"Foreign Policy": Polska może wydawać się wschodzącą potęgą, zdolną do zmiany układu sił na kontynencie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska wraca na europejskie salony. W dodatku wysyła jasny sygnał, że wraca chętnie, ale tylko na równych zasadach - tak ostatnie wysiłki polskiej dyplomacji ocenia "Foreign Policy". Jeden z najbardziej prestiżowych tytułów w publicystyce międzynarodowej podkreśla jednak, że ten powrót, choć może nawet zmienić układ sił na kontynencie, nie nastąpi szybko.

"Z taką parą dyplomatów na czele Polska może wydawać się wschodzącą potęgą, być może zdolną nawet do przesunięcia sił na kontynencie, z dala od populizmu i autorytaryzmu" - tak o duecie Donald Tusk-Radosław Sikorski pisze magazyn "Foreign Policy".

Nie sposób nie zauważyć wzrostu znaczenia Warszawy

"Polska powraca, bez wątpienia. Po latach samozwańczego izolacjonizmu, gdy Prawo i Sprawiedliwość nie widziało żadnej wartości w obecności przy najważniejszych negocjacyjnych stołach kontynentu, nie sposób nie zauważyć wzrostu aktywności Warszawy na arenie międzynarodowej" - ocenia "Foreign Policy".

Chociaż program polskiego premiera i szefa dyplomacji jest ambitny, amerykański magazyn przypomina, że politycy rządzącej koalicji muszą skoordynować go z eurosceptycznym prezydentem, a w związku z tym "powrót Polski do Europy nie przebiegnie tak gładko".

ZOBACZ TEŻ: Sikorski po rozmowie z szefem izraelskiej dyplomacji. Osiem minut, charakter "dosyć krótki, dosyć oficjalny"

Donald Tusk spotkał się z premierem Ukrainy. "W kwestii rolnictwa posunęliśmy się o krok do przodu"
Donald Tusk spotkał się z premierem Ukrainy. "W kwestii rolnictwa posunęliśmy się o krok do przodu"Michał Tracz/Fakty TVN

"Foreign Policy": napięte relacje będą miały swoje odzwierciedlenie

"Największym wyzwaniem jest sytuacja wewnętrzna. Rząd Tuska cieszy się stabilną większością w parlamencie, ale musi współpracować z wrogo nastawionym Dudą. Ten, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, pozostanie na stanowisku do połowy 2025 roku i prawdopodobnie będzie próbował wpływać na strategię Sikorskiego. I tak już napięte relacje będą miały swoje odzwierciedlenie w działaniach dyplomatycznych Polski, ponieważ Duda raczej nie ustąpi" - podsumowuje amerykański magazyn.

Dlatego próby wyeliminowania ośmiu lat prawicowego "zawłaszczania państwa", z kumoterstwem i ideologią na czele, gwarantują długi okres instytucjonalnego bałaganu - dodaje "The Guardian":

"Tusk był (jak na swoje bezkompromisowe standardy) ugodowy, podkreślając, że jest to rekalibracja, a nie odwet, choć trudno sobie wyobrazić, by te słowa trafiły do dużej części wyborców prawicy. Nowy rząd tworzy zaś koalicja, która sama w sobie łączy wiele poglądów, co irytuje wielu młodych wyborców, pragnących szybkich zmian prawa do aborcji i innych reform społecznych" - pisze brytyjski dziennik.

ZOBACZ TEŻ: Tusk odpowiada na życzenia Kaczyńskiego. "I jak tu go nie kochać"

"Tageszeitung": PiS wiedział, co robi

Deutsche Welle przypomina, że w Polsce pod rządami poprzedniego rządu, którego Andrzej Duda był sojusznikiem, doszło do cofnięcia praw reprodukcyjnych kobiet, a obecny rząd zobowiązał się je przywrócić.

"FAZ" zwraca uwagę, że Polska jest jednym z zaledwie dwóch państw UE, w których kobiety potrzebują recepty na pigułkę "dzień po". "Tageszeitung" pisze o "rzucającej się w oczy nielogiczności" działań prezydenta Andrzeja Dudy, który w piątek zawetował ustawę o dostępności takiej tabletki bez recepty.

"Ta rzucająca się w oczy nielogiczność ma związek z byłą partią Dudy, narodowo-populistycznym Prawem i Sprawiedliwością. Podczas swoich rządów w latach 2015-2023 PiS wprowadziło obowiązkowe recepty na tabletkę "dzień po", doskonale wiedząc, że czas oczekiwania na wizytę u ginekologa wynosi dwa tygodnie lub dłużej. PiS używało takich sztuczek, by spróbować podnieść wskaźnik urodzeń w Polsce. W tym celu zaostrzono również prawo aborcyjne" - wyjaśnia.

Niemieccy dziennikarze dodają, że chcąc rzekomo chronić dzieci przed niechcianą ciążą, Andrzej Duda zakazał im stosowania antykoncepcji awaryjnej, co w praktyce ryzyko niechcianej ciąży tylko zwiększa.

"Le Figaro": antykoncepcja awaryjna powinna być systematycznie włączana

Francuski dziennik "Le Parisien" przypomina, że debata na temat pigułki "dzień po" zbiega się z próbami liberalizacji w Polsce prawa aborcyjnego, jednego z najsurowszych w Europie, a "Liberation" opisuje realia jego obowiązywania.

"Obecne prawo jest tak represyjne - trzy lata pozbawienia wolności dla każdego, kto próbuje dokonać aborcji lub pomaga w jej przeprowadzeniu - że lekarze boją się ją wykonywać" - zaznacza "Liberation".

"Le Figaro" przypomina, że według Światowej Organizacji Zdrowia antykoncepcja awaryjna powinna być "systematycznie włączana" do wszystkich krajowych programów planowania rodziny i dodaje, że polski rząd już ogłosił pomysł, jak obejść weto Andrzeja Dudy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS