Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

To była cała seria skoordynowanych działań. Łącznie w 30 prowincjach, w Stambule, Izmirze i w Ankarze, tureckie służby zatrzymały ponad 180 osób podejrzewanych o przynależność do Państwa Islamskiego. Jak poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turcji, to byli aktywni działacze, terroryści doświadczeni w walce lub odpowiedzialni między innymi za zdobywanie funduszy. Turcy od dawna monitorują aktywność Państwa Islamskiego na swoim terytorium, ale do tych ostatnich zatrzymań doszło zaledwie kilka dni po ataku na salę koncertową w Rosji.

Kraje Europy podnoszą poziom zagrożenia terrorystycznego

We Francji zamach przeprowadzony na podmoskiewską salę koncertową budzi jednoznaczne skojarzenia z atakiem na Bataclan w 2015 roku. - Tamten zamach już na zawsze pozostawił w nas ślad. Strach przed kolejnymi zamachami znowu został rozbudzony - przyznaje Raffaele Allegretti, 60-letni informatyk. Dlatego premier Francji zdecydował się podnieść poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, trzeciego, co oznacza, że atak możliwy jest w każdej chwili. Na ulicach dużych miast, w okolicach zabytków, dworców i szkół pojawiło się jeszcze więcej patroli. Na przełomie lipca i sierpnia Francuzi organizują igrzyska olimpijskie, dlatego władze właśnie ogłosiły zwiększenie o cztery tysiące liczby żołnierzy należących do specjalnych jednostek antyterrorystycznych.

ZOBACZ TEŻ: Łukaszenka właśnie zburzył teorię Putina

Przed świętami wielkanocnymi poziom zagrożenia został podniesiony także we Włoszech. Obecność uzbrojonych żołnierzy już jest widoczna między innymi w okolicach Watykanu. - Czuję się bezpiecznie, bo wszędzie jest wielu policjantów i żandarmów. Monitorują wejścia do najważniejszych zabytków - relacjonuje Sonia Chiavellotto, turystka. - Choć jest tyle ludzi, to jest spokojnie. Czuję się bezpiecznie - mówi Kerjouan, turystka z Francji.

Udaremniony zamach w Szwecji

Już w połowie czerwca w Niemczech rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Władze w Berlinie przewidują, że bilety na mecze kupi ponad dwa i pół miliona kibiców, ale oprócz nich w tym czasie do Niemiec ma przyjechać około dwunastu milionów turystów. - Chcemy, żeby to był sukces. I nie mam na myśli tylko występu naszej drużyny. To ma być wspaniałe wydarzenie, podczas którego ludzie bezpiecznie będą mogli dopingować. Już podjęliśmy wiele środków i na bieżąco oceniamy sytuację - mówi Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

ZOBACZ TEŻ: Podniesiony poziom środków bezpieczeństwa we Włoszech

Niemcy już zapowiedzieli, że w trakcie turnieju na wszystkich granicach zostaną wprowadzone kontrole. - Oceniamy, że organizacja Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, która przeprowadziła atak w Moskwie, stanowi obecnie największe zagrożenie. Od wielu miesięcy jesteśmy bardzo czujni. Tylko w ubiegłym tygodniu udało nam się udaremnić zamach, który dwóch mężczyzn planowało przeprowadzić na terenie Szwecji - informuje niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser. Niemiecka minister przyznała, że zagrożenie może mieć formę nie tylko zamachu terrorystycznego. Służby próbują się zabezpieczyć także przed cyberatakami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS