sheinbaum złożyła przysięgę w obecności gości z całego świata - prezydentów, premierów, a także amerykańskiej pierwszej damy Jill Biden. - Gdy tylko wylądowałam, poczułam to podekscytowanie, że zobaczę inaugurację pierwszej kobiety prezydent Meksyku. Jak sama powiedziała, "nie dotarłam do tego historycznego momentu sama". Powiedziała: "dotarłyśmy tu razem z naszymi przodkami, matkami, córkami, wnuczkami" - podkreśliła pierwsza dama USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: W czasie kampanii wzięła ślub i została babcią. Kim jest nowa prezydent Meksyku

Sheinbaum, po oficjalnej inauguracji, przejęła symbolicznie pałeczkę władzy od rdzennych mieszkanek kraju. Sama jest imigrantką - jej ojciec w latach dwudziestych XX wieku przybył do Meksyku z Litwy. Matka uciekła przed prześladowaniami z Bułgarii w latach czterdziestych XX wieku.

W swoim przemówieniu zobowiązała się do utrzymania Meksyku na drodze do osiągnięcia statusu państwa bezpiecznego dla inwestycji zagranicznych, w którym przestrzegane są praw człowieka i umacniane prawa kobiet, co - w kraju z silnie zakorzenioną kulturą macho - wymaga pracy od samych podstaw. - Prawo będzie stanowiło, że agresor będzie musiał opuścić dom, tak aby to agresor musiał uciekać, a nie kobieta i dzieci - zapewniła Claudia Sheinbaum.

Ceremonia przekazania pałeczki władzy przez rdzenne mieszkanki krajuPAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Wyzwania przed nową prezydent

Komentatorzy podkreślają, że przed nową prezydentką stoją bardzo poważne wyzwania: próba poradzenia sobie z wysokimi wskaźnikami brutalnej przestępczości związanej z kartelami narkotykowymi czy największy od ponad 40 lat deficyt budżetowy. Sheinbaum ma już duże doświadczenie - jako pierwsza w historii kobieta kierowała wcześniej prawie 9-milionowym miastem. Zanim wkroczyła do polityki, zdobyła doktorat z inżynierii energetycznej i zasiadała w panelu klimatologów ONZ.

CZYTAJ TEŻ: Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

W czerwcowych wyborach zdeklasowała swoich rywali - poparło ją 60 procent głosujących. - Zrobiliśmy ważny krok, aby zbliżyć się do Meksyku, jakiego pragniemy. Wolnego Meksyku, Meksyku dla osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami i dla gejów. Dla wszystkich - mówi Marcos Alejandro, wyborca Claudii Sheinbaum.

Najważniejsza polityczka w Meksyku ubiegała się o urząd w ramach koalicji ugrupowań lewicowych pod nazwą Razem Tworzymy Historię. Przed zaprzysiężeniem pytana była o scenariusz, w którym to w sąsiednim kraju - Stanach Zjednoczonych - stanowisko prezydenta również zostałoby powierzone kobiecie.

- Oczywiście jako kobiety zawsze cieszymy się, gdy kobiety ubiegają się o urząd, ale w tym przypadku musimy zachować się bardzo odpowiedzialnie i tak mówi nasza konstytucja. Będziemy wspierać każdego, kogo wybiorą obywatele Stanów Zjednoczonych - zapewniła prezydentka Meksyku. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu mógłby być dla niej sporym wyzwaniem. Były prezydent, wbrew obowiązującym umowom, zapowiada nałożenie stuprocentowych ceł na pojazdy wyprodukowane w Meksyku. W kampanii obiecuje też masowe deportacje obywateli tego kraju. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS