Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

To była cała seria skoordynowanych działań. Łącznie w 30 prowincjach, w Stambule, Izmirze i w Ankarze, tureckie służby zatrzymały ponad 180 osób podejrzewanych o przynależność do Państwa Islamskiego. Jak poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turcji, to byli aktywni działacze, terroryści doświadczeni w walce lub odpowiedzialni między innymi za zdobywanie funduszy. Turcy od dawna monitorują aktywność Państwa Islamskiego na swoim terytorium, ale do tych ostatnich zatrzymań doszło zaledwie kilka dni po ataku na salę koncertową w Rosji.

Kraje Europy podnoszą poziom zagrożenia terrorystycznego

We Francji zamach przeprowadzony na podmoskiewską salę koncertową budzi jednoznaczne skojarzenia z atakiem na Bataclan w 2015 roku. - Tamten zamach już na zawsze pozostawił w nas ślad. Strach przed kolejnymi zamachami znowu został rozbudzony - przyznaje Raffaele Allegretti, 60-letni informatyk. Dlatego premier Francji zdecydował się podnieść poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, trzeciego, co oznacza, że atak możliwy jest w każdej chwili. Na ulicach dużych miast, w okolicach zabytków, dworców i szkół pojawiło się jeszcze więcej patroli. Na przełomie lipca i sierpnia Francuzi organizują igrzyska olimpijskie, dlatego władze właśnie ogłosiły zwiększenie o cztery tysiące liczby żołnierzy należących do specjalnych jednostek antyterrorystycznych.

ZOBACZ TEŻ: Łukaszenka właśnie zburzył teorię Putina

Przed świętami wielkanocnymi poziom zagrożenia został podniesiony także we Włoszech. Obecność uzbrojonych żołnierzy już jest widoczna między innymi w okolicach Watykanu. - Czuję się bezpiecznie, bo wszędzie jest wielu policjantów i żandarmów. Monitorują wejścia do najważniejszych zabytków - relacjonuje Sonia Chiavellotto, turystka. - Choć jest tyle ludzi, to jest spokojnie. Czuję się bezpiecznie - mówi Kerjouan, turystka z Francji.

Udaremniony zamach w Szwecji

Już w połowie czerwca w Niemczech rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Władze w Berlinie przewidują, że bilety na mecze kupi ponad dwa i pół miliona kibiców, ale oprócz nich w tym czasie do Niemiec ma przyjechać około dwunastu milionów turystów. - Chcemy, żeby to był sukces. I nie mam na myśli tylko występu naszej drużyny. To ma być wspaniałe wydarzenie, podczas którego ludzie bezpiecznie będą mogli dopingować. Już podjęliśmy wiele środków i na bieżąco oceniamy sytuację - mówi Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

ZOBACZ TEŻ: Podniesiony poziom środków bezpieczeństwa we Włoszech

Niemcy już zapowiedzieli, że w trakcie turnieju na wszystkich granicach zostaną wprowadzone kontrole. - Oceniamy, że organizacja Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, która przeprowadziła atak w Moskwie, stanowi obecnie największe zagrożenie. Od wielu miesięcy jesteśmy bardzo czujni. Tylko w ubiegłym tygodniu udało nam się udaremnić zamach, który dwóch mężczyzn planowało przeprowadzić na terenie Szwecji - informuje niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser. Niemiecka minister przyznała, że zagrożenie może mieć formę nie tylko zamachu terrorystycznego. Służby próbują się zabezpieczyć także przed cyberatakami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS