Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Reżim Putina pokazał światu swojego najbardziej wartościowego więźnia - na chwilę, w przezroczystej klatce, ogolonego niemal na zero. Całą "winą" Evana Gershkovicha jest to, że jest Amerykaninem. - Widzieliśmy go dzisiaj w tym akwarium z ogoloną głową. Rosyjskie władze robią wszystko, żeby wyglądał jak przestępca, ale wszyscy na Zachodzie wiedzą, że Evan jest po prostu uczciwym dziennikarzem - skomentował Pjotr Sauer, przyjaciel dziennikarza i reporter "The Guardian".

32-letni Gershkovich jest reporterem dziennika "The Wall Street Journal". Jego uwolnienia domaga się od Rosji cały cywilizowany świat. Gershkovich, syn emigrantów z ZSRR, przez sześć lat pracował w Rosji jako oficjalnie akredytowany reporter. Został aresztowany w ubiegłym roku w Jekaterynburgu, gdzie pracował nad tekstem o założycielu Grupy Wagnera, Jewgieniju Prigożynie. Teraz ruszył proces Gershkovicha. Za rzekome szpiegostwo grozi mu nawet 20 lat więzienia.

- W marcu 2023 roku na zlecenie CIA zbierał tajne informacje na temat działalności przedsiębiorstwa obronnego zajmującego się produkcją i naprawą sprzętu wojskowego w obwodzie swierdłowskim. Jego nielegalna działalność była prowadzona w sposób wysoce dyskretny - twierdzi Michaił Ozdojew, rosyjski prokurator wojskowy.

Na salę rozpraw nie zostali wpuszczeni przedstawiciele amerykańskich służb konsularnych. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Rosji oświadczyła, że Kreml używa amerykańskich obywateli do osiągania własnych celów politycznych. Rosyjskie władze zezwalają Gershkovichowi jedynie na listowny kontakt ze światem. Amerykanin na co dzień jest zamknięty w niewielkiej celi w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo.

ZOBACZ TEŻ: "Jeśli dopuścisz pesymizm, gra jest skończona". Mija rok od uwięzienia Evana Gershkovicha

- Potrafi na tej małej przestrzeni spacerować przez godzinę. Ćwiczy, medytuje, dużo czyta, odpowiada na listy. Znajomość rosyjskiego języka i kultury pomaga mu dostosować się do całej tej sytuacji - powiedziała Ella Milman, matka Evana Gershkovicha. - On jest niewiarygodnie silnym i odpornym facetem. Serce rośnie, kiedy widzimy, jak on to wszytko znosi z poczuciem humoru. To daje mi podstawy do optymizmu, że uda mu się to przetrwać - oświadczył Gordon Fairclough, szef działu międzynarodowego "The Wall Street Journal".

Możliwa wymiana więźniów. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Rzecznik Kremla, zapytany o możliwą wymianę Gershkovicha, odpowiedział: "takie sprawy wymagają publicznego milczenia". Amerykańska dyplomacja zapewnia, że robi wszystko, by uwolnić nie tylko Gerskovicha, ale i Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej, który - również pod zarzutem szpiegostwa - został aresztowany w Moskwie sześć lat temu.

- Kilka miesięcy temu położyliśmy na stole znaczącą ofertę. Nadal w dyskrecji pracujemy, by zapewnić ich uwolnienie. To nie powinno tak wyglądać. Obaj powinni zostać natychmiast zwolnieni, ale my będziemy kontynuować nasze wysiłki - przekazał rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Nadzieję rodzinom więzionych Amerykanów daje sprawa Brittney Griner. Amerykańska koszykarka, skazana przez rosyjski sąd w pokazowym procesie na dziewięć lat więzienia za rzekomy przemyt narkotyków, została wymieniona na przebywającego w amerykańskim więzieniu rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta.

Do wymiany doszło w grudniu 2022 roku. Miesiąc temu Griner udzieliła wywiadu, w którym wyznała, że za kratami próbowała odebrać sobie życie, a rosyjskie służby zmusiły ją do napisania listu z przeprosinami do Władimira Putina.

CZYTAJ TEŻ: Brittney Griner wspomina więzienny horror w Rosji. "Plama krwi na materacu, cienkie prześcieradła"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS