Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Ewakuacja jest konieczna, bo z brzegów wystąpiła trzecia najdłuższa rzeka Europy, Ural. W Rosji i w Kazachstanie, na wysokości miast Orsk i Orenburg, swoje domy musiało opuścić aż 100 tysięcy osób.

- Wszyscy uciekli. Zostaliśmy tu tylko we troje. Pilnujemy dobytku. Nie mamy dostępu do wody pitnej, prądu i gazu, ale jakoś się trzymamy - relacjonuje Olga Kuzenko, mieszkana Orska. - Nigdzie nie możemy zdobyć pitnej wody. Ta w butelkach też już się kończy - mówi Daria Sinicyna, inna mieszkanka Orska.

Wiosenne powodzie są w Rosji i w centralnej Azji zjawiskiem normalnym, jednak w tym roku poziom wód jest wyższy niż zwykle. Ocieplenie przyszło tak gwałtownie, że ziemia nie była w stanie przyjąć topiącego się śniegu. Władze Kazachstanu mówią, że to najgorsza powódź od 80 lat. Władze w Moskwie dodają, że to sami Kazachowie ponoszą za nią odpowiedzialność, bo na czas nie opróżnili zbiorników retencyjnych.

ZOBACZ TEŻ: W Rosji po atakach dronów zaczęło brakować benzyny. Ukraińskie elektrownie za to pracują bez problemów

- Prezydent Putin, choć nie ma go tam na miejscu, to w tę sprawę jest nieustannie zaangażowany. Przez cały dzień się tym zajmuje. Obecnie nie ma jednak planów wizyty w tym regionie - twierdzi rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Zdolność produkcji paliwa przez Rosję miała spaść o 14 procent

Na razie Putin na zalane tereny nie pojedzie, bo ma ważniejsze problemy i z pewnością nie chce konfliktu z tak cennym sąsiadem. Jak informuje Reuters, Kreml poprosił Kazachstan o zabezpieczenie 100 tysięcy ton benzyny. Po licznych atakach ukraińskich dronów na rafinerie zdolność produkcji paliwa przez Rosję miała spaść o 14 procent. Oficjalnie Kreml do żadnych kłopotów się nie przyznaje. Pozornie bardzo dobry stan rosyjskiej gospodarki był jednym z motywów przewodnich w niedawnej kampanii wyborczej Władimira Putina.

ZOBACZ TEŻ: Rosja i Kazachstan pod wodą. Kolejne ewakuacje

- W zeszłym roku nasza gospodarka rosła szybciej niż gospodarka światowa. Pod tym względem wyprzedziliśmy nie tylko czołowe kraje Unii Europejskiej, ale i tak zwane kraje G7. Tempo wzrostu pozwala nam wierzyć, że wkrótce staniemy się czwartą największą gospodarką świata - mówił Władimir Putin.

Co dziesiąty Rosjanin żyje poniżej granicy ubóstwa i nie stać go na jedzenie

Rzeczywiście w minionym roku - jak podaje główny rosyjski urząd statystyczny - gospodarka zanotowała wzrost o 3,6 procent. Biorąc pod uwagę międzynarodowe sankcje, to naprawdę dużo. Jeśli jednak przyjrzeć się gospodarczym wskaźnikom bliżej, to widać, że ten wzrost wynika przede wszystkim z krajowych inwestycji w przemysł wojenny i budownictwo kosztem innych sektorów, bo aż 1/3 rosyjskiego budżetu ma być przeznaczana na wydatki związane z wojną. Jednocześnie, jak zauważają eksperci Allianz Research, w ubiegłym roku o 27 procent zmalał rosyjski eksport.

Od wybuchu wojny ponad 1000 zagranicznych firm albo w ogóle wycofało się z Rosji, albo ograniczyło swoją działalność. - Jeśli proszą Kazachstan o benzynę, to musi być gorzej, niż myślimy - komentuje Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent polskich mediów w Rosji. Jeszcze w kampanii Putin dawał do zrozumienia, że prawdopodobnie konieczna będzie podwyżka podatku dochodowego dla najbogatszych. Co dziesiąty Rosjanin żyje poniżej granicy ubóstwa i nie stać go na jedzenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS