Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24
Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024
Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024
Joanna Stempień/Fakty TVN
Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024Joanna Stempień/Fakty TVN

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

To była cała seria skoordynowanych działań. Łącznie w 30 prowincjach, w Stambule, Izmirze i w Ankarze, tureckie służby zatrzymały ponad 180 osób podejrzewanych o przynależność do Państwa Islamskiego. Jak poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turcji, to byli aktywni działacze, terroryści doświadczeni w walce lub odpowiedzialni między innymi za zdobywanie funduszy. Turcy od dawna monitorują aktywność Państwa Islamskiego na swoim terytorium, ale do tych ostatnich zatrzymań doszło zaledwie kilka dni po ataku na salę koncertową w Rosji.

Kraje Europy podnoszą poziom zagrożenia terrorystycznego

We Francji zamach przeprowadzony na podmoskiewską salę koncertową budzi jednoznaczne skojarzenia z atakiem na Bataclan w 2015 roku. - Tamten zamach już na zawsze pozostawił w nas ślad. Strach przed kolejnymi zamachami znowu został rozbudzony - przyznaje Raffaele Allegretti, 60-letni informatyk. Dlatego premier Francji zdecydował się podnieść poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, trzeciego, co oznacza, że atak możliwy jest w każdej chwili. Na ulicach dużych miast, w okolicach zabytków, dworców i szkół pojawiło się jeszcze więcej patroli. Na przełomie lipca i sierpnia Francuzi organizują igrzyska olimpijskie, dlatego władze właśnie ogłosiły zwiększenie o cztery tysiące liczby żołnierzy należących do specjalnych jednostek antyterrorystycznych.

ZOBACZ TEŻ: Łukaszenka właśnie zburzył teorię Putina

Przed świętami wielkanocnymi poziom zagrożenia został podniesiony także we Włoszech. Obecność uzbrojonych żołnierzy już jest widoczna między innymi w okolicach Watykanu. - Czuję się bezpiecznie, bo wszędzie jest wielu policjantów i żandarmów. Monitorują wejścia do najważniejszych zabytków - relacjonuje Sonia Chiavellotto, turystka. - Choć jest tyle ludzi, to jest spokojnie. Czuję się bezpiecznie - mówi Kerjouan, turystka z Francji.

Udaremniony zamach w Szwecji

Już w połowie czerwca w Niemczech rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Władze w Berlinie przewidują, że bilety na mecze kupi ponad dwa i pół miliona kibiców, ale oprócz nich w tym czasie do Niemiec ma przyjechać około dwunastu milionów turystów. - Chcemy, żeby to był sukces. I nie mam na myśli tylko występu naszej drużyny. To ma być wspaniałe wydarzenie, podczas którego ludzie bezpiecznie będą mogli dopingować. Już podjęliśmy wiele środków i na bieżąco oceniamy sytuację - mówi Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

ZOBACZ TEŻ: Podniesiony poziom środków bezpieczeństwa we Włoszech

Niemcy już zapowiedzieli, że w trakcie turnieju na wszystkich granicach zostaną wprowadzone kontrole. - Oceniamy, że organizacja Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, która przeprowadziła atak w Moskwie, stanowi obecnie największe zagrożenie. Od wielu miesięcy jesteśmy bardzo czujni. Tylko w ubiegłym tygodniu udało nam się udaremnić zamach, który dwóch mężczyzn planowało przeprowadzić na terenie Szwecji - informuje niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser. Niemiecka minister przyznała, że zagrożenie może mieć formę nie tylko zamachu terrorystycznego. Służby próbują się zabezpieczyć także przed cyberatakami.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  Pictures From History / Universal Images Group / Forum

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS