Frans Timmermans odchodzi z europejskiej polityki. Chce zostać premierem Holandii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu lat spędzonych w Brukseli Frans Timmermans przez polityków Zjednoczonej Prawicy oskarżany był o antypolską obsesję, o fobię na punkcie Polski oraz o bycie szkodnikiem, który Polskę grilluje. Tylko dlatego, że upominał się o praworządność w Polsce. Teraz Holender wraca do polityki krajowej. Chce zostać premierem. 

Na pytanie, czy będzie nową twarzą w holenderskiej polityce, Frans Timmermans odpowiada z charakterystycznym dla siebie kąśliwym poczuciem humoru - cytatem Ronalda Reagana. - W moim wieku to byłoby coś. Mam już 62 lata. Mogę jednak obiecać jedno. W czasie kampanii wyborczej nie będę wykorzystywał tego, że moi konkurenci są bardzo młodzi i ciągle bardzo niedoświadczeni - stwierdził Frans Timmermans, ustępujący wiceszef Komisji Europejskiej.

Wiceszef Komisji Europejskiej rezygnuje ze stanowiska w Brukseli, by wrócić do ojczyzny i powalczyć o fotel premiera Holandii. To koniec pewnej epoki - nie tylko w unijnej, ale i w polskiej polityce. Timmermans przez lata był twarzą walki o praworządność w Polsce i na Węgrzech. Był regularnym gościem w Warszawie, gdzie rządom "dobrej zmiany" konsekwentnie wytykał odejście od zasad cywilizowanego państwa prawa. - Nie możecie traktować prawa wybiórczo albo mówić, że skoro zdobyliście większość, to prawo można ignorować - mówił w 2017 roku. W odpowiedzi Frans Timmermans był nazywany przez polityków PiS "wrogiem Europy", "wrogiem polski", "polakożercą". Krystyna Pawłowicz nazwała go nawet "antypolskim kłamczuchem".

Timmermans o lex TVN: Komisja Europejska będzie bronić wolności słowa, będzie bronić wolnych mediów
Timmermans o lex TVN: Komisja Europejska będzie bronić wolności słowa, będzie bronić wolnych mediówTVN24

"Ulubieniec" Dobrej Zmiany

Timmermansowi zarzucano antypolską postawę mimo tego, że w 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za "działania na rzecz upamiętnienia polskich żołnierzy wyzwalających Holandię podczas II wojny światowej". W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał Timmermansowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - między innymi za jego walkę z antypolskimi uprzedzeniami w Holandii.

"Ulubieńcem" polskiej prawicy Timmermans pozostał, nawet kiedy w 2019 roku zmienił funkcję. Z Komisarza do spraw praworządności stał się wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Zielony Ład.

Timmermans jest kandydatem na premiera Holandii z ramienia lewicowej koalicji Partii Pracy oraz holenderskich Zielonych. - Chcę, żeby Holandia była znowu krajem, na który zagranica patrzy z podziwem. Gdzie znajdą wzorowe rozwiązania w kwestii walki z problemami klimatycznymi - zapowiada.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Holandii 22 listopada. Na holenderskiej scenie politycznej powstała próżnia do wypełnienia po tym jak wieloletni premier Mark Rutte ogłosił, że jesienią odejdzie z polityki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS