Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

PKB Japonii malał przez dwa kwartały z rzędu, co ekonomiści nazywają techniczną recesją. - Nasz PKB pokazuje, że wzrost gospodarczy jest bardzo słaby. Przechodziliśmy recesję w 2018 roku i 2012 roku, i wtedy też mieliśmy dwa kwartały z rzędu na minusie - mówi Hideo Kumano, główny ekonomista instytutu Dai-ichi.

Chociaż japońska recesja na razie z nazwy jest tylko techniczna, to Japończycy odczuwają złą sytuację gospodarczą. Ograniczają wydatki, a to odbija się na zyskach przedsiębiorców. - Oczywiście, że to odczuwamy. Nawyki klientów się zmieniają. Wcześniej ludzie przychodzili do mojego sklepu z gotowymi listami zakupów sporządzonymi według tego, na co mieli ochotę. Teraz przychodzą bez list i patrzą, co jest w promocji - wyjaśnia Hiromichi Akiba, właściciel sklepu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koniec słynnego Nagiego Festiwalu. Jeden powód

To może kompletnie wykoleić dotychczasową politykę Banku Japonii, który jako jedyny na świecie utrzymywał do tej pory ujemne stopy procentowe. Według tej koncepcji motorem wzrostu gospodarczego miała być konsumpcja. Japończycy przestali jednak kupować. - Moja pensja zmalała, więc przestałam kupować tyle ubrań i ograniczyłam jedzenie na mieście - tłumaczy Risa Shinkawa, mieszkanka Tokio. - Nawet jeśli gospodarka się podniesie, to problemem będą pensje. Nie wydaje się, że nadążają za cenami - ocenia Shinjiro Shirahama, mieszkaniec Tokio.

Sławomir Dudek: nasza gospodarka jest chora na gorączkę inflacyjną
Sławomir Dudek: nasza gospodarka jest chora na gorączkę inflacyjnąTVN24

Iskierka nadziei

Japonia to bardzo specyficzna gospodarka. Kraj wciąż odczuwa konsekwencje kryzysu z początku lat 90., który zaowocował tak zwaną straconą dekadą - czyli długim okresem stagnacji japońskiej gospodarki. Te początkowo zakładane 10 lat wydłużyło się do ponad dwudziestu. Mimo to Japonia pozostawała silnym graczem na światowym rynku. Jednak teraz spowolnienie gospodarcze doprowadziło do tego, że Japonia straciła pozycję trzeciej gospodarki na świecie na rzecz Niemiec. - Moim zdaniem fakt, że Japonia spadła na czwarte miejsce w rankingu światowych gospodarek, to sprawa poważniejsza, niż początkowo zakładaliśmy. Powodem jest niekorzystny bilans wymiany handlowej i historycznie niski kurs jena. To powody, dla których Niemcy wyprzedziły Japonię - mówi Hideo Kumano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiana w czołówce największych gospodarek świata

Dla Japończyków spadek z podium to także kwestia wizerunkowa. Japonia była drugą gospodarką świata od 1967 roku do 2010 roku, kiedy na trzecie miejsce zepchnęły ją rozpędzone Chiny. - Nie podoba mi się ten stopniowy upadek Japonii. To wielka szkoda - przyznaje Nao Sasaki, mieszkaniec Tokio.

Nie wszystkie prognozy są jednak negatywne. Spadek wartości jena spowodował zainteresowanie eksportowanymi towarami takimi jak samochody i elektronika. Główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei 225 osiągnął najwyższy poziom od 1990 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zwycięstwie kandydata republikanów opozycja w Sejmie entuzjastycznie skandowała "Donald Trump". Politycy koalicji rządzącej byli bardziej wstrzemięźliwi. Marszałek Sejmu i premier pogratulowali Trumpowi zwycięstwa. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jest w kontakcie z ludźmi odpowiadającymi za politykę bezpieczeństwa w otoczeniu Donalda Trumpa. Amerykański ambasador nazwał prezydenta elekta "przyjacielem Polski i Polaków".

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej kandydatów na kandydata na prezydenta jest dwóch: Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Żaden tego nie ukrywa, obaj prowadzą wewnątrzpartyjną kampanię. Prawo i Sprawiedliwość wciąż prowadzi jedynie badania, ale do polityków, którzy są w grze, chce dołączyć Beata Szydło.

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Źródło:
Fakty TVN

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańskie media analizują rozkład poparcia i w poszczególnych stanach, i w poszczególnych grupach wyborców. Media zagraniczne skupiają się na tym, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS